خانه / زیبایی / بوتاکس چیست؟

بوتاکس چیست؟

دانشمندان اولین بار در سال ۱۹۸۷ موقع استفاده از سم بوتولینوم در درمان بلفارواسپاسم (انقباض خود به خودی پلک) متوجه شدند که خطوط اخم بیمار صاف شده است و با ادامه تحقیقات اولین گزارش در درمان اخم با بوتاکس در سال۱۹۹۲منتشر شد. بوتاکس در واقع سم باکتری کلستریدیوم بوتولینوم است که با مهار آزادسازی استیل کولین در محل اتصال عصب و عضله باعث شل و ضعیف شدن عضلاتی می شود که انقباض آنها موقع خندیدن و اخم کردن و…، با گذشت زمان باعث ایجاد چروکهای فعال یا دینامیک می شود.

با استفاده از اثر بوتاکس و شل شدن عضلات، خطوط ناشی از افزایش فعالیت عضله از بین رفته و طرح صورت و گردن تغییر یافته و چروک ناشی از انقباض عضلات صاف می گردد. البته این نکته را نباید فراموش کرد که چروک های غیرفعال یا استاتیک که ناشی از تغییر در محتوای کلاژن لایه زیرین پوست است و در اثر گذشت سن و تابش آفتاب به وجود می آید، تحت تاثیر بوتاکس قرار نمی گیرد. بوتاکس در واقع روشی آرام و کم دردسر و غیرجراحی برای رفع چین و چروک صورت و گردن است.

خطوط هیپرکنتیک مثل خطوط اخم،‌ حاصل انقباض های مکرر عضلاتی است که به صورت عمود بر چین ها قرار گرفته اند . ضعیف کردن و یا به حالت استراحت درآمدن عضلات توسط بوتاکس (سروتیپ A) می تواند خطوط را صاف کند. این خطوط شامل خطوط افقی پیشانی (ناشی از انقباض عضله فرونتالیس یا عضله پیشانی) خطوط افقی روی بینی (ناشی از انقباض عضله پروسروس) خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اطراف دهان و خطوط خارجی پلک تحتانی است.

بیماران بین ۳۰ تا ۵۱ سال بیشترین پاسخ را به درمان با بوتاکس می دهند و امروز درمان با بوتاکس در این گروه سنی یکی از جنبه های مهم زیباسازی است. اثرات بوتاکس در عرض یک تا دو روز قابل مشاهده است و در عرض چند هفته کامل می شود و ۳ تا ۴ ماه باقی می ماند و ممکن است ۶ ماه یا بیشتر هم باقی بماند. محل تزریق با کیسه یخ سرد می شود تا میزان ناراحتی ناشی از تزریق کاهش یابد و گاهی محل تزریق ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از تزریق با پماد موضعی بی حس می گردد. با تزریق بوتاکس علاوه بر کاهش خطوط اخم و پیشانی، دور چشم و دور لب و گردن می توان به ابرو شکل داد و به بالا بردن ابرو کمک کرد. در اثر افزایش سن افتادگی ابرو اتفاق می افتد که باعث ایجاد یک ظاهر عصبانی و اخمو می شود که با تزریق صحیح بوتاکس توسط پزشک مجرب می توان عضلات پایین کشنده ابرو را غیرفعال کرده که باعث بالا رفتن ابرو می شود و تا ۱۲ هفته بعد از درمان به حداکثر خود می رسد.

تزریق مقدار کمی از این ماده بطور مستقیم در ماهیچه فعالیت آن را کم کرده و خطوطی را که نتیجه پرکاری آن روی صورت به وجود می آید از بین می برد در نتیجه صورت جوان تر و شاداب تر به نظر می رسد. یک روش سریع و نسبتا غیر تهاجمی است.

برای درمان چروکهای پیشانی و کنار چشم ها (در مناطقی که حرکت عضلانی ضروری نیست) میتوان از بوتاکس استفاده کرد تا از پیشرفت و ایجاد چروکها جلوگیری شود.

هم اکنون بوتاکس در آمریکا روشی است که بیشترین استفاده را از نظر زیباسازی صورت دارد و هنرپیشه های هالیوودی بیشترین مصرف کنندگان این ماده هستند.

ترکیبات پر کننده که با پرکردن شیارها باعث پرشدن چروک ها مثل پرکردن خط خنده، رفع لاغری دست و صورت، گودی زیر چشم ها، افزایش حجم لب، گونه، چانه و نیز اندام (سینه و…) می شوند و این ترکیبات حتی برای پر کردن فرورفتگی های ضایعاتی چون سالک و… و نیز تغییرات محدود در حالت بینی کاربرد دارند.

ترکیبات پرکننده به دو نوع موقت و دائم تقسیم می شوند.البته نوع ژل دائم(پلی اکریل آمید) خود دارای انواع مختلفی می باشد و مطالعات و تحقیقات متعدد بر روی برخی انواع آن در اروپا طی سی سال گذشته نشان داده که نه تنها هیچ گونه حساسیت، سرطان زایی، مسمومیت و… با آن وجود ندارد، بلکه غیرقابل جذب و تجزیه بودن، تطابق کامل با بافت پیوندی بدن و یکنواختی کامل آن نیز به اثبات رسیده است.

