خانه / سلامت / بیمه بیکاری صندوق مستقل می‌خواهد؟

بیمه بیکاری صندوق مستقل می‌خواهد؟

سلامت نیوز: وزارت کار مصمم به ایجاد صندوق مستقل بیمه بیکاری است. اما سوال اساسی این است که آیا مشکل بیمه بیکاری با ایجاد یک صندوق جدید حل خواهد شد و یا اینکه مشکل بیمه بیکاری و چالش‌ها‌یی که کارگران بیکار شده دارند مربوط به اجرا نکردن صحیح همین قوانین موجود است؟

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه آفتاب یزد نوشت: چندی پیش، مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت کار بازنگری قانون بیمه بیکاری را خواستار شد و بر ضرورت ایجاد صندوق مستقل بیمه بیکاری تاکید کرد.کریم یاوری اظهار کرد: قانون بیمه بیکاری علیرغم آنکه قانونی جامع و شفاف است ولی نقایصی دارد که از این جهت باید مورد بازنگری جدی قرار گیرد.وی ‌گفت: قانون بیمه بیکاری با ۱۴ ماده از کوچکترین قوانین به شمار می‌رود که شفافیت بالایی دارد ولی همه قوانین نوشته شده به دست بشر ممکن است دچار نواقص و کاستی‌هایی باشد که در مورد قانون بیمه بیکاری هم صدق می‌کند.مدیرکل حمایت از مشاغل و بیمه بیکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در حال حاضر این قانون برای انجام پاره‌ای اصلاحات به مجلس ارسال شده و پس از سه دهه از اجرای قانون، مجریان و ذینفعان آن اعم از کارگران و کارفرمایان بهترین پیشنهاد‌دهندگان برای اصلاح هرچه بهتر و کارآمدتر کردن آن هستند. وی خاطرنشان کرد: در قانون فعلی سه‌درصد حق بیمه بیکاری تماما توسط کارفرما تامین و پرداخت می‌شود. امید است در اصلاحات مورد نظر به سمت حمایت قوی‌تر و موثرتر رفته و همه ذینفعان در افزایش درصد سهم بیمه بیکاری همانند سایر کشورهای جهان مشارکت کنند تا علاوه بر سه درصدی که کارفرمایان پرداخت می‌کنند، دولت نیز سهمی را عهده دار شود و کارگران نیز برای ایام مبادای خود سهم اندکی در این صندوق داشته باشند.

**طرح غیرکارشناسی و غیرمنطقی
در همین حال، حسن لطفی عضو کمیسیون اجتماعی ، ایجاد صندوق مستقل بیکاری را غیرمنطقی و غیرضروری خواند. لطفی گفت: تا زمانی که زیرساخت‌ها‌ی ما فراهم نشود نمی‌توانیم اشتغال پایدار داشته باشیم. در حال حاضر سازمان تامین اجتماعی، بانک‌ها‌ و امور مالیاتی عملکردشان به گونه ای است که مانع حرکت چرخ تولید در کشور شده اند. در واقع عملکرد این سه دستگاه باعث شده که اشتغال در کشور نه تنها بهبود پیدا نکند بلکه با چالش‌ها‌ی فراوانی نیز مواجه شده است. تا زمانی که سه قانون تامین اجتماعی، بانک‌ها‌ و مالیاتی اصلاح نشود نمی‌توانیم امیدی به بهبود وضعیت اشتغال داشته باشیم. وی افزود:وقتی کارگاه‌ها‌ی تولیدی ما تعطیل می‌شوندانبوهی از کارگران به سازمان تامین اجتماعی می‌روند تا بیمه بیکاری بگیرند. این در حالی است که بیمه بیکاری که حداکثر ۹۰۰هزار تومان در ماه است که نه کفاف زندگی کارگران را می‌دهد و نه مشکلی از اشتغال را حل می‌کند.

