خانه / سلامت / اجرای ۱۰۰۰ طرح درمانی ارمغان طرح تحول سلامت در سیستان وبلوچستان

اجرای ۱۰۰۰ طرح درمانی ارمغان طرح تحول سلامت در سیستان وبلوچستان

سلامت نیوز: اجرای طرح تحول نظام سلامت ازسوی دولت یازدهم علاوه بر کاهش هزینه های درمانی مردم بویژه خانواده های کم درآمد در سیستان و بلوچستان، سبب توسعه روزافزون زیرساخت های بخش بهداشت و درمان در این استان محروم شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، استان سیستان وبلوچستان به سبب دوری از مرکز، گستردگی و فاصله طولانی شهرها و روستاها از یکدیگر، نبود راه دسترسی به روستاهای دور افتاده و بی مهری رژیم ستم شاهی همواره از محرومیت های فراوانی به ویژه در بخش بهداشت و درمان رنج برده و بسیاری از روستاها حتی از داشتن خانه بهداشت محروم بودند و در مراکز بهداشتی درمانی شهری نیز پزشکان هندی و بنگلادشی طبابت می کردند.
با پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و ورود گروههای مختلف جهادی به شهرها و روستاهای این استان ارائه خدمات به مناطق محروم آغاز شد و رفته رفته بسیاری از روستاها دارای راه، آب، برق و دیگر امکانات زیربنایی شدند اما در حوزه بهداشت و درمان با وجود تلاشهای انجام شده از سوی دولت های وقت پیشرفت های زیادی حاصل نشد و به سبب گرانی هزینه های درمان بسیاری از محرومان از درمان دردها و بیماریهای خود عاجز بودند.

** طرح تحول نظام سلامت و درخشش نور امید در دل مردم
اجرای طرح تحول سلامت از سال ۹۳ با سه رویکرد حفاظت مالی از مردم، برقراری عدالت در دسترسی آسان به خدمات سلامت و بهبود کیفیت خدمات با هشت محور کاهش پرداختی بیماران بستری در بیمارستان های دولتی، حمایت از ماندگاری پزشکان در مناطق محروم، حضور پزشکان متخصص مقیم در بیمارستان های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات هتلینگ در بیمارستان های دولتی، ارتقای کیفیت خدمات ویزیت در بیمارستان های دولتی، ترویج زایمان طبیعی، راه اندازی اورژانس هوایی و حمایت مالی از بیماران صعب العلاج، خاص و نیازمند در سیستان و بلوچستان نتایج موفقیت آمیزی به همراه داشته به گونه ای که به گفته بسیاری از کارشناسان سبب انقلاب عظیم در حوزه بهداشت و درمان این استان محروم شده است.
دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به برکت نظام مقدس جمهوری اسلامی در سال ۱۳۶۵ راه اندازی شد که با توجه به روند قابل قبول توسعه این دانشگاه، هم اینک دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر و دانشگاه زابل از این دانشگاه جدا شده و جمع کثیری از هموطنان ساکن در جنوب شرق میهن اسلامی از خدمات ارزشمند این سه دانشگاه و دانشکده بهره می برند.

** دستاوردهای طرح تحولات سلامت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: دولت تدبیر و امید و مسوولان دست اندرکار از هیچ تلاشی در این راه فروگذار نیستند به گونه ای که این دولت با اجرای طرح تحول سلامت حمایت همه جانبه ای برای ایجاد بسترهای لازم خدمات بهداشتی و درمانی در سیستان و بلوچستان انجام داد.
دکتر محمودرضا میری تصریح کرد: دولت تدبیر و امید در راستای تاکیدات رهبر معظم انقلاب با اجرای طرح تحول سلامت توانست گام های بسیار خوبی را در حمایت مالی از مردم و بیماران بردارد که کاهش هزینه درمانی در بیمارستان ها و گسترش زیرساخت های بخش بهداشت و درمان تنها بخشی از این حمایت هاست.
وی تاکید کرد: همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت در سیستان و بلوچستان، عملیات ساخت ۳۷۶ طرح عمرانی با اعتبار پنج هزار و ۲۴۰ میلیارد ریال (۵۲۴ میلیارد تومان) در حوزه زیر پوشش این دانشگاه آغاز شد که ۲۵۰ طرح از مجموع آنها مصوبات سفر سال گذشته وزیر بهداشت و درمان به استان است.
وی ادامه داد: مرکز سوانح و سوختگی مجتمع بیمارستانی علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان با زیربنای چهار هزار و ۵۰۰ متر مربع، مرکز آموزشی، درمانی و تحقیقاتی چشم پزشکی الزهرا(س) زاهدان با ۶ هزار متر زیربنا، بیمارستان ۳۵ تختخوابی دارالشفا میرجاوه با زیربنای سه هزار متر مربع، کلینیک ویژه تخصصی بیمارستان امام خمینی(ره) خاش با زیربنای ۷۴۸ متر مربع و زایشگاه و بلوک زایمانی کوثر بیمارستان امام خمینی خاش با زیربنای هزار و ۴۲ متر مربع از جمله مهمترین طرح هایست که بعد از اجرای طرح تحول نظام سلامت در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به ثمر نشست.

