خانه / سلامت / بهار، خطر آنفولانزای پرندگان در دریاچه چیتگر را مهار کرد

بهار، خطر آنفولانزای پرندگان در دریاچه چیتگر را مهار کرد

سلامت نیوز:عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران با اشاره به اینکه مورد جدید دیگری از آنفلوآنزای فوق حاد پرند‌گان در تهران گزارش نشده است، گفت: به نظر می‌رسد با آمدن بهار این بیماری کنترل و مهار شده است.
به گزارش ایلنا، پس از اینکه محیط‌بانان و کارشناسان محیط‌زیست در گشت‌هایی که از دریاچه شهدای خلیج‌فارس،حاشیه رودخانه کن، ارتفاعات شمالی شهر و اراضی جنوب تهران داشتند، لاشه سه کاکائی را کشف و برای بررسی به دامپزشکی تحویل دادند؛ اعلام شد که آنها به بیماری آنفلوانزای فوق حاد مبتلا بودند و به مردم اعلام شد که در هیچ شرایطی پرندگان وحشی را لمس نکنند و در صورت مشاهده لاشه، آن‌ را به سازمان محیط‌زیست و دامپزشکی اعلام کنند؛ اما عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران اعلام کرد که شهروندان دیگر نگران این مساله نباشند، چرا که با تغییر فصل و آمدن بهار این بیماری کنترل خواهد شد.
ناهید خداکرمی در رابطه با آخرین وضعیت آنفلوآنزای فوق حاد پرند‌گان در تهران به خبرنگار ایلنا گفت: بعضی از بیماری‌ها بین انسان و دام قابل انتقال است که آنفلوآنزای پرندگان نیز از آن جمله است، یعنی پرندگان را دچار می‌کند و می‌تواند برای انسان هم خطرساز باشد.
وی افزود: در نقاطی پرندگان وحشی داریم که مراقبت نمی‌شوند و ممکن است؛ حامل بیماری‌ باشند مثل دریاچه چیتگر و فضاهایی که در اطراف تهران وجود دارد و می‌تواند ناقل این بیماری باشد؛ اما جای نگرانی زیادی وجود ندارد چراکه بهار آمده است و امیدواریم که واگیری آنچنانی را نداشته باشیم.
خداکرمی در پاسخ به این سوال که آیا نگران این نیستید که کبوتران شهری به این بیماری دچار و ناقل آن باشند، بیان داشت: نگران بودیم اما الان نگرانی کمتر شده است و باتوجه به بارندگی‌هایی که اتفاق افتاد، میزان گسترش بیماری آنچنان زیاد نبوده و به نظر می‌رسد که کنترل و مهار شده است.
عضو کمیسیون سلامت شورای شهر تهران ری تجریش تاکید کرد که مورد جدید دیگری در رابطه با آنفولانزای پرندگان در تهران گزارش نشده است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

راه‌اندازی سامانه‌ رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی هیات امنای ارزی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: رییس هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران وزارت بهداشت گفت: سامانه جامع و یکپارچه نرم افزارهای هیات امنا در جهت شفاف سازی هرچه بیشتر اقدامات این مجموعه برای اولین بار در حال راه اندازی است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مهدی یوسفی درباره اهداف پیاده سازی سامانه های نرم افزاری هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران گفت: حرکت در مسیر تعالی یک ضرورت اجتناب ناپذیر است و با توجه به اینکه هیات امنا نهادی عام المنفعه است که در خصوص تامین تجهیزات برای بیماران اقدام می کند باید از هر لحاظ سرآمد باشد. وی با بیان اینکه سیستم های اطلاعاتی از مهم ترین راه حل ها جهت تسهیل، کنترل و نظارت بر گردش اطلاعات و بهبود تصمیم گیری در سازمان ها و مجموعه های دولتی هستند، افزود: سند RFP رصد و پایش فرآیندهای عملیاتی به منظور طراحی، توسعه و استقرار سامانه جامع و یکپارچه نرم افزاری و دربردارنده داشبورد مدیریتی تدوین شده، است و برگرفته از تجاربی در خصوص طراحی و پیاده سازی سامانه های اطلاعاتی مشابه، دستورالعمل ها، قوانین و مقررات مرتبط است. رییس هیات امنای صرف جویی ارزی در معالجه بیماران عنوان کرد: مکانیزه سازی فرآیندهای مدیریتی، عملیاتی و پشتیبانی در جهت کاهش هزینه ها، کاهش زمان انجام فعالیت ها و ارتقاء کیفیت و افزایش رضایتمندی مشتریان حقیقی و حقوقی هیات امناء در راستای نیل به اهداف کلان حوزه بهداشت و درمان از اهداف پیاده سازی این سامانه در هیات امنا است. بنابر اعلام وبدا، یوسفی ادامه داد: انطباق حداکثری فرآیندها و کاربرد سامانه اطلاعاتی با استراتژی ها و سیاست های هیات امنا، توسعه و پیاده سازی یک سامانه اطلاعاتی اثربخش، کارا و منطبق بر نیازهای هیات امنا، شناسایی گلوگاه های عملیاتی جهت افزایش پویایی و امکان رصد و پایش مرحله به مرحله فرآیندهای عملیاتی هیات امنا در حوزه های مختلف نیز از دیگر اهداف این سامانه است. وی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه در حال راه اندازی امکان استفاده از اطلاعات تجمیعی برگرفته از داشبورد مدیریتی جهت پیش بینی نیازهای آتی و برنامه ریزی و سیاستگذاری برای پاسخ مناسب به آنها و حرکت به سمت کاهش مراجعات حضوری و افزایش ارائه خدمات آنلاین از طریق ایجاد زیر ساخت های اطلاعاتی مناسب را نیز فراهم می کند.