خانه / سلامت / اشعه گیت‌های ورودی و خروجی هواپیما برای جنین ضرر ندارد

اشعه گیت‌های ورودی و خروجی هواپیما برای جنین ضرر ندارد

سلامت نیوز:یک جراح و متخصص زنان بایدها و نبایدهایی که زنان باردار باید در سفرها رعایت کنند را تشریح کرد.

الهام السادات هاشمیان نایینی در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس در ارتباط با با انچه زنان باردار در سفر باید رعایت کنند، اظهارداشت: زنان باردار باید لباس و کفش راحت بپوشند و خودشان را زیاد در سفر خسته نکنند.
وی افزود: زنان باردار در صورتی که با وسیله شخصی سفر نمی‌کنند باید زودتر به فرودگاه یا ایستگاه قطار بروند که اگر اتفاقی افتاد یا در ترافیک ماندند، مجبور نباشند بدوند یا دچار استرس شوند.
جراح و متخصص زنان گفت: آنها باید تا می‌توانند از نگرانی بی مورد بپرهیزند. در ضمن اشعه گیت‌های ورودی و خروجی هواپیما برای جنین ضرر ندارد، نگران نباشند.
هاشمیان نایینی گفت: زنان باردار داروهای خاص و آنچه باید روزانه مصرف کنند، همراه داشته باشند.
وی تاکید کرد: زنان باردار نباید چمدان و بار سنگین همراه ببرند یا حمل کنند و هیچ دارویی بدون تجویز پزشک مصرف کنند همچنین حواسشان به رژیم غذایی و برنامه خواب شان باشد.
هاشمیان نایینی گفت: اغلب افراد در سفر مصرف آب را از یاد می‌برند ولی زنان باردار باید در سفرآب به میزان لازم مصرف کنند.
وی افزود: زنان باردار توجه داشته باشند که آب و یخ بین راهی مصرف نکنند و حتما بطری آب را هر جا می‌روند، همراه داشته باشند. برای پیشگیری از حالت تهوع اوایل بارداری، مقداری خشکبار و بیسکویت خشک همراه خود داشته باشند.
هاشمیان نایینی گفت: زنان باردار باید از خوردن گوشت‌های نیم پز و غذاهایی که ممکن است قبلا طی روز چند بار گرم شده باشند، خودداری کنند. و وعدهای سالم و کوچک در کیف دستی شان داشته باشند.
وی گفت: میوه و سبزی ها را حتما با آب لوله کشی بشویند نه آب چشمه و آبشار و تا می‌توانند از خوردن میوه خام که نمی‌شود پوستش را کند، بپرهیزند.
وی تصریح کرد: زنان باردار نباید از صبح تا شب پیاده روی و گردش کنند و باید از هر موقعیتی برای استراحت و تجدید قوا استفاده کنند، حتی اگر در حد این باشد که مدتی دراز بکشند و پاها را جایی بالاتر از بدن شان قرار دهند.
هاشمیان نایینی گفت: در طول سفر حتما یک بالشتک در گودی کمرشان قرار دهند و بعد از یک ساعت نشستن در راهرو قطار یا هواپیما راه بروند یا از اتومبیل پیاده شوند و انگشتان پای شان را باز و بسته کنند.
وی افزود: اگر سفر هوایی شان طولانی باشد، برای تنظیم خواب و تطبیق ساعت دچار مشکل می‌شوند، بنابراین تا جایی که می توانند به کشورهایی که بیشتر از ۴ ساعت با ما اختلاف ساعت دارند، سفر نکنند.
هاشمیان نایینی گفت: در این سفرها یک کارت همراه داشته باشند و روی آن سن خودشان، تاریخ آخرین عادت ماهیانه، تاریخ زایمان، نتایج بارداری های قبلی، موارد احتمالی ابتلا به بیماری در دوران بارداری، نتایج آزمایش‌ها و سونوگرافی ها، حتی‌ گروه خونی را درآن ذکر کنند، تا اگر مشکلی پیش آمد، نکته ای فراموش نشود.
وی خاطر نشان کرد: در سفر از هرگونه فعالیت تفریحی و ورزشی که باعث فشار به شکم و بدن می شود یا ضربه های شدید که خطر سقط جنین دارد، مانند اسکی، اسب سواری، جت اسکی و غواصی بپرهیزند. در پارک های تفریحی از سوارشدن به دستگاه هایی که سقوط یا توقف ناگهانی و شدید دارند، خودداری کنند. حتی به سونا و جکوزی هم نروند.
هاشمیان نایینی گفت: در بستن کمربند ایمنی باید دقت کرد که کمربند را زیر شکم ببندند تا در صورت توقف ناگهانی وسیله نقلیه، به جنین آسیبی وارد نشود. همچنین زنان باردار می‌توانند از بالش‌های مخصوص گردن، برای راحتی سر در طول سفرهای جاده ای استفاده کنند. همچنین صندلی ماشین را به عقب برده و پاهای خود را دراز کنند تا کمتر خسته شوند.
وی افزود: اگر بستن کمربند به شکم فشار وارد می کند، می توانند وسیله ای مانند بالش را بین کمربند و بدن خود قرار دهند تا فشار کمتری به شکم وارد شود.
جراح و متخصص زنان در پایان به زنان باردار توصیه کرد: تا حد امکان، از مسافرت رفتن در طی نه ماهه بارداری خودداری کنند تا خطری برای آنها و فرزندشان پیش نیاید.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.