وی ادامه داد: همچنین توسعه مجتمع بیمارستانی علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان با ۲۱ هزار متر زیربنا، بیمارستان ۳۲ تختخوابی سراوان با سه هزار متر مربع زیربنا، کلینیک ویژه تخصصی و فوق تخصصی زاهدان با زیربنای ۲ هزار و ۸۷۷ متر و زایشگاه و بلوک زایمانی مجتمع بیمارستانی علی ابن ابیطالب(ع) زاهدان با زیربنای ۷۹۰ متر مربع از جمله مهمترین طرح های دانشگاه علوم پزشکی و خدمات آموزش درمانی زاهدان است که به زودی به بهره برداری می رسند.
وی با بیان اینکه طرح تحول سلامت در کشور امید بخش و در سیستان و بلوچستان نجات بخش بود بیان کرد: هزار و ۶۴۷ تخت فعال، ۱۷۵ تخت ویژه، ۶۴ تخت دیالیز و ۵۶ پایگاه اورژانس، ۹۵ آمبولانس، ۷۷ داروخانه، ۱۲۶ مرکز خدمات سلامت شهری و روستایی و ۳۹۷ خانه بهداشت زیر پوشش این دانشگاه وجود دارد که بیشتر این امکانات در سال های اخیر افزوده شده است.
دکتر میری ادامه داد: با ارتقای وضعیت بهداشت و درمان سیستان و بلوچستان این دانشگاه در بسیاری از شاخص ها رشد داشته است.
وی با اشاره به تاثیر طرح تحول نظام سلامت افزود: با اجرای طرح تحول نظام سلامت و اختصاص اعتبارات از محل ۱۰ درصد یارانه ها و یک درصد ارزش افزوده، بهداشت و درمان کشور جان تازه گرفت.

** برکات طرح تحول نظام سلامت در دانشگاه علوم پزشکی زابل
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل گفت: طرح تحول نظام سلامت با توجه به مشکلات اقتصادی مردم شمال سیستان و بلوچستان توانسته علاوه بر کاهش هزینه های درمانی مردم در بخش های زیر ساختی بهداشتی و درمانی منطقه نیز بسیارتاثیر گذار باشد.
دکترعلی اکبر نصیری افزایش افزون بر سه برابری مراقبت های بهداشتی، راه اندازی بیمارستان، کلینیک های ویژه، افزایش امکانات اتاق عمل که منجر به افزایش تعداد اعمال جراحی از ۴۰۰ مورد به حدود ۲ هزار مورد در ماه شد، راه اندازی پایگاه های سلامت در همه مناطق از جمله حاشیه شهرها و غیره را از دستاوردهای این طرح بزرگ در سیستان ذکر کرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمان زابل تاکید کرد: این طرح عظیم و ماندگار با سه رویکرد حمایت مالی از مردم، ایجاد عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای خدمات بهداشتی و درمانی به اجرا درآمد و توانست در رفع بسیاری از مشکلات موفق باشد.
نصیری خاطر نشان کرد: این دانشگاه هم اینک با دارا بودن ۶ بیمارستان زیرپوشش این دانشگاه، خیری و تامین اجتماعی، ۴۹ مرکز بهداشتی شهری و روستایی و ۲۲۶ خانه بهداشت به افزون بر ۴۵۳ هزار نفر از مردم شمال سیستان و بلوچستان خدمات ارائه می دهد.

