خانه / اخبار پزشکی / افزایش هزینه های سلامت با پیر شدن جمعیت کشور

افزایش هزینه های سلامت با پیر شدن جمعیت کشور

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر ایرج حریرچی، در مراسم افتتاحیه کلینیک تخصصی دندانپزشکی حسینیه خویی ها با اشاره به اینکه کل هزینه های سلامت در تمام دنیا در چند دهه گذشته رو به افزایش بوده است، گفت: هم اکنون ۱۰.۳ درصد از کل درآمد ناخالص ملی کشورهای جهان صرف هزینه های سلامت می شود، یعنی از هر ۱۰ دلاری که مجموع دولت ها و ملت ها هزینه می کنند، یک دلار صرف بهبود یا حفظ سلامت مردم می شود.

 وی در ادامه افزود: سهم هزینه های سلامت از کل هزینه های خانوار در کشور ما بیش از ۵ درصد است که این موضوع در همه کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما هزینه مربوط به بیماری ها، یکی از عوامل قابل توجه ایجاد فقر در جوامع است.

معاون کل وزارت بهداشت تصریح کرد: عوامل متعددی از جمله افزایش متوسط سن جامعه و افزایش تعداد و درصد سالمندان، شیوع بیماری های غیرواگیر مثل بیماری های قلبی عروقی، دیابت و سرطان، افزایش انتظارات مردم ، ورود دارو و تکنولوژی جدید عوامل محرک افزایش هزینه های سلامت در آینده در کشور ما هستند.

به گفته حریرچی، راه اصلی مقابله با این عوامل بهداشت و پیشگیری و کنترل هزینه های سلامت است اما حتی با موفقیت قابل توجه در مقابله با این عوامل، مردم ما و حوزه سلامت ما کماکان نیازمند کمک خیرین هستند.

سخنگوی وزارت بهداشت در خصوص کمک های خیرین اظهارداشت: درخواست ما این است که خیرین علاوه بر کمک در تامین زیرساخت ها در موضوع پیشگیری و نیز اداره مراکز ارائه خدمات سلامت، تامین هزینه های اداره مراکز، ارائه خدمات با هزینه مورد استطاعت فقرا و جلوگیری از هزینه های فقرزا و کمرشکن سلامت به طور جدی ورود کنند.

وی در پایان تاکید کرد: با توجه به هرم سنی جمعیت ایران و شیوع بیماری های غیرواگیر و با توجه به میزان بروز هزینه های فقرزا و کمر شکن سلامت یکی از بهترین حوزه ها برای انجام عمل خیر، حوزه سلامت است.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

آلودگی هوا خطر ابتلا به فشارخون را افزایش می دهد

مطالعات نشان می دهد زنانی که در معرض میزان بالا آلودگی هوا قرار دارند در معرض ریسک بالاتر ابتلا به فشارخون قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید