خانه / زیبایی / بهترین غذاها برای رشد مو

بهترین غذاها برای رشد مو

سلامت نیوز: بسیاری از مردم می خواهند مویی قوی و سالم داشته باشند، مخصوصا وقتی سنشان بالاتر می رود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سایت دکتر کرمانی، جالب است بدانید ماهی ۱٫۲۵ سانت و سالانه ۱۵ سانتی متر مو رشد می کند. اینکه مو چقدر سریع رشد می کند بستگی به فاکتورهایی مانند سن، سلامت، ژنتیک و برنامه غذایی دارد.

با اینکه نمی توانید فاکتورهایی مانند سن و ژنتیک را تغییر دهید اما همچنان کنترل برنامه غذایی در دستتان است. در واقع برنامه غذایی که مواد مغذی مناسب در خود نداشته باشد موجب ریزش مو می شود.

از سوی دیگر، استفاده از برنامه غذایی متعادل که مواد مغذی درستی داشته باشد می تواند به بهبود رشد مو کمک کند، مخصوصا اگر به دلیل ضعف مواد مغذی ریزش مو را تجربه کرده باشید.

در ادامه می خواهیم بهترین غذاهایی که به رشد بهتر موها کمک می کنند را به شما معرفی کنیم.

۱- تخم مرغ

تخم مرغ های منبع غنی پروتئین و بیوتین هستند، دو ماده مغذی که می توانند رشد موها را بهبود ببخشند.

خوردن مقدار زیادی پروتئین برای رشد موها مهم است چون فولیکول ها غالبا از پروتئین درست می شوند. کمبود پروتئین در برنامه غذایی نشان داده که می تواند موجب ریزش مو شود.

بیوتین برای تولید پروتئین مو که کراتین نام دارد بسیار ضروری است. به همین دلیل است که مکمل های بیوتین را معمولا برای بهبود رشد مو تجویز می کنند.

با این حال اگر برنامه غذایی متعادلی را دنبال کنید احتمال اینکه دچار کمبود بیوتین شوید بسیار کم است.

تخم مرغ همچنین منبع غنی زینک، سلنیوم و دیگر مواد مغذی مناسب رشد مو است. به همین دلیل تخم مرغ یکی از بهترین غذاها برای کمک به رشد بهتر مو شناخته می شود.

۲- توت ها

توت ها سرشار از ترکیبات و ویتامین هایی هستند که می توانند به بهبود رشد مو کمک کنند.

این شامل ویتامین C نیز می شود که خواص قوی آنتی اکسیدانی دارد.

آنتی اکسیدان می تواند فولیکول ها را در برابر آسیب رادیکال های آزاد محافظت کند. رادیکال های آزاد به صورت طبیعی در بدن و محیط وجود دارند.

برای مثال یک فنجان ( ۱۴۴ گرم ) توت فرنگی می تواند ۱۴۱ درصد از نیاز روزانه بدن به ویتامین C را تامین کند. همچنین، بدن از ویتامین Cاستفاده می کند تا کلاژن تولید کند، پروتئینی که به قوی شدن مو کمک می کند تا از نازک و شکننده شدنش جلوگیری کند.

به علاوه ویتامین C به بدن کمک می کند آهن را از غذایی که می خورید بهتر جذب کند. سطح پایین آهن می تواند باعث کم خونی شود که با ریزش مو در ارتباط است.

۳- اسفناج

اسفناج از سبزیجات سبز سالم است که سرشار است از مواد مغذی مفیدی مانند فولات، آهن و ویتامین A و C، تمام این موارد برای رشد مو مفید هستند.

ویتامین A به غده های پوستی کمک می کند روغن تولید کنند. این ماده روغنی به مرطوب شدن پوست کفِ سر کمک می کند تا موها سالم بمانند. یک فنجان اسفناج ( ۳۰ گرم ) می تواند ۵۶ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین A را تامین کند.

اسفناج همچنین از بهترین منابع گیاهی آهن است که برای رشد مو ضروری است. آهن به سلول های قرمز خونی کمک می کند اکسیژن را در بدن به حرکت در بیاورند تا سوخت و ساز بدن را تقویت کرده و به رشد و ترمیم کمک کند.

۴- ماهی های چرب

ماهی های چرب مانند سالمون، شاه ماهی و ماهی خال مخالی مواد مغذی در خود دارند که می تواند به رشد موها کمک کند.

