خانه / سلامت / آیا مشکلات چشمی باعث ایجاد میگرن می‌شوند؟

آیا مشکلات چشمی باعث ایجاد میگرن می‌شوند؟

سلامت نیوز:یک متخصص چشم گفت: مهم‌ترین علامت خشکی چشم، خارش و سوزش و حساسیت به نور و قرمزی و زخم قرنیه است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران،محمد طاهر رجبی فوق تخصص پلک و کاسه چشم و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، درباره ارتباط بیماری خشکی چشم و میگرن گفت: اشک مایعی است که طی فرآیندی در چشم‌ها تولید می‌شود، وظایف اشک تمیز کردن و شست و شو چشم و لغزنده کردن آن برای حرکت بهتر چشم و پلک‌ها است.

وی در ادامه گفت: یکی دیگر از وظایف اشک دفع مواد تجمع یافته در چشم‌ها و‌ از سوی دیگر پاسخی به استرس است، هر عامل استرس زایی از نوع روانی یا فیزیکی می‌تواند باعث ایجاد میگرن شود.

وی گفت: معمولا افرادی که میگرن دارند ترس و فوبیا از نور دارند و با خاموش کردن نور، میگرن و سردرد آن‌ها آرام می‌شود.

متخصص چشم درباره علائم و نشانه‌های خشکی چشم گفت: مهم‌ترین علامت خشکی چشم، خارش و سوزش و حساسیت به نور و قرمزی و زخم قرنیه است، افرادی که به خشکی چشم مبتلا هستند و همچنین مستعد ابتلا به میگرن باشند حتما دچار سردرد می‌شوند.

در ادامه تصریح کرد: پرده اشک چشم انسان از سه لایه مجزا تشکیل شده است؛ لایه موکوسی داخلی‌ترین لایه پرده اشک، چسپناک و لزج و از موسین تشکیل شده است. این لایه توسط سلول‌های ملتحمه و قسمت داخلی پلک‌ها ترشح می‌شود. این لایه قرنیه را می‌پوشاند تا یک لایه آبگریز برای پخش و گسترش یکنواخت لایه آبی فراهم کند؛ لایه موکوسی پرده اشک را روی سطح چشم می‌چسپاند، بدون این لایه، پرده اشک به صورت قطره‌های ریز در می‌آید.

ادامه داد: لایه آبی دومین لایه پرده اشک است، این لایه آبکی بوده و ۹۰ درصد پرده اشک را تشکیل می‌دهد، حاوی آب و مواد دیگری همچون پروتئین‌های لاکتوزین ولیزوزیم، لیپوکالین، الکترولیت‌ها و برخی ویتامین‌ها است. این لایه عمدتا توسط غدد اشکی ترشح می‌شود و وظیفه آن اکسیژن رسانی است.

لایه چربی سومین لایه از پرده اشکی را تشکیل می‌دهدف این لایه خارجی‌ترین لایه پرده اشک است، این لایه توسط غدد میبومین که در لبه پلک‌های فوقانی و تحتانی واقع است، ترشح می‌شود؛ این لایه با ایجاد یک حایل آبگریز، از تبخیر لایه اصلی پرده اشک جلوگیری می‌کند؛ وظایف لایه چربی کشش سطحی و جلوگیری از سرریزشدن اشک از پلک‌ها و لغزنده کردن چشم و تسهیل عمل باز و بسته کردن پلک‌ها است.

رجبی تاکید کرد: اگر ترشحات یکی از این لایه‌ها کاهش یابد، فرد دچار خشکی چشم و میگرن می‌شود، یکی از مهم‌ترین فاکتورهای موجود در چشم لزجی است زیرا چربی از غده چربی ترشح می‌شود و اجازه نمی‌دهد اشک تبخیر شود.

در ادامه متخصص چشم گفت: ترشحات مخاطی در برخی افراد که بیماری‌های روماتولوژی و سوختگی و چسپندگی دارند، کمتر است؛ اگر ترشحات قسمت لایه آبی کم‌ شود برای فرد مشکل خاصی ایجاد نمی‌کند، چون ۹۰ درصد غده اصلی و فرعی پرده چشم را آب پوشش می‌دهد، مگر این که فرد دچار بیماری غده اشکی باشد.

رجبی درباره درمان این نوع بیماری گفت:‌ می‌توان با ماساژ و شست و شو پرده چشم به وسیله قطره از این بیماری پیشگیری کرد؛ یکی دیگر از راه‌های درمان، جراحی غده اشکی یا تخلیه کامل چشم است؛ البته ممکن است برخی از نوزادان در همان ابتدا تولد غده اشکی نداشته باشند و تا بزرگسالی این بیماری ادامه پیدا کند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.