خانه / سلامت / انکارهای عجیب قاتل ملیکا در دادگاه

انکارهای عجیب قاتل ملیکا در دادگاه

سلامت نیوز:متهم پیش از این به شکنجه‌های ملیکا کوچولو اعتراف کرده بود قاتل بی‌رحم دختربچه ۵ساله فلاورجانی در حالی پای میز محاکمه رفت که برخلاف همه اعترافات قبلی‌‌اش در دادسرا و اظهارات شاهدان، مدعی شد بی‌گناه است و هرگز ملیکا را مورد شکنجه و کودک‌آزاری قرار نداده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، صبح دیروز شعبه اول دادگاه کیفری یک استان اصفهان محل برگزاری جلسه محاکمه مردی بود که جنایت هولناکش در فلاورجان دل خیلی‌ها را به درد آورد تا جایی که عده‌ زیادی از مردم عادی از شهرهای اصفهان، فلاورجان، شهرکرد، تهران و حتی کودکان مهدکودکی از فلاورجان برای آنکه به خانواده ملیکا ثابت کنند تنها نیستند، دیروز خودشان را به مقابل دادگستری اصفهان رساندند و خواهان مجازات هرچه زودتر متهم شدند. هرچند پیش از این اعلام شده بود که جلسه محاکمه علنی است اما قضات دادگاه با توجه به مسائلی که قرار بود در این جلسه رسیدگی شود ازجمله اتهام تجاوز به عنف متهم، تصمیم گرفتند جلسه محاکمه به‌صورت غیرعلنی برگزار شود و به این ترتیب متهم پشت درهای بسته دادگاه، مقابل قضات قرار گرفت تا در برابر اتهامات سنگینی که در پرونده‌اش وجود داشت از خودش دفاع کند. اینکه در این جلسه چه گذشت و متهم در دادگاه چه گفت را علی‌اکبر هادی، وکیل خانواده ملیکا در گفت‌وگو با همشهری توضیح می‌دهد.

درباره ماجرایی که برای ملیکا رخ داد، خبرهای زیادی منتشر شده است. گزارش موجود در پرونده درباره این ماجرا و نحوه ربوده‌شدن ملیکا چیست؟
ماجرا برمی‌گردد به رابطه پدر ملیکا با یک موادفروش. پدر ملیکا به مواد‌مخدر صنعتی معتاد بود و موادش را از متهم می‌خرید تا اینکه متهم مدعی می‌شود ۸۰۰هزار تومان از پدر ملیکا طلب دارد. او پدر ملیکا را برای گرفتن پول تحت فشار قرار داده بود تا اینکه یک روز به مقابل خانه آنها می‌رود و با ادعای اینکه برای برادر ۱۴ساله ملیکا کار پیدا کرده و او می‌تواند با کار کردن طلب وی را پرداخت کند، پسربچه نوجوان را با خودش به خانه‌اش می‌برد و در آنجا زندانی می‌کند تا پدر ملیکا را بیشتر تحت فشار قرار دهد.

چرا پدر ملیکا ماجرا را به پلیس گزارش نکرد؟
چون از متهم می‌ترسید. متهم پس از اینکه برادر ملیکا را در خانه‌اش زندانی می‌کند، از زبان او می‌شنود که پدر وی خانه‌اش را فروخته و ۲۰میلیون تومان در حسابش دارد. با شنیدن این خبر وسوسه می‌شود که پول بیشتری اخاذی کند و با پدر ملیکا تماس می‌گیرد و برای آزادی پسربچه ۴میلیون تومان طلب می‌کند. پدر ملیکا هم بالاخره تصمیم می‌گیرد که ماجرا را به کلانتری خبر دهد اما متهم از طریق نوچه‌هایی که در روستای محل زندگی پدر ملیکا داشته متوجه ماجرا می‌شود و با موتور سراغ او می‌رود و وی را کتک می‌زند و تهدید به مرگ می‌کند. این مرد یک قاچاقچی خطرناک است که اسلحه نیز با خودش حمل می‌کرد و به همین دلیل پدر ملیکا می‌ترسد و از تصمیم‌اش منصرف می‌شود.

