خانه / سلامت / آخرین وضعیت همپوشانی بیمه‌های درمانی در مجلس

آخرین وضعیت همپوشانی بیمه‌های درمانی در مجلس

سلامت نیوز:یک نماینده مجلس شورای اسلامی از بررسی موضوع همپوشانی بیمه های درمانی در مجلس خبر داد و گفت: شرایط نامناسب صندوق های بیمه ای موجب شده تا مساله همپوشانی بیمه ای نادیده گرفته شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از پانا،رسول خضری با اشاره به همپوشانی بیمه ای در کشور اظهارداشت: در حال حاضر همپوشانی بیمه ای بسیار زیاد است و برخی افراد از چندین دفترچه بیمه درمانی استفاده می کنند که لازم است روشی برای کنترل همپوشانی ها در حوزه بیمه درمانی اتخاذ شود اما هنوز این ضعف در سیستم بیمه ای حوزه سلامت وجود دارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه رفع همپوشانی بیمه ای به جلوگیری از هدررفت منابع کمک می کند، گفت: وقتی هنوز شاهد همپوشانی بیمه ای در بیمه های درمانی تأمین اجتماعی، نیروهای مسلح و بیمه سلامت هستیم یعنی زیرساخت شبکه ملی سلامت به طور کامل آماده نیست چرا که تکمیل شبکه سلامت می تواند از همپوشانی بیمه ها نیز جلوگیری کند.

وی در ادامه با اشاره به شرایط نامناسب صندوق های بیمه ای بیان کرد: درحال حاضر با شرایط نامناسب درحوزه بیمه روبرو هستیم و بیمه ها به شدت به حوزه سلامت بدهکار هستند که این موضوع تاثیر بسیاری در ارائه خدمات به مردم دارد از طرفی داروخانه ها در تأمین داروی مورد نیاز بیماران نیز در شرایط فعلی با مشکل روبرو شده اند که امیدواریم با ایجاد زیرساخت های شبکه ملی سلامت بتوان این مشکلات را حل کرد.

خضری همچنین با تأکید بر کارآمدی بیمه های درمانی نیز گفت: بیمه ها باید کارآمد شوند و نواقص سازمان های بیمه گر رفع شود. وزارت بهداشت در اجرای طرح تحول سلامت می بایست کارآمدسازی بیمه ها را در نظر می گرفت چرا که اجرای این طرح بدون در نظر گرفتن تجمع بیمه و یکدستی بیمه ناقص است.

این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: وزارت بهداشت باید به میزان کارایی بیمه ها توجه کند، ضمن اینکه در اجرای طرح تحول سلامت در دولت دوازدهم باید موارد مهمی چون تجمیع بیمه های درمان طبق سیاست های کلی نظام سلامت مد نظر قرار گیرد تا همه مردم به شکل یکسان از خدمات بیمه ای بهره مند شوند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی در سفر به زاهدان و در بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های کارشناسی به زبان های بومی و محلی را از بهترین تکنیک های ارتقای سواد تغذیه ای در کشور عنوان کرد و گفت: تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های محلی در استان سیستان و بلوچستان الگویی کشوری است. وی با اشاره به اینکه مصرف شکر و غذاهای پرچرب به عنوان دو الگوی غذایی نامناسب در ایران رواج بیشتری دارد، خاطر نشان کرد: برخی از الگوهای نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. وی ادامه داد: تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و دریافت بیش از این مقدار چربی، منجر به اضافه وزن، چاقی و حرکت کردن به سمت بیماری ها و ریسک فاکتورهای بیماری زا خواهد شد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. وی تاکید کرد: برخی از بیماری های غیر واگیر که در این استان ها رایج است، به دلیل رژیم غذایی نامناسب شیوع پیدا کرده و بر اساس سند بهبود تغذیه ایران، تمامی مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت، باید خدمات مشاوره را از کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز دریافت کنند. عبداللهی در ادامه افزود: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور است و الگوی نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و تغییر سبک زندگی مردم، مقادیر بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود. گفتنی است، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این سفر، از مراکز خدمات جامع سلامت امام رضا(ع)، حضرت ولی عصر(عج) و مرکز حضرت ابوالفضل (ع) بازدید و از خدمات فعال کارشناسان تغذیه در سطح مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر کرد.