خانه / سلامت / به اندازه ۳۸۰ هزار وام ازدواج، دور ریز غذا داریم!

به اندازه ۳۸۰ هزار وام ازدواج، دور ریز غذا داریم!

سلامت نیوز:عکس نوشت، شرحی است بر یک عکس؛ اینبار عکسی از صحنه جمع آوری زباله های رها شده در طبیعت توسط علاقه مندان محیط زیست، مبنای یک توصیه مهم در سبک زندگی شده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم آنلاین، این دو مرد میانسال به همراه یک گروه دوستدار محیط زیست، زباله های ما را جمع می کنند، همان طلاهای سیاهی که سخاوتمندانه و متکبرانه، در کوه و جنگل و ساحل، پرتاب می کنیم! جنگل‌ها و سواحل شمالی ما، هر روز به ازای هر خانواده مسافر، با حجم ۴۰۰گرم زباله رهاشده در محیط ‌زیست رو به روست. این حجم، علاوه بر حجم زباله تولیدی ساکنان منطقه است.

شیرابه زباله های تولیدی، مستقیم وارد دریای خزر می شود. دفن زباله در شهرهای کویری، دردسر دیگری درست کرده است.

پراکنده شدن آن در مناطق مسکونی، با کوچکترین باد و طوفان، بیماری های خطرناکی را منتشر می کند؛ از طرف دیگر، آب های زیرزمینی را به شوری و تلخی می کشاند.

ما در شهرهای مان، در به دردنبال روش هایی هستیم که زباله را جمع کنیم، دفن کنیم و یا آن را بازیافت کنیم. یادتان هست که در همین مناظره های ریاست جمهوری بین دو تا از کاندیداها، مجادله کش داری، بر سر زباله های تهران شکل گرفت.

شاید باور نکنید امروز زباله تبدیل به یک «بحران جهانی» شده است. روسیه با بحران زباله مواجه است.

آنقدر زباله در این کشور جمع شده که دیگر از بین بردن آن امکان ندارد. مقامات روس متوسل به چین و ژاپن شده تا از تجربیات نوین آن ها وام بگیرند.

لبنان، آنچنان به مخمصه زباله ها گرفتار آمده است که چند سال است دولت او، در قالب طرح هایی می کوشد زباله های کشورش را به یک کشور خارجی انتقال دهد. همین درماندگی، منجر به زد و خوردهای سیاسی شده است.

اما واقعیت ماجرا آن است که ما باید «ماشین تولید زباله» را تعطیل و یا «کم کار» کنیم. باید تا می توانیم کمتر زباله بسازیم. باید به اندازه مصرف کنیم و به صورت جدی از دور ریزهای مان کم کنیم.

طبق گزارش های فائو، ایرانی ها در دور ریز غذا رکورد دار هستند. در گزارشی آمده است ارزش دور ریز غذایی ما، تنها در سه محصول خاص، معادل وام ۳۸۰ هزار ازدواج ایرانی است!

طبق برخی تحقیقات، ایرانی ها به صورت میانگین، ۳۵ درصد از مواد غذایی خودشان را در طول سال دور می ریزند! این در حالی است که ۹۰۰ میلیون نفر در دنیا، از غذای کافی محروم هستند.
اگر نجنبیم، بحران زباله زمین گیرمان خواهد کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

استفاده از کانکس به جای مدارس آسیب‎دیده از سیل پلدختر

سلامت نیوز:مدیرکل آموزش و پرورش لرستان گفت: برای این مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا منطقه لرستان، رضا زینی وندمقدم در جمع خبرنگاران، با اشاره به وقوع سیل فروردین ماه امسال در استان، اظهار کرد: اداره کل آموزش و پرورش لرستان در بحث سیل اخیر و ارزیابی خسارت وارده به مدارس استان سه موضوع را ازجمله ۱۱۳ مدرسه کامل تخریب شده در اثر سیل، ۳۳۰ مدرسه آسیب دیده که نیاز به تعمیر و بازسازی دارند و مدارس نیمه کاره را اولویت بندی کرد. وی با ابراز رضایت از روند تعمیر مدارس آسیب دیده شهرستان پلدختر، افزود: در بازدیدی که هفته گذشته به همراه مدیرکل نوسازی و نمایندگان رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور از مدارس تعمیری پلدختر داشتیم کار تعمیر این مدارس شروع شده و در حال انجام است و امیدواریم با تلاش شبانه روزی کلیه نیروها و کمک خیرین این مدارس برای اول مهر آماده شوند تا جشن آغاز سال تحصیلی را با حضور مسئولین کشوری، استانی، شهرستان و دانش آموزان در پلدختر داشته باشیم. زینی وندمقدم با اشاره به مدت زمان کم برای ساخت مدارس شش و ۹ کلاسه در شهرستان پلدختر، ادامه داد: برای این گونه مدارس به ویژه مدارس روستایی با جمعیت بالا با همکاری نوسازی مدارس کانکس های بزرگی را در نظر گرفته ایم تا در اول مهر هیچ دانش آموزی بدون کلاس درس نباشد.