خانه / اخبار پزشکی / ایران تا ۱۰ سال آینده ۱۷ هزار تخت ICU خواهد داشت

ایران تا ۱۰ سال آینده ۱۷ هزار تخت ICU خواهد داشت

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر محمد آقاجانی با اشاره به موضوع مراقبت های حاد که در اورژانس بیمارستان ها یا بخش های مراقبت ویژه انجام می شود، افزود: طرح تحول سلامت توجه خاصی به این بخش ها به ویژه ICU بیمارستان ها داشته است. بطوریکه تاکنون ۱۲۰ بخش اورژانس در کشور توسعه یافته یا به دنبال توسعه آن تا پایان سال هستیم.

وی با اشاره به رشد ۴۴ درصدی تعداد تخت های ICU بزرگسالان، کودکان و نوزادان، عنوان کرد: افزودن دو هزار و ۴۰۰ تخت تا پایان سال هزار و ۲۰۰ میلیارد هزینه در بردارد.

آقاجانی ادامه داد: بر اساس برنامه سطح بندی خدمات درمانی با افق ۱۴۰۴، تعداد تخت های مراقبت ویژه ICU تا ۱۰ سال آینده باید به ۱۷ هزار تخت برسد که این میزان تاکنون هشت هزار تخت است. البته این تعداد تخت به ۲۰ هزار نیروی پرستاری نیز نیاز دارد.

معاون درمان وزارت بهداشت، تعداد تخت های مراقبت ویژه نوزادان NICU را تا قبل از طرح تحول سلامت هزار و ۵۰۰ تخت اعلام کرد و افزود: این تعداد با افزودن ۷۰۰ تخت، به ۲ هزار و ۲۰۰ تخت می رسد.

وی در خصوص تخت های مراقبت ویژه کودکان PICU نیز بیان کرد: تعداد این تخت ها که به دنبال عمل جراحی یا نیاز به مراقبت های حاد توسط کودکان اشغال می شوند، پیش از طرح تحول ۲۸۶ تخت بود و تا پایان سال ۱۲۵ تخت دیگر نیز تکمیل می شود.

آقاجانی یادآور شد: بر اساس استاندارد باید ۱۰ درصد تخت های بیمارستانی، تخت مراقبت ویژه باشد که با این رشد ۴۴ درصدی در حال نزدیک شدن به این میزان هستیم.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دلایل ایجاد بازار سیاه دارو در کشور/شناسایی مسیرهای قاچاق

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می‌کنیم، اما رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

پاسخی بگذارید