خانه / سلامت / با موسیقی همه‌چیز بهتر درمان می‌شود

با موسیقی همه‌چیز بهتر درمان می‌شود

سلامت نیوز: جای تعجب ندارد که موسیقی حتی می‌تواند در شرایط پزشکی هم مورداستفاده قرار گیرد. جالب است بدانید که تمام انواع موسیقی می‌تواند اثربخش باشد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه سپید، موسیقی‌درمانی علمی مبتنی بر تحقیقات حرفه‌ای در موسیقی است که باعث بهبود سلامت در افراد می‌شود.درمانگران موسیقی به دنبال حمایت از افراد در هر سن و هر فرهنگی هستند. فیثاغورس پدر علم ریاضیات، هندسه و موسیقی هم با استفاده از اصول هارمونیک از موسیقی به‌عنوان هنر شفا نام‌برده است. برای اکثر مردم، موسیقی بخش مهمی از زندگی روزانه است. اکثر مردم در هنگام پخت‌وپز، دوش گرفتن، رخت‌شویی و به‌طورکلی در طول کارهای روزانه موسیقی گوش می‌کنند. موسیقی اغلب با خلق‌وخوی افراد در ارتباط است. گوش کردن به آهنگ خاصی می‌تواند در ما حس شادی، غم، انرژی و یا آرامش ایجاد کند. چون موسیقی می‌تواند در طرز فکر افراد تاثیر بگذارد جای تعجب ندارد که موسیقی حتی می‌تواند در شرایط پزشکی هم مورداستفاده قرار گیرد. جالب است بدانید که تمام انواع موسیقی می‌تواند اثربخش باشد، بااین‌وجود موسیقی که مرتبط بافرهنگ فرد باشد می‌تواند بیشترین تاثیر را بر فرد بگذارد. در نظریه پزشکی چینی پنج عضو داخلی بدن می‌تواند تحت تاثیر موسیقی قرار گیرد و جنبه درمانی و شفا بر فرد بگذارد. همچنین لازم است بدانید که انواع موسیقی باعث تحریک عصبی در افراد می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال، موسیقی کلاسیک به علت راحتی و آرامش که دارد برای بالا بردن آستانه درد در افراد اثر درمانی دارد. درحالی‌که موسیقی راک ممکن است منجر به ایجاد ناراحتی و استرس در افراد شود. همچنین ممکن است با هدایت تصاویر باعث تحریک بینش خلاق و پاسخ‌های عاطفی و پنهان در افراد شود و در کلاس‌های درس برای بالا بردن مهارت خواندن و نوشتن در کودکان مورداستفاده قرار می‌گیرد، که این موسیقی می‌تواند شامل موسیقی زنده یا ضبط‌شده باشد.

در ادامه به بیان مصداق‌هایی برای موسیقی‌درمانی، که بر اساس شواهد علمی جمع‌آوری‌شده پرداخته می‌شود؛

اوتیسم
اوتیسم یک اختلال مغز است که فرد مبتلابه اوتیسم با طیف گسترده‌ای از مشکلات به‌خصوص درزمینه ارتباطات و تعامل اجتماعی مواجه است. با توجه به انجمن روان‌پزشکی آمریکا (ASD) اوتیسم نوعی اختلال طبقه‌بندی‌شده است. این اختلال با مشکلات ارتباطاتی، تعامل اجتماعی و همچنین رفتارهای غیرعادی در فرد مشاهده می‌شود. برخی از متخصصان با استفاده از اصطلاح گسترده‌تر به نام اختلال توسعه فراگیر (PDD) به توصیف اوتیسم می‌پردازند. افرادی که دارای اختلالات اوتیسم هستند اغلب به موسیقی پاسخ مثبت نشان می‌دهند؛ که باعث رشد و نمو طبیعی در مهارت‌های ارتباطی کلامی و غیرکلامی در افراد مبتلابه اوتیسم می‌شود.