اینها منابع عالی اسید چرب های امگا ۳ هستند که با رشد موها در ارتباطند.

در یک تحقیق که روی ۱۲۰ نفر انجام گرفت مشخص شد مکمل های حاوی اسید چرب امگا ۳ و امگا ۶ به خوبی آنتی اکسیدان ها ریزش مو را کم می کنند و تراکم موها را افزایش می دهند.

در یک تحقیق دیگر مشخص شد دریافت مکمل روغن ماهی به صورت چشم گیری ریزش مو را کاهش می دهد و موجب رشد مو در خانم هایی می شود که موهایی نازک دارند.

ماهی های چرب همچنین سرشار هستند از پروتئین، سلنیوم، ویتامین D3 و ویتامین های B هستند، مواد مغذی که همگی به رشد موهایی قوی و سالم کمک می کنند.

۵- سیب زمینی شیرین

سیب زمینی های شیرین منبعی غنی از بتا کاروتن هستند. بدن این ترکیب را به ویتامین A تغییر می دهد که رشد مناسب مو در ارتباط است.

یک سیب زمینی شیرین متوسط ( ۱۱۴ گرم ) آنقدر بتا کاروتن دارد که می تواند چهار برابر نیاز بدن در یک روز ویتامین A برساند.

تحقیقات نشان داده ویتامین A به تولید بهتر سبوم کمک می کند که موجب سالم ماندن موها می شود.

به علاوه ویتامین A می تواند سرعت رشد مو را افزایش دهد و موهایی ضخیم بسازد.

۶- آجیل ها

آجیل ها خوشمزه هستند و مصرفشان ساده است همچنین حاوی مواد مغذی متنوعی هستند که می توانند به رشد موها کمک کنند.

برای مثال ۲۸ گرم بادام می تواند ۳۷ درصد از ویتامین E مورد نیاز بدن در یک روز را تامین کند.

به علاوه آجیل ها حاوی انواع مختلف ویتامین B، زینک و اسید چرب های ضروری هستند. کمبود هر کدام از این مواد مغذی می تواند موجب ریزش مو شود.

به همین دلایل است که آجیل ها منبعی بسیار مناسب برای کمک به رشد موها هستند.

۷- دانه ها

دانه ها می توانند با مقدار کالری کم مواد مغذی بسیاری را به بدن برسانند که بسیاری از این مواد مغذی به رشد موها کمک می کنند. این مواد مغذی عبارتند از ویتامین E، زینک و سلنیوم.

۲۸ گرم دانه های آفتابگردان می تواند حدود ۵۰ درصد از ویتامین E مورد نیاز بدن در طول روز را تامین کند. علاوه بر ویتامین E انواع ویتامین های B نیز در این دانه ها یافت می شود.

دانه هایی خاص مانند بذر کتان و دانه چیا می توانند اسید چرب های امگا ۳ به بدن برسانند.

۲۸ گرم بذر کتان می تواند ۶٫۳۸۸ میلی گرم اسید چرب امگا ۳ به بدن برساند.

با این حال اسید چرب امگا ۳ که بذر کتان به شما می دهد به خوبی امگا ۳ که ماهی وارد بدن می کند مورد استفاده قرار نمی گیرد.

۸- فلفل شیرین

فلفل شیرین منبعی عالی از ویتامین C است که می تواند به رشد موها کمک کند.

در واقع یک فلفل زرد می تواند ۵٫۵ برابر ویتامین C بیشتری نسبت به یک پرتقال وارد بدن کند.

ویتامین C به تولید کلاژن کمک می کند که به تقویت تارهای مو کمک می کند. ویتامین C همچنین آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند تارهای مو را در برابر استرس اکسیداتیو محافظت کند.

استرس اکسیداتیو زمانی اتفاق می افتد که رادیکال های آزاد سیستم دفاعی آنتی اکسیدان بدن را در هم می شکنند. این مورد با ریزش مو و سفید شدن موها در ارتباط است.

همچنین فلفل شیرین سرشار از ویتامین A است. همانطور که گفتیم این ویتامین می تواند رشد مو را سرعت ببخشد و به تولید بیشتر سبوم کمک کند.

۹- میگو

میگو یکی از غذاهای محبوب دریایی است که مواد مغذی بسیاری برای رشد مو در خود جای داده است.

برای مثال میگو از منابع عالی پروتئین، ویتامین های B، زینک، آهن و ویتامین D است. یک وعده ۱۰۰ گرمی میگو می تواند حدود ۳۸ درصد نیاز روزانه بدن به ویتامین D را تامین کند.

