خانه / سلامت / احتمال خطا در واریز بسته‌های حمایتی؛ برخی‌ها ۲بار گرفتند

احتمال خطا در واریز بسته‌های حمایتی؛ برخی‌ها ۲بار گرفتند

سلامت نیوز: پس از واریز بسته‌های حمایتی به حساب شاغلان تأمین اجتماعی، بسیاری از مشمولانی که زیر۳میلیون تومان حقوق می‌گرفتند از لیست حمایتی دولت حذف شده و به جای آن در لیست انتظار قرار گرفتند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، پس از اجرای مرحله سوم از واریز بسته‌های حمایتی دولت که به بیمه‌شدگان و شاغلان تأمین اجتماعی داده شد، ابهاماتی در بحث مشمولان این بسته‌ها به چشم می‌خورد.

طی این مدت، شمار بیمه شدگان تحت پوشش سازمان تامین اجتماعی که بسته خود را دریافت کرده‌اند طبق اعلام مسئولان، به ۶ میلیون و ۱۵۰ هزار نفر رسید.

اما در این میان احتمال خطا، هم پوشانی و عدم واریز به مشمولان وجود داشته است چراکه بسیاری از مشمولانی که حقوق زیر ۳ میلیون تومان می‌گیرند و بیمه تأمین اجتماعی هم هستند، ممکن است بسته‌ای نگرفته باشند.

درست است که سامانه‌های پاسخگویی از سوی وزارت رفاه و سازمان تأمین اجتماعی مانند ۱۴۲۰ یا *۱۴۲*۸ #اعلام شده است تا بررسی‌های مجدد برای جاماندگان از این طرح انجام شود، با این حال سیستم پاسخگویی به درستی کار نمی‌کند و به دلیل تماس‌های فراوان، بسیاری از اقشار نیازمند با شماره‌ها و پیامک‌های بی‌پاسخ روبه‌رو می‌شوند.

تماس بالای کارمندان جامانده از بسته دولت با سامانه

براساس این گزارش، این کد دستوری USSD از روز گذشته برای جاماندگان از بسته حمایتی تأمین اجتماعی اعلام شده، اما متأسفانه کارمندان دولت نیز که نتوانسته‌اند هنوز بسته خود را بگیرند، بیشتر از سایر گروه‌ها پیامک می‌زنند.

به گفته احد رستمی، مدیرکل دفتر مطالعات رفاه اجتماعی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی در گفتگو با فارس، دستگاه‌های دولت هنوز لیست مشمولان خود را به وزارتخانه ارسال نکرده‌اند و بررسی تک‌تک این افراد کار بسیار دشواری است، به همین دلیل گویا قرار است با سازمان مدیریت توافق‌هایی برای اتخاذ روش جدید پرداختی انجام شود.

وی گفت: سامانه‌های وزارت رفاه در حال جمع‌آوری اطلاعات خانوار‌ها هستند، اما آنچه مسلم است، تا پایان سال به تمام مشمولان این بسته‌ها داده می‌شود و اینگونه نیست که فردی به دلیل نداشتن یارانه از لیست دریافت سبد جامانده باشد.

احتمال خطا در واریز بسته‌های حمایتی؛ برخی‌ها ۲بار گرفتند

از طرفی هم زمان با پرداخت بسته‌های حمایتی شاغلان تأمین اجتماعی، حذف هم‌پوشانی به طور کامل اتفاق نیفتاده است و احتمال خطا در دریافت این بسته‌ها برای دو بار از سوی یک خانواده می‌رود، به طور مثال؛ کارمند وزارت آموزش و پرورش یکبار بسته خود را در لیست کارمندان دولت دریافت کرده و بار دیگر در لیست شاغلان تأمین اجتماعی گرفته است.

به گفته کارشناسان وزارت رفاه، احتمال خطا وجود دارد و هنوز استخراج داده‌ها به طور کامل انجام نشده است.

این مسئولان مدعی هستند برای رفع هم‌پوشانی راه‌های زیادی انجام شده، اما حتی ممکن بوده که یک خانوار پنج نفره ۵ سبد حمایتی بگیرد و جلوگیری از این کار، سخت بوده است، به همین دلیل دهک‌های مختلف جامعه باید بررسی می‌شد و به همین دلیل بررسی درآمد‌ها بهترین گزینه برای واریز بسته‌ها انتخاب شده است.

حذف یارانه، مانع دریافت بسته نیست

همچنین برخی از شاغلان تأمین اجتماعی که حقوق زیر ۳ میلیون تومان دارند، اما بنا به دلایلی مانند ازدواج و جدا شده از خانواده هایشان، یارانه‌شان قطع شده، نسبت به عدم دریافت سبد حمایتی خود معترض هستند، این در حالی است که باید به گفته مسئولان وزارت رفاه، این خانواده‌ها سبد خود را می‌گرفته‌اند، چرا که به طور مثال بازنشستگانی بوده‌اند که به دلیل تمکن مالی و خرید مسکن، یارانه‌شان قطع شده بوده، اما سبد حمایتی خود را گرفته‌اند.

حذف سبد حمایتی از سوی تامین اجتماعی برای دهک‌های بالا کذب است

در هر صورت، افرادی که سرپرست خانوار هستند و جزو دهک‌های بالا شناسایی شده، به طور قطع و براساس برنامه سازمان هدفمندی یارانه‌ها، در لیست یارانه‌بگیران نبوده‌اند که بسته حمایتی بگیرند و این موضوع ربطی به عملکرد سازمان تأمین اجتماعی ندارد، بانک مرکزی و وزارت رفاه در این باره وارد عمل می‌شود که تاکنون دستوری خلاف این برنامه صادر نشده است.

براساس این گزارش، لیست سایر اقشار به عنوان چهارمین گروهی که باید بسته حمایتی خود را بگیرند فراهم شده و وزارت رفاه می‌خواهد که این افراد کد ملی خود را به سامانه‌ای که به تازگی اعلام شده ارسال کنند. این گروه شامل کارگران ساختمانی، قالی‌بافان و شاغلان صنایع دستی، مشاغل آزاد و خویش‌فرمایان، رانندگان بین‌شهری و درون‌شهری، زنبورداران، کارگران باربر، شاغلان کسب و کار‌های خانگی، کارگران کارگاه‌های متفرقه، عشایر و روستاییان، دریافت کنندگان بیمه بیکاری و دیگر گروه‌های مشمول که توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی شناسایی می‌شوند، هستند.

مددجویان کمیته امداد، بهزیستی، تامین اجتماعی، بازنشستگان کشوری و لشکری، بازنشستگان صندوق فولاد و مستمری‌بگیران بنیاد شهید و سایر اقشار از جمله گروه‌های دریافت کننده بسته حمایتی هستند که برخی کارمندان دولت و گروه سایر اقشار هنوز بسته خود را نگرفته‌اند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.