** طرح تحول سلامت انقلاب بزرگ در محدوده دانشکده علوم پزشکی ایرانشهر
رئیس دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایرانشهر گفت: اجرای طرح تحول نظام سلامت به عنوان بزرگترین طرح اجتماعی دولت تدبیر و امید، انقلابی بزرگ در مناطق محروم کشور ایجاد کرده است.
دکتر ایرج ضاربان اظهار داشت: همزمان با اجرای طرح تحول نظام سلامت ۳۰۵ طرح عمرانی با اعتباری افزون بر ۲ هزار و ۱۸۲ میلیارد ریال در حوزه زیر پوشش این دانشکده در جنوب سیستان و بلوچستان به اجرا درآمده که ۱۴۴ طرح آن افتتاح و ۱۰۰ طرح نیز برای هفته دولت آماده بهره برداری است.
وی تصریح کرد: افزایش پزشکان عمومی از حدود ۲۵ نفر به ۱۲۰ نفر و پزشکان متخصص از ۴۰ نفر به ۷۰ نفر و تجهیز همه مراکز بهداشتی درمانی به پزشک از جمله تحولات بزرگ در حوزه بهداشت و درمان منطقه در کنار توسعه زیر ساخت ها به حساب می آید.
وی گفت: این دانشکده ۸۰۰ هزار نفر از مردم جنوب سیستان و بلوچستان شامل شهرستان های ایرانشهر، سرباز، نیکشهر، دلگان، فنوج و قصرقند را زیر پوشش دارد.
*** رهاورد طرح تحول سلامت برای ۵۵۰ هزار نفر فاقد بیمه سیستان و بلوچستان
مدیرکل بیمه سلامت سیستان و بلوچستان به خبرنگار ایرنا گفت: ۵۵۰ هزار نفر از مردم حاشیه شهرهای استان که فقیر بودند و هیچ گونه دفترچه ای نداشتند از ابتدای طرح تحول نظام سلامت تاکنون در استان بیمه شدند.
دکترمحمد صفدری افزود: هم اینک ۲ میلیون و ۲۵۰ هزار نفر در سیستان و بلوچستان زیرپوشش بیمه هستند که بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر آنان را روستاییان و عشایر تشکیل می دهند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شب های خیس کودک!