تحقیقات کمبود ویتامین D3 را با ریزش مو مرتبط دانسته اند.

با وجود اینکه میگو چربی بسیار پایینی دارد اما مقداری اسید چرب امگا ۳ نیز به بدن منتقل می کند. برنامه های غذایی سرشار از اسید چرب امگا ۳ با بهبود رشد مو در ارتباط هستند.

۱۰- لوبیاها

لوبیاها یکی از بهترین منابع گیاهی پروتئین هستند که برای رشد مو ضروری است.

لوبیاها منابع غنی زینک هستند که به رشد مو و چرخه ترمیم کمک می کند. یک وعده ۱۰۰ گرمی لوبیا می تواند ۷ درصد نیاز روزانه بدن به زینک را تامین کند.

لوبیاها همچنین مواد مغذی مناسب دیگری برای رشد مو دارند مانند آهن، بیوتین و فولات.

در صدر تمام این مزایا، لوبیاها به سادگی در دسترس و ارزان هستند به همین خاطر می توانید به سادگی در برنامه غذایی مورد استفاده قرارشان دهید.

۱۱- دانه های سویا

تحقیقات نشان داده ترکیبات موجود در دانه های سویا می توانند رشد مو را بهبود ببخشند. یکی از این ترکیبات اسپرمیدین است که در دانه سویا فراوان است.

مصرف بالای اسپرمیدین در برنامه غذایی می تواند موها را وارد فاز رشد کند. یک فولیکول هرچه بیشتر در فاز رشد بماند بیشتر می تواند رشد کند.

۱۲- گوشت

گوشت یکی از اجزاء اساسی برنامه غذایی بسیاری از افراد است که می تواند به رشد مو کمک کند.

پروتئین موجود در گوشت به رشد و ترمیم و قوی ساختن فولیکول های مو کمک می کند. یک وعده ۱۰۰ گرمی استیک چیزی حدود ۲۹ گرم پروتئین در خود دارد.

گوشت قرمز مخصوصا سرشار از نوعی آهن است که جذبش برای بدن ساده است. این ماده معدنی به سلول های قرمز خونی کمک می کند اکسیژن را به تمام سلول های بدن از جمله فولیکول های مو ارسال کند .

کمبود پروتئین و آهن با ریزش مو در ارتباط است.

نویسنده: رایان رامان

منابع:

Diet and hair loss: effects of nutrient deficiency and supplement use. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28243487

A Review of the Use of Biotin for Hair Loss – https://www.karger.com/Article/FullText/462981

Evidence for supplemental treatments in androgenetic alopecia. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25007363

Oxidative stress in ageing of hair. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20805969

Nutrition and hair: deficiencies and supplements. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23159185

Iron plays a certain role in patterned hair loss. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23772161

Regulation of Tissue Oxygenation. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK54103/

A 3-month, randomized, double-blind, placebo-controlled study evaluating the ability of an extra-strength marine protein supplement to promote hair growth and decrease shedding in women with self-perceived thinning hair. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25883641

Retinoids and hair growth – https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0190962298704529

Effects of tocotrienol supplementation on hair growth in human volunteers. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24575202

Human essential fatty acid deficiency: treatment by topical application of linoleic acid. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/406855

Dose response of almonds on coronary heart disease risk factors: blood lipids, oxidized low-density lipoproteins, lipoprotein(a), homocysteine, and pulmonary nitric oxide: a randomized, controlled, crossover trial. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12221048

Telogen Effluvium: A Review. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26500992

Zinc as an ambivalent but potent modulator of murine hair growth in vivo- preliminary observations. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16232307

Does D matter? The role of vitamin D in hair disorders and hair follicle cycling. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20178699

A spermidine-based nutritional supplement prolongs the anagen phase of hair follicles in humans: a randomized, placebo-controlled, double-blind study. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29214104

Spermidine promotes human hair growth and is a novel modulator of human epithelial stem cell functions. – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21818338

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهران شهر زیست‌پذیر برای معلولان می‌شود

