خانه / سلامت / بازسازی روستاهای مناطق زلزله زده تا زمستان پایان می یابد

بازسازی روستاهای مناطق زلزله زده تا زمستان پایان می یابد

سلامت نیوز:علیرضا تابش رئیس بنیاد مسکن، میانگین پیشرفت فیزیک ساخت و سازها در مناطق زلزله زده را بین ۵۳ تا ۵۴ درصد اعلام کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور گفت: کار بازسازی روستاهای زلزله زده غرب کرمانشاه تا زمستان و در مناطق شهری نیز تا اوایل سال آینده پایان می یابد.

علیرضا تابش در آئین افتتاح پنج هزار واحد مسکونی که به شکل نمادین در روستای شیرین آب قصرشیرین با حضور معاون اول رییس جمهوری برگزار شد ، افزود: تاکنون کار سقف گذاری ۱۷ هزار واحد مسکونی در مناطق زلزله زده انجام شده و بقیه واحدها نیز در مرحله اسکلت بندی و نازک کاری است.

وی اظهار داشت: حدود ۵۴ هزار واحد مسکونی در جریان زلزله هفت و سه دهم ریشتری ۲۱ آبان پارسال آسیب دید که نیازمند تعمیر است و با تلاش های صورت گرفته تاکنون کار تعمیر و بازسازی ۴۸ هزار واحد مسکونی تکمیل و بقیه نیز در حال انجام است.

تابش از پرداخت یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب های مختلف به زلزله زدگان غرب کرمانشاه خبر داد و بیان کرد: تاکنون حدود ۲۰۰ میلیارد تومان در قالب کمک بلاعوض به زلزله زدگان پرداخت شده است.

رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی افزود: با تلاش های صورت گرفته ، ۲ هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان نیز در قالب تسهیلات به زلزله زدگان غرب کرمانشاه پرداخت شد که این خود عامل بزرگی در تسریع بخشیدن به روند ساخت و ساز است.

تابش افزود: تنها با گذشت حدود ۲ ماه از وقوع زلزله ۲۱ آبان پارسال ، ۱۵ هزار اسکان موقت در روستاهای غرب کرمانشاه توسط سپاه و بنیاد مسکن شکل گرفت و به پنج هزار تن از زلزله زدگان نیز به شکل نقدی پول پرداخت شد.

وی ادامه داد: در ماه های ابتدایی وقوع زلزله ، کار اسکان دایم ۳۰ هزار واحد در مناطق زلزله زده آغاز شد که از این تعداد ۲۲ هزار واحد در روستاها و بقیه در مناطق شهری است.

تابش ، میانگین پیشرفت فیزیک ساخت و سازها در مناطق زلزله زده را بین ۵۳ تا ۵۴ درصد اعلام کرد.

وی خواستار افزایش تسهیلات بانکی و کمک بلاعوض به زلزله زدگان غرب کرمانشاه با مساعدت معاون اول رئیس جمهوری شد و گفت: بی شک در صورت تحقق این مهم کار بازسازی مناطق زلزله زده شتاب بیشتری خواهد گرفت.

زمین لرزه ۷٫۳ ریشتری ۲۱ آبان در ۱۱ کیلومتری بخش ازگله، ۳۲ کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه ۶۲۰ کشته و ۱۲ هزار و ۳۸۶ مصدوم داشت.

این زلزله به ۱۰ شهرستان و یک هزار و ۹۳۰ روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرد و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود یکصد هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

آزمایش خونی که احتمال مرگ را پیش‌بینی می‌کند

سلامت نیوز: محققان با استفاده از گروهی از نشانگرهای زیستی، آزمایش خونی طراحی کردند که احتمال مرگ یک فرد را در ۱۰ سال آینده پیش بینی می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دانشمندان آلمانی با بررسی های انجام شده روی ۴۴ هزار نفر، ۱۴ نشانگر زیستی را در خون شناسایی کردند که بر احتمال مرگ یک فرد اثر می گذارند. به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل ،این نشانگرهای زیستی که به استناد آزمایش های انجام شده با دقتی ۸۳ درصدی احتمال مرگ فرد را در ۱۶ سال آینده پیش بینی می کنند، به همه چیز از ایمنی و کنترل قند خون گرفته تا گردش چربی و التهاب ارتباط دارند. این روش هنوز در قالب یک آزمایش خون معمولی مانند آزمایش هایی که برای تشخیص عفونت در بیمار انجام می شود، تست نشده است. دانشمندان امید دارند که نتایج تحقیقاتشان به ابداع آزمایش خونی بینجامد که بتوان روزی از آن برای هدایت فرآیند درمان بیماران استفاده کرد و به عنوان نمونه با استفاده از آن در مورد شانس زنده ماندن بیماران میانسال، پیش از جراحی، اطمینان خاطر کسب کرد. پزشکان عموما با استفاده از فاکتورهایی چون فشارخون و سطح کلسترول می توانند احتمال مرگ یک فرد را طی یک سال آتی پیش بینی کنند اما پیش بینی این احتمال در بازه طولانی تری چون ۵ تا ۱۰ سال بعد، کار ساده ای نیست. اگرچه کارشناسان از این تحقیق به عنوان گامی هیجان انگیز یاد کرده اند اما متذکر شده اند که پیش از اجرای آن در دنیای واقعی به پژوهش های بیشتر در این باره نیاز است. جزئیات این پژوهش در نشریه Nature Communications منتشر شده است.