خانه / سلامت / آکنه سردسته بیماری های پوستی است

آکنه سردسته بیماری های پوستی است

سلامت نیوز: دبیر علمی دومین کنگره بین المللی سالانه پوست رازی گفت: حدود ۱۵ بیماری شایع پوستی وجود دارد که سردسته آنها آکنه است.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر حسین مرتضوی مهدی آبادی روز پنجشنبه در حاشیه این کنگره در گفت و گو با ایرنا در عین حال به این نکته هم اشاره کرد که اگزما و بیماری های پوستی ناشی از شغل نیز از بیماری های شایع پوستی به شمار می آید.
وی افزود: الگوی بیماری های پوستی شایع تقریبا در تمام دنیا مشابه است؛ به طورمثال در همه مناطق دنیا، آکنه بیش از سایر بیماری های پوستی شیوع دارد و پس از آن درماتیت ها (بیماری های التهاب، قرمز شدن و خارش پوست ) یا اگزماها هستند.
وی خاطرنشان کرد: علت بروز آکنه یا همان جوش غرور، تغییرات به وجود آمده در بدن یا تغییرات محیطی به شمار می آید و درضمن بیماری خاص کشور ما نیست؛ بلکه بیماری پوستی شایع جهانی به شمار می آید و در ۲۰ درصد افراد سنین ۲۰ تا ۴۰ سال ، دیده می شود.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ادامه داد: آمار دقیقی از میزان شیوع آکنه در ایران در دست نیست اما برخی گزارش ها، میزان شیوع آکنه در جامعه را ۱۲ درصد و برخی دیگر از گزارش ها، بیشتر از این رقم، عنوان کرده اند.
مرتضوی مهدی آبادی در خصوص خود درمانی های اغلب مردم برای درمان آکنه نیز اظهارکرد: متاسفانه خوددرمانی در مورد همه بیماری ها انجام می شود در صورتیکه باید حتما به متخصص مربوطه مراجعه شود.
وی تاکید کرد: آمار دقیقی از میزان شیوع بیماری های پوستی در ایران در دست نیست چراکه کار اپیدمیولوژی(همه گیر شناسی) کار سختی است؛ نخستین کار اپیدمیولوژی در ایران در سال ۱۹۶۴ میلادی بوده است که توسط پروفسور مهرگان انجام شد اما الگوی بیماری های شایع پوستی تقریبا در تمام دنیا مشابه است.

**لزوم توجه بیشتر به بیماری های پوستی عفونی در ایران
دبیر علمی دومین کنگره بین المللی سالانه پوست رازی تاکید کرد: باید به بیماری های پوستی عفونی در ایران، توجه زیادی کنیم؛ به طورمثال بیماری پوستی لشمانیا (سالک) ممکن است در برخی کشورها اصلا وجود نداشته باشد اما سالانه در ایران حدود ۲۰ هزار مورد داریم و باید خودمان برای آن برنامه داشته باشیم.
مرتضوی مهدی آبادی، اسکیبیس ( Scabies ) یا همان گال و پدیکلوز یا همان شپش را از دیگر بیماری های پوستی شایع ایران برشمرد که باید به آن توجه زیادی کرد.
دومین کنگره بین المللی سالانه پوست رازی با نام بزرگداشت پروفسور شیدا شمس از ۱۲ تا ۱۴ آبان ماه جاری در هتل اسپیناس پالاس تهران با حضور مهمانانی از کشورهای آمریکا، انگلیس، فرانسه، هند، آلمان، ایرلند و استرالیا برپاست.
جراحی ، لیزر، بیماری های تاولی و تازه های درماتولوژی از محورهای این همایش به شمار می رود.
پروفسور شمس به عنوان استاد برجسته و پیشکسوت بیماری های پوست و پایه گذار مرکز تحقیقات بیماری های تاولی اتوایمون در بیمارستان رازی در بین درماتولوژیست های ایران و جهان، چهره ای شناخته شده است.
همچنین در این کنگره، ۱۴ کارگاه آموزشی توسط اساتید برجسته داخلی و خارجی با عناوین مورد نیاز متخصصان پوست شامل درموسکوپی ، درماتوپاتولوژی ، درماتوسرجری، پانسمان و ترمیم زخم، لیزر موهای زائد، کاشت ابرو و روش های جوان سازی شامل لیفتینگ با نخ، لیزرهای جدید جوان سازی و تزریق فیلر برگزار می شود.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.