سلامت نیوز:سه شنبه های بدون خودروی روز گذشته، حال و هوای متفاوتی داشت؛ پیروز حناچی، شهردار تهران و وحید قبادی دانا، رئیس سازمان بهزیستی کشور روز گذشته، همراه با معلولان از میدان توحید تا خیابان بهشت را رکاب زدند. شهردار تهران در این برنامه با اشاره به موضوع مناسب سازی فضای عمومی شهر برای معلولان و افراد کم توان، گفت: مناسب سازی فضای شهری برای معلولان بسیار مهم است و این مسئولیت اجتماعی همه ماست که شهر را برای معلولان و افراد کم توان مناسب کنیم. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، مناسب سازی معابر شهری و فضاهای عمومی از جلوی در خانه ها گرفته تا کوچه ها، محله ها، خیابان ها، فضای سازمان ها و نهادهای دولتی و خصوصی و... می تواند اثرات بسیار مثبتی را روی شهر زیست پذیر برای افراد معلول، کم توان و ناتوان فراهم کند. در کنار مناسب سازی معابر و فضاهای شهری باید توجه جدی به مناسب سازی تجهیزات شهری از قبیل ایستگاه های اتوبوس و علائم شهری و... نیز داشت. این مناسب سازی باید قابل استفاده برای تمامی معلولان جسمی و حرکتی، نابینایان حسی حرکتی و معلولان ناشنوای حسی باشد. از سوی دیگر، فضاهای دسترسی به ساختمان ها و ادارات مثل پله ها و رمپ ها نیز باید به گونه مناسبی برای استفاده این افراد مناسب سازی شوند. رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان اینکه آخرین جلسه مربوط به مناسب سازی حدود یک ماه پیش برگزار شده است، گفت: مطالبه گری ما در ارتباط با مناسب سازی معابر و ساختمان ها و... معطوف به جلسات نبوده و روزی نیست که در ارتباط با مناسب سازی ، دسترسی پذیری آسان افراد دارای معلولیت در سازمان ها و دستگاه ها، معابر، منازل و محیط کار مطالبه گری و اقدامی انجام ندهیم. وحید قبادی دانا گفت: براساس قانون جامع حمایت از حقوق معلولان مصوب سال ۸۱ تمام دستگاه های دولتی موظف هستند تا سالانه ۳۰درصد از ساختمان های خود را مناسب سازی کنند. بر این اساس مناسب بودن آسانسور و سطح شیبدار ساختمان، مناسب بودن فضای بهداشتی ساختمان و مناسب بودن ورودی ساختمان ویژگی هایی هستند که در سازمان ها و نهادهای دولتی مورد ارزیابی قرار می گیرند. به گفته وی، برایند تمام مطالبه گری های سازمان بهزیستی این بوده که در سال های اخیر شاهد بهبود نسبی درخصوص مناسب سازی بوده ایم. در جشنواره شهید رجایی نیز در سال گذشته ۲۴هزار دستگاه دولتی از نظر وضعیت مناسب سازی برای افراد معلول مورد ارزیابی قرار گرفتند. رئیس سازمان بهزیستی کشور گفت: شرکای اجتماعی سازمان بهزیستی کشور درخصوص وضعیت مناسب سازی اقدامات خوبی را انجام داده اند اما تا رسیدن به وضعیت مطلوب راه زیادی را در پیش داریم. دکتر حناچی، شهردار تهران یکی از افرادی است که در زمینه مناسب سازی پیش قدم و صاحب کتاب است و در زمینه مناسب سازی شهر آمادگی لازم را دارد. با وجود این، باید همه جوانب را سنجید و مشکلات بودجه ای و اجرایی آن را درنظر گرفت. با این حال، در سال های اخیر سیر صعودی خوبی را در زمینه مناسب سازی در کشور شاهد بوده ایم خصوصا در تهران که وضعیت معابر نسبت به گذشته و نسبت به بسیاری از شهرها بهتر از گذشته شده است اما تأکید می کنم که تا رسیدن به نقطه مطلوب فاصله زیادی داریم. قبادی دانا اضافه کرد: زمانی ما به هدفمان در زمینه مناسب سازی می رسیم که یک فرد دارای معلولیت با یک زندگی مستقل، دارای منزلت و آزادانه همانند سایر شهروندان در همه محیط ها اعم از محیط زندگی شخصی، کار، معابر عمومی، فضاهای تفریحی و اقامتی در سراسر کشور برخوردار باشد که امیدوارم به