سلامت نیوز-*دکتر سهراب نقی زاده: شب ادراری یکی از شایع ترین معضلات دوران کودکی است که خانواده ها با آن درگیر هستند و باعث اختلال در زندگی آنها می شود. به نوعی که اگر از پنجره خانه ای پتو یا تشکی مقابل آفتاب آویزان باشد، می توانیم حدس بزنیم که کودکی در این خانواده درگیر شب ادراری است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، شب ادراری یکی از شایع ترین معضلات دوران کودکی است که خانواده ها با آن درگیر هستند و باعث اختلال در زندگی آنها می شود. به نوعی که اگر از پنجره خانه ای پتو یا تشکی مقابل آفتاب آویزان باشد، می توانیم حدس بزنیم که کودکی در این خانواده درگیر شب ادراری است. برای آنکه دلایل این معضل را بدانیم و از راهکارهای مقابله با آن آگاه شویم، با دکتر سهراب نقی زاده؛ متخصص ارولوژی گفتگو کردیم. یکی از مشکلاتی که در بین بچه ها زیاد مشاهده می شود و باعث اذیت خانواده ها می شود، شب ادراری است. شب ادراری در مورد بچه هایی گفته می شود که شب ها در خواب ادرار می کنند. شب ادراری زمان به خصوصی ندارد و امکان دارد چند روز یک بار یا هر روز اتفاق بیفتد. ریشه شب ادراری ژنتیکی است و معمولا در بین اعضای خانواده این بچه ها مانند پدر و مادر، خواهر و برادر، دایی و عمو یا دیگر بستگان نسبی سابقه شب ادراری وجود دارد. علت بروز شب ادراری بچه ها وقتی به سنین خاصی می رسند، باید بتوانند ادرار خودشان را تا رسیدن به سرویس بهداشتی کنترل کنند، اما بچه هایی که دچار شب ادراری می شوند، به دلیل آنکه برای تخلیه مثانه به سرویس بهداشتی مراجعه نمی کنند و ادرار خودشان را نگه می دارند، مثانه آنها خسته می شود و دچار معضل شب ادراری می شوند. در این قبیل بچه ها والدین با مراجعه به پزشک اعلام می کنند که بچه هنگام بازی لباس زیر خودش را خیس کرده، یعنی به جای آنکه برای تخلیه ادرار به سرویس بهداشتی مراجعه کند، ادرار خود را نگه می دارد و این به اندازه ای طول می کشد که بچه چکه ادراری دارد. در این بچه ها باید والدین آنها را وادار کنند که در طول روز ۵ تا ۶ بار به سرویس بهداشتی بروند و مثانه خودشان را خالی کنند تا مثانه خسته نشود. راهکارهای موثر برای کنترل شب ادراری ۱- مراجعه دائم کودک به سرویس بهداشتی کاری به این نداریم که بچه ادرار دارد یا ندارد، بلکه برای آموزش دادن به بچه و جلوگیری از نگه داشتن ادرار، باید بچه دائم به سرویس بهداشتی مراجعه کند و قبل از آنکه مثانه اش پر شود، آن را تخلیه کند. والدین می توانند آب را باز کنند تا از طریق صدای آب گوش بچه تحریک شود تا مثانه اش را تخلیه کند یا بخشی از بدن او را خیس کنند که باز هم می تواند محرک خوبی باشد. نگه داشتن بیش از اندازه ادرار باعث مثانه های بیش فعال در بچه ها می شود که می تواند زمینه ساز شب ادراری در بچه ها شود. ۲- کاهش مصرف مایعات قبل از خواب راهکار دوم برای کنترل شب ادراری، کاهش مصرف مایعات قبل از خواب است. والدین باید دو ساعت قبل از خواب، میزان مصرف مایعات بچه را کاهش دهند و از دادن میوه های آبدار مانند هندوانه و خربزه به بچه ها خودداری کنند و البته قبل از خواب مثانه بچه ها را خالی کنند تا بچه با مثانه خالی به رختخواب برود. ۳- تعیین ساعت شب ادراری در بچه ها بچه های مبتلا به شب ادراری خواب های عمیقی دارند. بنابراین والدین باید چندین روز بیدار بمانند تا متوجه شوند فرزندشان چه ساعت هایی رختخواب خود را خیس می کند. والدین باید برای همان ساعت ها بیدار شوند، فرزندشان را بیدار کنند و برای تخلیه مثانه به سرویس بهداشتی ببرند. وقتی این بچه یک ماه راس یک ساعت معین از خواب بیدار شود و به دستشویی برود، در اصطلاح روانشناسی شرطی می شود و قدرت ذخیره سازی مثانه اش بالا می رود. ۴- کم کردن حجم ادرار شبانه بچه ها با دارو درمانی موارد بسیاری داشته ایم که والدین دو ساعت قبل از خواب به بچه مایعات نداده اند، برای تخلیه مثانه قبل از خواب به سرویس بهداشتی برده اند و راس یک ساعت هم بچه را بیدار کرده اند، اما باز هم بچه شب ادراری داشته است. این قبیل بچه ها نیاز به دارو درمانی دارند و باید از طریق مصرف دارو، درمان شوند. داروی کنترل شب ادراری قرص های زیر زبانی مینیرین است. مینیرین باعث می شود حجم ادرار شبانه این بچه ها کم شود. این دارو بی خطر است و هیچ عارضه درمانی یا خطری ندارد. بسیاری از والدین بچه های مبتلا به شب ادراری به پزشک مراجعه و گلایه می کنند که وقتی همه روش های کنترل شب ادراری را انجام داده و موفق نشده اند و در نهایت با مصرف دارو، شب ادراری فرزندشان کنترل شده، به محض آنکه مصرف دارو را قطع می کنند، فرزندشان دوباره مبتلا به شب ادراری می شود. باید توجه داشت که دوره درمانی بچه های مبتلا به شب ادراری خاص است. پزشک به والدین اعلام می کند که بچه باید دو هفته داروی مینیرین را مصرف کند، اما اگر بچه در این مدت شب ادراری نداشت، نباید دارو قطع شود، بلکه باید میزان دوز دارو نصف گردد یا یک شب در میان به او داده شود و این روال چهار هفته ادامه یابد و بعد از آن به مرور زمان و با تاخیر در نوبت های مصرف، دارو را قطع کنیم. اگر این دارو سه یا چهار هفته به بچه داده و یک باره قطع شود، شب ادراری دوباره باز می گردد، بنابراین میزان مصرف و نحوه قطع دارو بسیار مهم است و باید تحت نظر پزشک و به مرور زمان قطع شود. وقتی بچه به صورت ناگهانی از این دارو محروم شود، احتمال بازگشت دوباره شب ادراری زیاد است. بچه هایی داریم که تا سنین ۱۰ سالگی مبتلا به شب ادراری می شوند، بنابراین بهتر است قبل از آنکه بچه به این سن برسد، در همان سنین کودکی برای کنترل شب ادراری عمل کنیم. *متخصص ارولوژی