خانه / سلامت / افسردگی و پنج دلیل عجیب و غریب آن

افسردگی و پنج دلیل عجیب و غریب آن

به طور متوسط در هر دوره زمانی ۵ درصد جمعیت آمریکا و یا ۱۵ میلیون آمریکایی با افسردگی دست و پنجه نرم می کنند. به طوری که هر فرد میانسال در طول زندگی خود حداقل یک بار دچار افسردگی می شود. با وجود رایج بودن افسردگی، پزشکان قادر به تشخیص علل آن و یا اینکه چگونه از فردی به فرد دیگر منتقل می شود، نبوده اند.
علل افسردگی

البته علت هایی مانند استرس زیاد و اختلالاتی که بر روی مغز و خلق و خوی شما تأثیر می گذارد، به عنوان محرک های اصلی افسردگی شناخته می شوند. اما علت های عجیب و غریب دیگری وجود دارند که با افسردگی رابطه ای اسرار آمیز دارند:
علل افسردگی

رژیم های غذایی حاوی مقادی زیادی کربوهیدرات
اما نه همه انواع کربوهیدرات ها!! بسیاری از کربوهیدرات ها مانند سبزیجات و میوه ها برای شما بسیار عالی هستند. اما کربوهیدرات های تصفیه شده مانند : چیپس، شیرینی ها و نوشابه ها بسیار مضر می باشند. مطالعات ارتباط بین مصرف بی رویه کربوهیدرات های تصفیه شده با سرطان سینه و بیماری های قلبی را تأیید می کند. و اکنون دانشمندان اعتقاد دارند که کربوهیدرات های تصفیه شده می توانند در بروز افسردگی نقش داشته باشند.
زمانی که محققان اطلاعات مربوط به ۷۰ هزار زن یائسه را برسی می کردند، ارتباط معنی داری بین کسانی که از یک رژیم غذایی شامل مقادیر زیادی کربوهیدرات های تصفیه شده پیروی می کردند با کسانی که به تازگی دچار افسردگی شده بودند پیدا کردند. یکی از نویسندگان این تحقیق می گوید: ” کربوهیدرات های تصفیه شده مانند : نان سفید، برنج سفید و نوشابه باعث تحریک واکنش های هورمونی در جهت کاهش سطح قند خون در بدن می شوند. این واکنش ها ممکن است باعث تشدید و یا تغییرات خلق و خوی، خستگی و یا سایر علائم افسردگی شود.” مطالعات نشان می دهد با حذف کربوهیدرات های تصفیه شده می توانید احتمال ابتلا به افسردگی را کاهش دهید.
شما یک مدیر میانی هستید
محققان دریافته اند که مدیران میانی نسبت به مدیران بالا دستی خود و همچنین افرادی که زیر دستشان کار می کنند بیشتر در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند.
با مطالعه اطلاعات مربوط به ۲۰ هزار کارگر محققان دریافته اند که ۱۷ درصد از مدیران میانی گزارش داده بودند که اضطراب و یا افسردگی را تجربه کرده اند در مقایسه با کارگران زیر دستشان که فقط ۱۲ درصدشان گزارش اضطراب و یا افسردگی داده بودند. هنگامی که شما در مرتبه میانی یک سازمان مشغول به کار باشید فرصت های اندکی برای تصمیم گیرهایی مؤثر بر سازمان دارید در حالی که به طور همزمان باید مسئولیت ها و استرس های ناشی از کارتان را تحمل کنید.
تیروئید شما پرکار است
کم کاری و یا پرکاری تیروئید می تواند باعث مشکلاتی بیش از نوسانات وزنی باشد. مشکلات تیروئید همچنین ممکن است باعث نازکی مو، احساس سرمای مداوم و همچنین افسردگی گردند.
از آنجایی که تیروئید ترشح هورمون های مؤثر بر سوخت و ساز بدن را بر عهده دارد بر تمام ارگان های بدن شما منجمله مغز نیز تأثیر می گذارد. بعضی از کارشناسان اعتقاد دارند عده ای از بیمارانی که از افسردگی رنج می برند، بهتر است از درمان های هورمونی تیروئید بهره ببرند تا داروهای ضد افسردگی.
دنبال کردن بیش از حد اخبار
علل افسردگی

آیا شما هر روز، صبح خود را با اخبار رادیو و یا تلوزیون شروع می کنید؟ این کار همیشه هم خوب نیست. در حالی که ممکن است اطلاع از اخبار روزانه به نظر خوب و جالب بیاید، کارشناسان اعتقاد دارند دنبال کردن افراطی اخبار می تواند محرکی برای افسردگی باشد. اما چرا؟ شبکه های خبری معمولاً جنگ، آتش سوزی،تصادفات و اتفاقات ناگوار را پوشش میدهند و به ندرت به اتفاقات خوب می پردازند. تمرکز زیادی بر روی اتفاقات ناگواری که در دنیا می افتد باعث خواهد شد، دنیا مکانی سرشار از بدی ها به نظر بیاید و همین موضوع شما را افسرده می کند.
سعی نکنید روزنامه ، تلوزیون و اینترنت را دور بیاندازید. شاید بهتر باشد به همان اندازه که اخبار تأسف بار را دنبال می کنید اخبار شاد و روحیه بخش را نیز دنبال کنید.
زمان زیادی را در شبکه های اجتماعی می گذرانید.
علل افسردگی

ممکن است شنیده باشید که شبکه های اجتماعی شما را خودشیفته، غمگین و یا به عبارت دیگر زندگی شما را نابود می کند. شبکه های اجتماعی از یک طرف باعث ارتباط شما با خانواده، دوستان و آشنایان می شود ولی از طرف دیگر محققین دریافته اند سپری کردن ساعات زیادی در شبکه های اجتماعی باعث بروز افسردگی خواهد شد.
راه حل آن است که زمان کمتری را در شبکه های اجتماعی بگذرانید. ارتباط با دوستان و روابط اجتماعی را جایگزین شبکه های اجتماعی نموده و بخاطر داشته باشید که صفحات اجتماعی متعلق به دوستانتان، لحظات شاد زندگی آنها را منعکس می کنند نه زندگی روزمره شان را.

درباره ی دبیر

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

پاسخی بگذارید