این هدف بلندمان برسیم. قبادی دانا گفت: اکنون بیش از ۶میلیون نفر در قالب ۲میلیون و۵۰۰هزار خانوار تحت پوشش سازمان بهزیستی هستند و هم اکنون یک میلیون و ۴۵۰ هزار معلول تحت پوشش بهزیستی هستند و یک میلیون و ۸۰ هزار خانوار نیز مستمری ماهانه دریافت می کنند. همچنین مقرر شده برای افراد دارای معلولیت خیلی شدید که سرپرست خانوار هستند و شغلی ندارند و براساس آزمون وسع، در دهک های ۱ تا ۳ قرار دارند، هر ۳ ماه یک بار براساس بعد خانوار بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ هزار تومان روی کارت آنها شارژ کنیم که این مبلغ جدا از مستمری عادی و حق پرستاری آنهاست. وی با اشاره به شرایط نامساعد اقتصادی کشور، گفت: ۱۹۸ هزار و ۶۷۵ خانوار جدید به دلیل گرانی ها و شرایط جدید یا به دلیل حوادث مختلف پشت نوبت دریافت مستمری قرار گرفتند. این درحالی است که تعداد پشت نوبتی ها در اواسط سال گذشته صفر شده است. قبادی دانا با اشاره به سهمیه استخدامی معلولان نیز گفت: سهمیه ۳درصدی تخصیص داده شده به معلولان با استخدام افراد غیرمعلول پر نمی شود، ضمن اینکه امسال وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سازمان محیط زیست، بانک ملی و آتش نشانی تهران اعلام آمادگی کرده اند تا با هماهنگی سازمان بهزیستی ۳درصد سهمیه معلولان را استخدام کنند. به گفته وی، امسال وزارت آموزش و پرورش ۱۲ هزار فرصت شغلی را برای جذب نیرو پیش بینی کرده که از این تعداد ٣۶٠ سهمیه متعلق به معلولان است و این افراد در جایگاه هایی که توان انجام آن را دارند، جذب می شوند. راه اندازی بانک شناسایی اختلالات ژنتیک شناسایی اختلالات ژنتیک معلولان بهزیستی موضوع دیگری بود که رئیس سازمان بهزیستی به آن اشاره کرد و گفت: طی اجرای این طرح برای خانواده های دارای افراد معلولیت های ژنتیک در کشور درصورت نیاز غربالگری و آزمایش های ژنتیک به صورت رایگان طی ۳ سال انجام و در خلال آن بانک ذخایر عوامل ایجاد کننده بیماری های ژنتیک انجام می شود که امیدواریم این طرح تا سال ۱۴۰۰ به پایان برسد. قبادی دانا گفت: امیدواریم با اجرای این طرح فشار مالی به خانواده ها وارد نشود و با تأمین اعتبار، این طرح رایگان انجام شود. بسیاری از معلولیت های ژنتیک در کشور ناشی از ازدواج های فامیلی است و برخی از این بیماری ها تفاوت های عمده ای از جهت شیوع و بروز با بسیاری از کشورها دارد. وی درخصوص مسکن معلولان نیز گفت: برای نخستین بار در سال جاری، طرح پرداخت کمک هزینه و ودیعه مسکن آغاز می شود که فعلا محدود است و بودجه ۱۲ میلیارد تومانی در سال برای آن درنظر گرفته شده که سقف این کمک هزینه ۵میلیون تومان برای ۲۵۰۰ نفر است. به گفته قبادی دانا، اعتبار وسایل کمک توانبخشی نسبت به سال ۹۷، ۹۸ درصد و اعتبار وسایل بهداشتی ۱۲۶ درصد رشد خواهد داشت. همچنین برای نخستین بار کمک هزینه تحصیل در مراکز آموزش عالی غیردولتی برای افراد تحت تکفل معلولان بر قرار می شود. برای معلولان واجد شرایط پلاک ویژه خودرو صادر می شود پرستو منصوری معاون توانبخشی بهزیستی استان تهران افرادی که متقاضی دریافت پلاک ویژه معلولان هستند، بعد از تشکیل پرونده در سازمان بهزیستی باید نوع و شدت معلولیت شان در کمیسیون پزشکی سازمان بهزیستی تأیید شود. چنانچه شدت معلولیت این افراد با آیین نامه پلیس راهور همخوانی داشته باشد، درخواست آنها در کمیته های توانبخشی بهزیستی مطرح شده و این کمیته ها در کنار بحث مددکاری، نوع و شدت معلولیت این افراد را بررسی می کنند. بعد از تأیید صلاحیت این افراد، با پلیس راهور برای دریافت پلاک ویژه معلولان