خانه / سلامت / ابداع اولین شبکیه مصنوعی چشم که دارای بافت نرم است

ابداع اولین شبکیه مصنوعی چشم که دارای بافت نرم است

سلامت نیوز:محققان انگلیسی موفق شدند که اولین شبکیه مصنوعی چشم را که دارای بافت نرم است در محیط آزمایشگاه تولید کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا ، این شبکیه مصنوعی چشم از قطرات آب و پروتئین های سلول بیولوژیکی درست شده است که نور را تشخیص و نسبت به آن واکنش نشان می دهند تا تصویری با زمینه خاکستری تولید کنند.

به گزارش روزنامه دیلی میل،این تحقیق می تواند صنعت ایمپلنت های بیونیک و توسعه فناوری های کمتر تهاجمی را برای کمک به درمان بیماریهای دژنراتیو چشمی مانند رتینیت پیگمنتوزاکه می تواند به نابینایی بینجامد، متحول سازد.

درست همانطور که برای عکاسی به پیکسل هایی برای تشخیص نور و واکنش نسبت به آن نیاز است، بینایی نیز برای انجام همین کار به شبکیه متکی است.

شبکیه در پشت چشم انسان قرار دارد و حاوی سلول های پروتیینی است که نور را به سیگنال هال الکتریکی تبدیل می کنند که از طریق سیستم عصبی حرکت می کنند.

این کار موجب بروز واکنشی از جانب مغز می شود که تصویری از صحنه ای را که مشاهده می شود می سازد.
محققان در این مطالعه که ونسا رسترپو دانشجوی ۲۴ ساله دکترای فلسفه از دانشگاه آکسفورد ریاست آن را بر عهده داشت، از یک ماده دولایه ساخته شده از هیدروژل و پروتئین های غشای سلول بیولوژیکی برای تکرار عملکردهای شبکیه استفاده کردند.

این شبکیه همانند یک دوربین حاضر در صحنه طراحی می شود که ماده سازنده آن مانند پیکسل ها عمل می کند که نسبت به نور واکنش نشان می دهد و یک تصویر سیاه و سفید ایجاد می کند.

این ماده مصنوعی، سیگنال های الکتریکی ایجاد می کند که درست مانند شبکیه اصلی چشم ، موجب تحریک نرون های پشت چشم می شود.
این تحقیق که در مجله Scientific Reports منتشر شده است نشان می دهد که باوجو ایمپلنت های مصنوعی شبکیه که در حال حاضر از انها استفاده می شود، این کشت های مصنوعی سلول از مواد زیست تخریب پذیر ساخته می شوند و حاوی اجسام خارجی یا جاندار نیستند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.