ملیکا چطور ربوده شد؟
متهم که می‌خواسته هرطوری شده به پول پدر ملیکا برسد، برای اینکه او را بیشتر تحت فشار بگذارد، راهی خانه آنها می‌شود. خانه پدر ملیکا در روستایی حوالی فلاورجان و در جایی واقع شده است که دور تا دورش بیابان است. آن روز پدر ملیکا در خانه نبود. متهم هرچه زنگ می‌زند، کسی در را باز نمی‌کند. او پنجره را شکسته و وارد خانه می‌شود و به ملیکا و خواهر ۲۱ساله‌اش می‌گوید که می‌خواهد آنها را به دیدن برادرشان ببرد، اما آنها قبول نمی‌کنند و متهم با تهدید اسلحه آنها را مجبور می‌کند که همراهش بروند. با توجه به موقعیت روستا و خانه پدر ملیکا، متهم به‌راحتی نقشه‌اش را عملی کرده و ملیکا و خواهر او را ربوده و به خانه‌اش برده و در آنجا زندانی می‌کند.

این ماجرا چند روز طول می‌کشد؟
حدود ۲۰روز ملیکا و خواهر و برادرش در خانه متهم زندانی بودند. شاهدان زیادی ازجمله برادر متهم که خانه‌اش کنار خانه متهم است، همسر برادر او و همسایه‌ها شهادت داده‌‌اند که این مرد مدام ملیکا را شکنجه می‌کرد. او به طرز وحشیانه‌ای بدن دختربچه را با ذغال داغ، سیگار و سیخ داغ می‌سوزاند و حتی بارها به خواهر بزرگ او تجاوز کرد تا اینکه در نهایت اورژانس اجتماعی در جریان قرار می‌گیرد و وقتی به خانه متهم می‌رود که ملیکا از فرط شکنجه از حال رفته بود. او به بیمارستان منتقل می‌شود اما تلاش پزشکان برای نجاتش بی‌فایده مانده و در نهایت جانش را از دست می‌دهد. پس از مرگ ملیکا، متهم پا به فرار می‌گذارد اما درنهایت ۵روز بعد توسط پلیس دستگیر می‌شود. همه اینها جزئیاتی است که در پرونده مطرح است و دیروز نیز در جریان جلسه محاکمه متهم مطرح شد. خواهر و برادر ملیکا دیروز مقابل قضات این جزئیات را شرح دادند و شکایتشان را مطرح کردند.

متهم چه گفت؟ اتهاماتش را پذیرفت؟
متهم با ۶ اتهام روبه‌روست. قتل عمد ملیکا، تجاوز به عنف به خواهر او، آدم‌ربایی، حبس غیرقانونی، ضرب و جرح و کودک‌آزاری، اما عجیب اینکه او دیروز در جلسه محاکمه همه اتهاماتش را انکار کرد و گفت که بی‌گناه است. او حتی مدعی شد که ملیکا و خواهر و برادر او را ندزدیده و آنها هرگز در خانه‌ وی نبوده‌اند. وقتی قضات از شواهد پرونده گفتند، متهم مدعی شد که روز حادثه ملیکا که بی‌حال بوده به خانه آنها آمده و نیم ساعت بعد از حال رفته و اورژانس آمده و او را با خودش برده است. این مرد حتی حرف‌های همسر برادرش درباره شکنجه ملیکا را دروغ دانست و مدعی شد اصلا چنین فردی (همسر برادرش) را نمی‌شناسد. او اظهارات برادرش را هم دروغ خواند و حتی حرف‌های دوستانش که به او کمک کرده بودند فرار کند و در جایی مخفی شود را کذب دانست و گفت که هیچ‌کدامشان را قبول ندارد. با این حال ۱۸دلیل کاملا واضح و روشن ازجمله اعترافات متهم در زمان دستگیری، اظهارات شاهدان، گواهی پزشکی قانونی مبنی بر شکنجه ملیکا و تجاوز به خواهرش و… وجود دارد که نشان می‌دهد او گناهکار است.

درخواست خانواده ملیکا از دادگاه چه بود؟
آنها درخواست اشد مجازات برای متهم را کردند. درصورتی که اتهام تجاوز ثابت شود، متهم به اعدام محکوم می‌شود و خانواده ملیکا نیازی به پرداخت تفاضل دیه نخواهند داشت اما اگر به اتهام قتل به قصاص محکوم شود، آنها باید تفاضل دیه را پرداخت کنند. قضات دادگاه قرار است تا یک هفته آینده حکم پرونده را اعلام کنند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.