خانه / سلامت / باورهای غلط درباره «تست اعتیاد»

باورهای غلط درباره «تست اعتیاد»

سلامت نیوز: یک تکنسین آزمایشگاهی می‌گوید: بعضی به غلط فکر می‌کنند با خوردن یک هفته آب لیمو می‌توانند اعتیاد خود را پنهان کنند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اکرم احمدی با اشاره به اینکه چند سالی را در آزمایشگاه تشخیص اعتیاد فعال بوده است، گفت: این آزمایش‌ها مخصوص ازدواج، استخدام، راننده‌های ماشین‌های سنگین و… است. اما متاسفانه بعضی فکر می‌کنند با خوردن بعضی موادخوراکی مانند آب‌لیمو می‌توانند اعتیاد خود را پنهان کنند. در صورتی که اینگونه نیست و این آزمایش‌ها با دقت و وسواس خاصی انجام می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی فکر می‌کنند با گفتن این که دارو مصرف کرده‌اند، اعتیادشان را پنهان کنند، افزود: باورهای غلط بسیاری در مورد آزمایش‌های اعتیاد وجود دارد. به عنوان مثال اینکه وقتی مشخص می‌شود برخی اعتیاد دارند، می‌گویند که دارو مصرف کرده‌اند. این در حالی است که آزمایش‌های ما کامل است. با مشخص شدن اعتیاد یک نفر، آزمایش تفکیک دارویی انجام می‌شود. اگر فرد دارویی مصرف کرده باشد مشخص می‌شود و اگر موادمخدر مصرف کند هم معلوم می‌شود و چیزی که شاید برای خیلی از مدعیان جالب باشد این است که نوع دارو یا موادمخدری که مصرف شده هم در این آزمایش‌ها مشخص می‌شود.

احمدی با اشاره به رویکرد اجتماع مبارزه با موادمخدر تاکید کرد: به نظر می‌رسد اطلاعات و آگاهی مردم در مورد موادمخدر بسیار پایین است و این رویکرد می‌تواند این خلا را پر کند. بودند دخترانی که با مثبت شدن آزمایش نامزدشان، گفتند که در زندگی درستش می‌کنم یا این که می‌گویند ترکش می‌دهم. اما وقتی از آنها سوال می‌کنیم چطوری؟ می‌گویند حالا بگذار زندگی‌ مشترکمان شروع بشود بعد فکرش را می‌کنم. همانجا از آنها خواهش می‌کنیم که به مشاورانی که در خصوص اعتیاد فعال هستند مراجعه کنند. همان‌طور که بسیاری از ماهیت موادمخدر، تاثیر و تخریب جسمی و روانی آن خبرندارند و به سمت آن کشیده می‌شوند، خیلی‌ها هم نمی‌دانند چطور با این معقوله برخورد کنند.

به گزارش روابط عمومی ستاد مبارزه با موادمخدر وی ادامه داد: البته برنامه‌هایی که دو سه سالی است از تلویزیون پخش می‌شود خیلی خوب است اما مشکلش این است که ساعت خوبی پخش نمی‌شود و خیلی‌ها نمی‌توانند آن را ببینند. رادیو هم گاهی صبح‌ها برنامه‌های خوبی در مورد موادمخدر پخش می‌کند و بحث‌های خوبی می‌شود اما این کم است. رسانه‌ها باید بیشتر در این حوزه وارد شوند زیرا واقعا جوانان و نوجوانان نمی‌دانند موادمخدر چیست و چطور باید با آن برخورد کنند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

امروز و فردا بارش‌ها در سواحل شمال کشور تقویت می‌شود/ کاهش دما طی دو روز آینده برای تهران

سلامت نیوز: امیر حسین نقشینه گفت: امروز پنج شنبه و فردا جمعه بارش ها در سواحل شمال تقویب می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،امیر حسین نقشینه، کارشناس سازمان هواشناسی درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده گفت: امروز پنج شنبه و فردا جمعه بارش ها در سواحل شمال تقویب می شود. وی در ادامه بیان کرد: دریای خزر هم طی امروز و فردا مواج و متلاطم می شود و تا روز شنبه با کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور مواجهه خواهیم بود. این کاهش دما بیشتر برای سواحل و شهرهای نزدیک به خط ساحلی محسوس تر است. وی در ادامه تاکید کرد: این کاهش دما بین ۲ تا ۵ درجه خواهد بود. نقشینه در ادامه گفت: روند افزایش نسبی دما از روز شنبه به بعد را نیز خواهیم داشت. همچنین طی امروز و فردا پنج شنبه و جمعه برای مناطق شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش پراکنده باران را خواهیم داشت. بر روی ارتقاعات البرز شرقی و خراسان شمالی نیز بارش پراکنده پیش بینی شده است. این کارشناس سازمان هواشناسی در ادامه بیان کرد: شنبه در سواحل خزر و ارتفاعات البرز مرکزی و خراسان شمالی بارش پراکنده خواهیم داشت. از شنبه شب از میزان ابرناکی در این مناطق کاسته می شود و افزایش نسبی دما در شمال غرب و سواحل شمال را خواهیم داشت. نقشینه در ادامه بیان کرد: تا ابتدای هفته آینده در مناطق شرق ایران افزایش سرعت باد و در برخی ساعات خیزش گرد و خاک به ویژه برای زابل وسیستان و بلوچستان را شاهد خواهیم بود. وی در ادامه درباره وضعیت جوی تهران گفت: آسمان تهران هم امروز صاف تا کمی ابری خواهد بود و طی امروز پنج شنبه و جمعه دمای هوای تهران اندکی کاهش پیدا خواهد کرد.