لطفی گفت: تاکنون لایحه ای از دولت برای اصلاح قانون بیمه بیکاری در کمیسیون اجتماعی مجلس مطرح نشده است. وی افزود: اساسا ایجاد صندوق مستقل بیمه بیکاری بازدهی لازم را نخواهد داشت. صندوق باید درآمد داشته باشد تا بتواند پول بپردازد. هم اکنون صندوق تامین اجتماعی که یکی از پردرآمدترین صندوق‌ها‌ست از پرداختی‌ها‌ی خود عاجز است. حال اگر قرار است صندوق مستقل بیمه بیکاری تاسیس شود باید مشخص باشد که درآمدهای این صندوق از چه منابعی تامین خواهد شد.اصولا کارگران که بیکار شده‌اند ودرآمدی ندارند چطور می‌توانند سهم خود را به صندوق پرداخت کنند. من فکر می‌کنم طرح ایجاد صندوق مستقل بیکاری غیرکارشناسی بوده و نمی‌تواند مشکلی از کارگران را حل کند. به نظر من قانون کار باید اصلاح شود و در آن اصلاحیه، اصلاحات لازم در قانون بیمه بیکاری نیز انجام گیرد. این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: اساسا با حرف‌ها‌ی شعاری و غیرکارشناسی مشکلی از کارگران و بیمه بیکاری حل نخواهد شد. نکته دیگر هم این است که همین بیمه بیکاری برای ۱۸ماه به کارگران بیکار شده پرداخت می‌شود و سوال این است که این کارگران بعد از ۱۸ماه می‌خواهند چگونه امرار معاش کنند.

**نیازی به صندوق جدید نیست
محمد وحدتی نماینده بستان آباد و عضو دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس نیز به آفتاب یزد گفت:من تاکنون اطلاعاتی از جزئیات مربوط به لایحه دولت برای اصلاح قانون بیمه بیکاری ندارم و در کمیسیون اجتماعی نیز تا این لحظه بحثی در این خصوص نشده است.وی افزود: در کل معتقدم که افزودن به تعداد صندوق‌ها‌ مشکل بیکاری و مشکل مردم را حل نخواهد کرد. مشکل ما این نیست که صندوق جدید اضافه کنیم.
ما به تعداد کافی از این صندوق‌ها‌ و قوانین داریم. اگر صندوق‌ها‌یی که در حال حاضر وجود دارد کار خودشان را درست و قانونمند انجام دهند نیازی به صندوق جدید نیست. وحدتی گفت: مشکلاتی که کارگران با آن مواجه هستند به دلیل اجرا نکردن صحیح قوانین توسط سازمان تامین اجتماعی و سایر سازمان‌ها‌ست. از طرف دیگر یکسری قوانین اصلا اجرا نشده و به فراموشی سپرده شده است.اگر قوانین درست و به موقع اجرا شوند مشکلات مردم حل خواهد شد. ما همین الان هم با تورم قوانین رو به رو هستیم و چاره کار این نیست که دوباره یک صندوق جدیدی ایجاد کنیم.

**اقدامی خلاف قانون
از سوی دیگر، نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر وپردیس در مجلس شورای اسلامی، درخصوص ضرورت تشکیل صندوق بیمه بیکاری، گفت: تشکیل صندوق بیمه بیکاری ضرورتی نداشته و اقدامی خلاف قانون است زیرا سازمان تامین اجتماعی قراردادهای کاری بسیاری را از گذشته تاکنون با بیمه شدگان منعقد کرده و نمی‌تواند خلاف قراردادها حرکت کند؛ البته پیشنهاد چنین موضوعی با این هدف است که میزان پرداخت‌ها و دریافت‌ها‌ درمورد بیمه بیکاری تراز شود یعنی از بودجه بخش‌ها‌ی دیگر برای بیمه بیکاری استفاده نشود.سهیلا جلودارزاده در گفتگو با خانه ملت، افزود: ضمن اینکه تشکیل صندوق بیمه بیکاری باعث می‌شود تعداد بسیاری از افراد نتوانند از بیمه بیکاری استفاده کنند، به عنوان مثال کارگر در زمان کار حق بیمه بیکاری را خود پرداخت می‌کند اما در شرایط بحرانی عده‌ای بسیار زیادی بیکار می‌شوند که با ایجاد رابطه‌های آنچنانی میزان دریافت‌کنندگان بیمه بیکاری از حدنرمال خارج می‌شود.وی با بیان اینکه ایجاد صندوق بیمه بیکاری در شرایط بحرانی جوابگوی بیمه‌شدگان و بیکاران نخواهد بود، تصریح کرد: در برخی شرایط افراد تنها به پرداخت چند سال حق بیمه بیکاری اقدام کرده و پس از مدتی از دایره افراد مشمول حق بیمه خارج می‌شوند بنابراین بودجه چنین صندوقی ناپایدار است.جلودارزاده با اشاره به اینکه هیچ ضعفی در قانون بیمه بیکاری وجود نداشته و این قانون نیازمند بازنگری نیست، گفت: اگر مسئولان سازمان تامین اجتماعی خواهان تغییر و بازنگری درقانون بیمه بیکاری هستند باید نظرات و دلایل کارشناسی خود را دراین خصوص با مجلس مطرح کنند، ضمن اینکه می‌توان مشکلات دربیمه بیکاری را به نوع دیگری حل کرد؛ البته سازمان تامین اجتماعی و وزارت رفاه با طرح پیشنهادهایی مانند ایجاد صندوق بیمه بیکاری و بازنگری در قوانین این حوزه به دنبال جلوگیری از تحمیل برخی افراد برای دریافت بیمه بیکاری هستند.