زوال عقل
زوال عقل می‌توان باعث تغییراتی در مغز شود که این تغییرات می‌تواند به‌سرعت و یا به‌تدریج رخ دهد. زوال عقل می‌تواند بر فرایند تفکر و درک و یادگیری تاثیر منفی بگذارد و باعث کاهش حافظه و اختلال در تفکر استدلالی و ارتباط کلامی شود. همچنین ممکن است منجر به تغییرات رفتاری و تغییرات شخصیتی در مغز شود. در بزرگ‌سالان مسن‌تر مبتلابه آلزایمر، زوال عقل و دیگر اختلالات روانی، موسیقی جنبه درمانی پیداکرده است.موسیقی باعث کاهش رفتار پرخاشگرانه یا کاهش آشفتگی روانی، بهبود خلق‌وخوی و بهبود انجام وظایف روزانه مانند حمام کردن در افراد مبتلابه زوال عقلی شده و باعث کاهش بیماری قلبی یا مغزی در بیماران مبتلابه زوال عقلی می‌شود.

افسردگی
افسردگی یک بیماری روانی است که شامل بدخلقی در افکاراست.افسردگی باعث اختلال در خواب و خوراک و طرز فکر و تاثیر منفی در شرایط زندگی می‌شود. اختلالات افسردگی باعث تغییر خلق‌وخوی، تغییر در رفتار و اختلال در سلامت جسمی و فعالیت افراد می‌شود. با توجه به موسسه سلامت ملی روان (NIMH)، افسردگی حدود ۱۸٫۸ میلیون بزرگ‌سالان آمریکایی و حدود ۹.۵ درصد از جمعیت ایالات‌متحده در سن ۱۸ سال و بالاتر را تحت تاثیر قرار داده است. شواهدی موجود است که موسیقی‌درمانی ممکن است باعث افزایش پاسخ به داروهای ضدافسردگی نیز شود.در بزرگ‌سالان مسن مبتلابه افسردگی، موسیقی‌درمانی در طولانی‌مدت می‌تواند باعث کاهش عوارض مربوط به افسردگی گردد و در زنان بزرگ‌سال مبتلابه افسردگی، موسیقی‌درمانی ممکن است منجر به کاهش ضربان قلب و میزان فشارخون و بهبود خلق‌وخوی شود.

بهبود اوضاع نوزادان
شواهدی وجود دارد که موسیقی در اواخر دوران بارداری بر جنین موجود در رحم تاثیرمی‌گذارد.موسیقی آرامش‌بخش ممکن است باعث آرامش و کاهش آشفتگی در کودکان شود. نوزادان که در معرض موسیقی قرار می‌گیرند افزایش تغذیه، افزایش وزن و افزایش تحمل تحریک، تنظیم ضربان قلب و خواب عمیق‌تر پیدا می‌کنند.

کیفیت خواب
بی‌خوابی شامل مشکلاتی ازجمله اشکال در خواب رفتن، خواب ماندن و بیدار شدن در صبح خیلی زود است.این‌یک مشکل بهداشتی مشترک است که می‌تواند باعث خواب‌آلودگی بیش‌ازحد و کمبود انرژی در طول روز شود. بی‌خوابی در طولانی‌مدت می‌تواند باعث ایجاد احساس خستگی و افسردگی یا تحریک‌پذیری، مشکل تمرکز، یادگیری و به‌طورکلی باعث ایجاد اختلال در کارها و یا مدرسه شود. در افراد مسن، موسیقی باعث بالا رفتن کیفیت خواب و همچنین بهره‌وری بیشتر در خواب می‌شود، همچنین موسیقی باعث می‌شود زمانی که لازم است تا فرد به خواب رود، کمتر شده و دچار اختلال کمتری در طول روز شود. شواهد نشان می‌دهد موسیقی‌درمانی همچنین بر ماده کلرال هیدرات که باعث القای خواب و آرام بخشی در کودکان شده و تاثیر مثبت می‌گذارد.
منبع:psychology today

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.