ژل ها ترکیباتی هستند که چروک های عمیق و گودی ها را پر کرده و از آن ها برای برجسته کردن گونه و لب استفاده می شود. اثرشان بین ۶ ماه تا ۶ سال می باشد.

کاربرد های زیبایی در بوتاکس

رفع چین و چرو کهای حرکتی ،متوقف کردن پیشرفت چروک های ثابت مثلا در پیشانی، دور چشم، خط اخم، چینهای دورلب و چین های چانه و گردن .
بالا بردن ابروها
بالا بردن گوشه لب ها
کاهش نمایش لثه هنگام خندیدن
بالا بردن نوک بینی
طول مدت اثر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است و بین چند هفته تا ده ماه متغیر است که متوسط آن ۳ ماه است. البته باید تذکر داد که از زمان تزریق بوتاکس، تجزیه دارو شروع می شود وبنابراین به تدریج اثر آن کاهش پیدا میکند.به این ترتیب منظور از مدت اثر بوتاکس فاصله بین زمان تزریق تا زمان ختم اثردارو است نه کاهش اثر دارو؛ یعنی در انتهای یک ماه اثر دارواز زمان شروع آن کمتر بوده و پس از ۲ ماه کمتراز اثر یک ماه پس از تزریق است.

درباره ی دبیر

مطالب مرتبط

کارهایی ممنوعه برای آنکه پوست و موی زیبایی داشته باشید

سلامت نیوز:رعایت برخی عادات روزمره و اصلاح آنها به داشتن پوست و موی زیبا کمک می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حفظ سلامت پوست و مو و زیبایی آن برای افراد همواره مورد توجه است و گاه هزینه های بالایی برای زیبا شدن در نظر می گیرند اما می توان با عاداتی درست زیبایی پوست و مو را تضمین کرد و نیازی به هزینه های بسیار گران قیمت هم نیست؛ در ادامه برخی از مهم ترین اقداماتی که می تواند به زیبایی پوست و مو کمک کند، مرور می کنیم. مسواک زدن بعد از نوشیدن قهوه درست است که مصرف قهوه، نوشابه و آبمیوه روی سلامت دندان ها تأثیر دارد اما بلافاصله بعد از نوشیدن قهوه نباید دندان ها را مسواک زد در عوض می توان بعد از مصرف نوشیدنی های حاوی شکر دهان را با آب شستشو داد و یک ساعت بعد از مصرف، از مسواک استفاده کرد. استخر رفتن با موی خشک آب استخر حاوی مواد شیمیایی است که موجب آسیب مو می شود حتی افرادی که موهای خود را بلوند می کنند به دلیل مواد شیمیایی موجود در استخر ممکن است رنگ مویشان تغییر کند، چنانچه بعد از استخر رفتن دوش می گیرید بهتر است از شامپو استفاده کنید تا تأثیر این مواد شیمیایی از بین برود. زیاده روی در مصرف شامپو شامپو باعث می شود تا حدی چربی طبیعی مو از بین برود بنابراین مصرف زیاد شامپو باعث آسیب به مو می شود و آن را خشک می کند، متخصصان پوست و مو معتقدند که باید هر دو یا سه روز یکبار موهای خود را شامپو بزنید چراکه مصرف بیش از اندازه نه تنها مفید نیست بلکه به بافت مو آسیب می زند. برای داشتن موهایی خوش حالت بهتر است با مشورت افرادی که در زمینه پوست و مو تخصص دارند شامپوی مناسب موی خود را انتخاب کنید. استفاده از گوش پاکن استفاده از گوش پاکن در مواردی موجب آسیب به پرده گوش یا استخوان های ریز درون این اندام می شود؛ چنانچه گوش شما جرم گرفته باشد، برای پاک کردن آن بهتر است به دکتر مراجعه کنید، چرا که می داند چطور جرم گوش را تخلیه کند بدون آنکه به این اندام آسیب برسد. استفاده از دئودورانت برخی افراد برای جلوگیری از تعریق و بوی نامطبوع آن از دئودورانت استفاده می کنند در واقع این محصول آرایشی بهداشتی رطوبت بدن را کاهش می دهد تا تعریق صورت نگیرد. برای استفاده از دئودورانت ها باید دستورالعمل آن به دقت خوانده شود چرا که باید طبق دستورالعمل هر دئورانت آن را استفاده کرد. اصلاح با تیغ برخی آقایان برای اصلاح ریش خود از تیغ استفاده می کنند اما برخی از آنها نسبت به تیغ حساسیت دارند و پوست آنها دچار جوش و التهاب می شود؛ بعد از هر ۵ تا ۷ بار اصلاح با تیغ، باید به وسیله ماشین اصلاح انجام شود تا مشکلات پوستی بروز نکند. دوش گرفتن با آب گرم آب گرم باعث خشکی پوست می شود، به جای دوش گرفتن و حمام کردن با آب گرم بهتر است دمای متعادل آب را انتخاب کنید ت پوست شما دچار آسیب نشود.

پاسخی بگذارید