۲۰۰ هزار نفر در کشور مقرری بیکاری می‌گیرند
رئیس سازمان تامین اجتماعی با اعلام این خبر که اولین مقرری بیمه بیکاری کارگران پلاسکو واریز شد، گفت: ماهانه ۵۰۰ میلیون تومان از طرف دولت برای افرادی که تحت پوشش بیمه نبودند، برای مقرری بیکاری در نظر گرفته شده است.سیدتقی نوربخش در گفتگو با فارس، در پاسخ به این سوال که آخرین آمار بیمه‌شدگان در کشور چه تعداد است،‌اظهار داشت:‌هم اکنون ۴۲میلیون نفر تحت پوشش تامین اجتماعی به صورت اصلی و تبعی هستند که از این تعداد ۱۴میلیون نفر بیمه‌شده اصلی داریم.وی افزود: از این میزان با احتساب ۳ میلیون نفر مستمری‌بگیر تعداد کل جمعیت نزدیک به ۴۵میلیون نفر است. نوربخش در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه در کل کشور هم اکنون چه تعداد بیمه بیکاری دریافت می‌کنند،‌گفت: تا این لحظه بیش از ۲۰۰هزار نفر از مقرری بیمه بیکاری برخوردار هستند که به تناسب سابقه و میزان پرداخت حق بیمه ماهانه مقرری دریافت می‌کنند.وی همچنین درباره هدایت منابع بیمه بیکاری به سمت بنگا‌ه‌های اقتصادی برای استخدام کارگران نیز گفت: باید در شورای عالی رفاه موضوع پرداخت منابع بیمه بیکاری به بنگاه‌های اقتصادی به جای مقرری تصویب شود و هم اکنون بخشی از آن نیز در حال اجراست به طوری‌که اگر بنگاه‌ها از این افراد بیکار استخدام کنند، مشمول دریافت کمک‌هزینه در پرداخت حق بیمه و سایر مزایا خواهند شد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شب های خیس کودک!

