خانه / سلامت / انتقال آب کارون چرا؟

انتقال آب کارون چرا؟

سلامت نیوز: دلیل اصرار دولت بر انتقال آب کارون از سرچشمه های آنها به استان اصفهان در قالب طرح بهشت آباد و با استفاده از کانال کشی با وجود هشدارها و مخالفت ها چیست؟

به گزارش سلامت نیوز به نقل از عصرایران؛ به هنگام سخنرانی حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی، نمایندگان استان خوزستان به مصوبه اخیر هیات دولت درباره انتقال آب از خوزستان و چهارمحال و بختیاری به استان اصفهان اعتراض کردند.

در این باره می توان چند سوال را مطرح کرد.

– چرا هیات دولت با وجود مخالفت ها در خوزستان و چهارمحال و بختیاری و سازمان محیط زیست، مصوبه ای درباره اجرای انتقال آب از جنوب غربی ایران به استان اصفهان و مرکز ایران صادر کرده است ؟ آیا این موضوع منجر به بی اعتمادی مردم دو استان خوزستان و چهارمحال و بختیاری نمی شود؟

– دلیل اصرار دولت بر انتقال آب کارون از سرچشمه های آنها به استان اصفهان در قالب طرح بهشت آباد و با استفاده از کانال کشی با وجود هشدارها و مخالفت ها چیست؟

هر کسی که به اهواز و دیگر شهرهای خوزستان سفری داشته باشدمتوجه می شود مردم در این استان و شهرها از آب شرب قابل مصرف برخوردار نیستند و آب شرب مورد نیاز خود را از آب فروشان می خرند.

به راستی اگر خوزستان، آبی دارد چرا برای مصرف معمولی و شرب مردم در اهواز و دیگر شهرهای این استان اختصاص نمی یابد. همزمان کشاورزان خوزستان نیز می گویند اگر استان آبی دارد چرا مانع از بسیاری از کشاورزی ها در استان به دلیل کم آبی می شوند؟

مردم و نمایندگان استان خوزستان و چهارمحال وبختیاری در کنار مقامات سازمان محیط زیست با انتقال آب کارون به استان اصفهان مخالف اند و اجرای این طرح تنها منجر به ایجاد اختلاف میان بخش های مختلف مردم ایران می شود که اقدامی نادرست است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.