نامه نگاری انجام می شود. تعیین طبقه بندی معلولیت افراد براساس عملکرد و نوع معلولیت این افراد انجام می شود. علاوه بر این، وضعیت آناتومیک و فیزیولوژیک این افراد نیز تحت بررسی قرار می گیرد تا میزان معلولیت این افراد براساس نوع آن که خفیف، متوسط، شدید و خیلی شدید است، مشخص شود. در کنار این اقدامات، کمیته های توانبخشی نیز برای انجام اقدامات مددکاری و بررسی شرایط اقتصادی و اجتماعی فرد معلول اقدامات مربوط به خود را انجام می دهند. بعد از تمام این اقدامات، پرونده برای فرد متقاضی تشکیل می شود و به فرد یک کد شناسه تعلق گرفته که این کد در سامانه سازمان بهزیستی ثبت شده و کارت معلولیت برای فرد صادر می شود. برای اینکه پلاک معلولیت به یک خودرو تعلق بگیرد، باید خودرو به نام فرد معلول جسمی باشد. در هر صورت این کمیته توانبخشی است که تعیین می کند فردی به پلاک ویژه معلولان نیاز دارد یا خیر. درصورتی که فرد معلول توانایی رانندگی نداشته باشد، زیر فرم مربوط به پلاک معلولیت قید می شود که یک راننده کمکی می تواند همراه این معلول باشد تا برای پلیس راهور مشخص باشد که اگر چه پلاک ویژه معلولان است، اما راننده کمکی می تواند از این خودرو استفاده کند. هیچ خانواده ای از لیست بهزیستی حذف نمی شود حبیب الله مسعودی فریدمعاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی کشور افراد تحت پوشش مستمری ماهانه سازمان بهزیستی در سال گذشته ۵۰۰هزار خانوار بودند که امسال ۵۵۰هزار خانوار دیگر به این تعداد اضافه شده و در نوبت قرار گرفتند. برخی از این افراد تا ۱۵سال پشت نوبتی سازمان بهزیستی بودند. کل مبلغی که سال گذشته به این سازمان اختصاص داشت حدود یک هزار و ۷۰۰میلیارد تومان بود که این مقدار در سال جاری به حدود ۲ میلیارد و ۷۶۰میلیارد تومان رسیده است. با بودجه قبلی ۲۰۰هزار خانوار باید از لیست مستمری بگیران حذف می شدند اما با تأمین اعتبارات لازم همه افراد تحت پوشش بهزیستی مستمری می گیرند. همچنین امسال از زمان آغاز طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان حدود ۲۳۰کودک از سطح معابر جمع آوری شده اند که ۵۳درصد آنها اوراق هویتی نداشته اند. این طرح با مشارکت وزارت کشور، اداره اتباع و شهرداری تهران انجام شده و کودکانی که در این طرح از سطح معابر جمع آوری می شوند بین ۷ تا ۱۰روز باید تعیین تکلیف شوند در غیر این صورت به مراکز بهزیستی تحویل داده می شوند. از ابتدای اجرای این طرح در سال جاری ۲ مرکز برای اجرای این طرح درنظر گرفته شد تا در اختیار سازمان های مرتبط با این موضوع قرار بگیرد. در مرحله اول جمع آوری، این کودکان مورد شناسایی قرار می گیرند که امسال با استفاده از اسکن عنبیه چشم و انگشت نگاری هویت این افراد تعیین می شود تا اگر باز هم این کودکان در مراحل بعدی از سطح خیابان جمع آوری شدند، شناسایی آنها راحت باشد. کودکانی که جزو اتباع بیگانه باشند نیز در اختیار اداره اتباع وزارت کشور قرار می گیرند تا تکلیف آنها در این اداره مشخص شود. آنچه مهم است اینکه در این طرح تلاش می شود که از ظرفیت خانواده ها برای بازگشت کودکان به دامان آنها استفاده شود و درواقع از خانواده می خواهیم که اجازه ندهند کودکانشان در معابر اقدام به گدایی و حتی کار کردن کنند و درصورتی که خانواده در این زمینه همکاری نکند، کودک در سازمان بهزیستی نگهداری خواهد شد. امسال تلاش کرده ایم تا پایان تابستان وضعیت مطلوبی را در شهر درخصوص کودکان کار و خیابان شاهد باشیم که در این راه به همکاری بخش های مختلف خصوصا سازمان های مردم نهاد امید زیادی داریم.