سلامت نیوز-*دکتر سهراب نقی زاده: شب ادراری یکی از شایع ترین معضلات دوران کودکی است که خانواده ها با آن درگیر هستند و باعث اختلال در زندگی آنها می شود. به نوعی که اگر از پنجره خانه ای پتو یا تشکی مقابل آفتاب آویزان باشد، می توانیم حدس بزنیم که کودکی در این خانواده درگیر شب ادراری است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از زندگی آنلاین، شب ادراری یکی از شایع ترین معضلات دوران کودکی است که خانواده ها با آن درگیر هستند و باعث اختلال در زندگی آنها می شود. به نوعی که اگر از پنجره خانه ای پتو یا تشکی مقابل آفتاب آویزان باشد، می توانیم حدس بزنیم که کودکی در این خانواده درگیر شب ادراری است. برای آنکه دلایل این معضل را بدانیم و از راهکارهای مقابله با آن آگاه شویم، با دکتر سهراب نقی زاده؛ متخصص ارولوژی گفتگو کردیم. یکی از مشکلاتی که در بین بچه ها زیاد مشاهده می شود و باعث اذیت خانواده ها می شود، شب ادراری است. شب ادراری در مورد بچه هایی گفته می شود که شب ها در خواب ادرار می کنند. شب ادراری زمان به خصوصی ندارد و امکان دارد چند روز یک بار یا هر روز اتفاق بیفتد. ریشه شب ادراری ژنتیکی است و معمولا در بین اعضای خانواده این بچه ها مانند پدر و مادر، خواهر و برادر، دایی و عمو یا دیگر بستگان نسبی سابقه شب ادراری وجود دارد. علت بروز شب ادراری بچه ها وقتی به سنین خاصی می رسند، باید بتوانند ادرار خودشان را تا رسیدن به سرویس بهداشتی کنترل کنند، اما بچه هایی که دچار شب ادراری می شوند، به دلیل آنکه برای تخلیه مثانه به سرویس بهداشتی مراجعه نمی کنند و ادرار خودشان را نگه می دارند، مثانه آنها خسته می شود و دچار معضل شب ادراری می شوند. در این قبیل بچه ها والدین با مراجعه به پزشک اعلام می کنند که بچه هنگام بازی لباس زیر خودش را خیس کرده، یعنی به جای آنکه برای تخلیه ادرار به سرویس بهداشتی مراجعه کند، ادرار خود را نگه می دارد و این به اندازه ای طول می کشد که بچه چکه ادراری دارد. در این بچه ها باید والدین آنها را وادار کنند که در طول روز ۵ تا ۶ بار به سرویس بهداشتی بروند و مثانه خودشان را خالی کنند تا مثانه خسته نشود. راهکارهای موثر برای کنترل شب ادراری ۱- مراجعه دائم کودک به سرویس بهداشتی کاری به این نداریم که بچه ادرار دارد یا ندارد، بلکه برای آموزش دادن به بچه و جلوگیری از نگه داشتن ادرار، باید بچه دائم به سرویس بهداشتی مراجعه کند و قبل از آنکه مثانه اش پر شود، آن را تخلیه کند. والدین می توانند آب را باز کنند تا از طریق صدای آب گوش بچه تحریک شود تا مثانه اش را تخلیه کند یا بخشی از بدن او را خیس کنند که باز هم می تواند محرک خوبی باشد. نگه داشتن بیش از اندازه ادرار باعث مثانه های بیش فعال در بچه ها می شود که می تواند زمینه ساز شب ادراری در بچه ها شود. ۲- کاهش مصرف مایعات قبل از خواب راهکار دوم برای کنترل شب ادراری، کاهش مصرف مایعات قبل از خواب است. والدین باید دو ساعت قبل از خواب، میزان مصرف مایعات بچه را کاهش دهند و از دادن میوه های آبدار مانند هندوانه و خربزه به بچه ها خودداری کنند و البته قبل از خواب مثانه بچه ها را خالی کنند تا بچه با مثانه خالی به رختخواب برود. ۳- تعیین ساعت شب ادراری در بچه ها بچه های مبتلا به شب ادراری خواب های عمیقی دارند. بنابراین والدین باید چندین روز بیدار بمانند تا متوجه شوند فرزندشان چه ساعت هایی رختخواب خود را خیس می کند. والدین باید برای همان ساعت ها بیدار شوند، فرزندشان را بیدار کنند و برای تخلیه مثانه به سرویس بهداشتی ببرند. وقتی این بچه یک ماه راس یک ساعت معین از خواب بیدار شود و به دستشویی برود، در اصطلاح روانشناسی شرطی می شود و قدرت ذخیره سازی مثانه اش بالا می رود. ۴- کم کردن حجم ادرار شبانه بچه ها با دارو درمانی موارد بسیاری داشته ایم که والدین دو ساعت قبل از خواب به بچه مایعات نداده اند، برای تخلیه مثانه قبل از خواب به سرویس بهداشتی برده اند و راس یک ساعت هم بچه را بیدار کرده اند، اما باز هم بچه شب ادراری داشته است. این قبیل بچه ها نیاز به دارو درمانی دارند و باید از طریق مصرف دارو، درمان شوند. داروی کنترل شب ادراری قرص های زیر زبانی مینیرین است. مینیرین باعث می شود حجم ادرار شبانه این بچه ها کم شود. این دارو بی خطر است و هیچ عارضه درمانی یا خطری ندارد. بسیاری از والدین بچه های مبتلا به شب ادراری به پزشک مراجعه و گلایه می کنند که وقتی همه روش های کنترل شب ادراری را انجام داده و موفق نشده اند و در نهایت با مصرف دارو، شب ادراری فرزندشان کنترل شده، به محض آنکه مصرف دارو را قطع می کنند، فرزندشان دوباره مبتلا به شب ادراری می شود. باید توجه داشت که دوره درمانی بچه های مبتلا به شب ادراری خاص است. پزشک به والدین اعلام می کند که بچه باید دو هفته داروی مینیرین را مصرف کند، اما اگر بچه در این مدت شب ادراری نداشت، نباید دارو قطع شود، بلکه باید میزان دوز دارو نصف گردد یا یک شب در میان به او داده شود و این روال چهار هفته ادامه یابد و بعد از آن به مرور زمان و با تاخیر در نوبت های مصرف، دارو را قطع کنیم. اگر این دارو سه یا چهار هفته به بچه داده و یک باره قطع شود، شب ادراری دوباره باز می گردد، بنابراین میزان مصرف و نحوه قطع دارو بسیار مهم است و باید تحت نظر پزشک و به مرور زمان قطع شود. وقتی بچه به صورت ناگهانی از این دارو محروم شود، احتمال بازگشت دوباره شب ادراری زیاد است. بچه هایی داریم که تا سنین ۱۰ سالگی مبتلا به شب ادراری می شوند، بنابراین بهتر است قبل از آنکه بچه به این سن برسد، در همان سنین کودکی برای کنترل شب ادراری عمل کنیم. *متخصص ارولوژی