خانه / اخبار پزشکی / آمار ۵۹ درصدی اهدای مستمر خون در کشور

آمار ۵۹ درصدی اهدای مستمر خون در کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، بشیر حاجی بیگی، افزود: اهدای مستمر خون پس از رسیدن به اهدای خون صد درصد داوطلبانه در دستور کار سازمان انتقال خون قرار گرفت و پس از آن هر سال شاهد رشد اهدای مستمر خون بودیم و امروز این آمار به ۵۹ درصد رسیده است.

وی با عنوان این مطلب که رشد آمار اهدای مستمر در همه استان ها به یک شکل نبوده و برخی از استان ها در این زمینه از دیگران پیشی گرفته اند، ادامه داد: در حال حاضر استان های سمنان با ۸۰ درصد اهدای مستمر، استان بوشهر با ۷۵ درصد و استان خراسان شمالی با ۷۴ درصد اهدای مستمر بیشترین توفیق را در این زمینه به دست آورده اند.


حاجی بیگی افزود: بررسی آمار اهدای خون و شاخص های آن در استان سمنان نشان می دهد اهدای مستمر در این استان از سایر استان ها پیشی گرفته و به مرز ۸۰ درصد رسیده است.


وی گفت: این استان از نظر شاخص اهدای خون به ازای هر هزار نفر نیز از استان های دیگر گوی سبقت را ربوده است و نسبت به متوسط کشوری اهدای خون شاخص بالاتری را به خود اختصاص داده است.


حاجی بیگی با اعلام شاخص اهدای خون در کشور که ۲۷ نفر به ازای هر هزار نفر است، افزود: در استان سمنان این شاخص به بیش از ۴۶ درصد به ازای هر هزار نفر رسیده است که از سایر استان های کشور به موفقیت بالاتری دست یافته است.


وی گفت: هم اکنون سه استان سمنان، مازندران و یزد به ترتیب با شاخص های ۴۶ در هزار، ۴۰ در هزار و ۳۶ در هزار، بیشترین آمار اهدا کننده به ازای ۱۰۰۰ نفر جمعیت را به خود اختصاص داده اند.


 بررسی موفقیت استانهای مختلف در زمینه انتقال خون نیازمند پژوهشهای بوم شناسی فرهنگی اهدای خون است تا بتوان الگوهای این موفقیت را در سایر نقاط کشور نیز به کار بست.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

۲۲ درصد جمعیت بالغ کشور کاملا چاق هستند

معاون دفتر بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت، گفت: ۲۲ درصد ایرانی های بالغ، با توده بدنی بالای ۳۰ درصد کاملا چاق هستند.

پاسخی بگذارید