خانه / سلامت / بیمه زنان خانه‌دار به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

بیمه زنان خانه‌دار به چه کسانی تعلق می‌گیرد؟

سلامت نیوز: خانه ملت نوشت: سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، با تاکیدبراینکه نمایندگان زن در حال پیگیری مطالبات زنان خود سرپرست هستند، از تامین اعتبارات برای اجرای طرح بیمه زنان خانه‌دار دارای سه فرزند خبر داد.زهرا ساعی در رابطه با وضعیت زنان سرپرست خانوار که باید از مزایای دولتی بهره‌مند شوند گفت: طبق تعریفی که در کتب علمی ارائه داده‌اند زنان سرپرست‌خانوار به سه گروه تقسیم می‌شوند که گروه اول را زنان بد سرپرستی تشکیل می‌دهند که همسرانشان معلول و بیمار هستند و در پی آن تامین معیشت بر عهده زن خانواده است.

نماینده مردم تبریز، آذرشهرو اسکو درمجلس شورای اسلامی، با اشاره به سایر زنانی که در گروه زنان سرپرست خانوار قرار می‌گیرند ادامه داد: زنانی که همسرشان فوت کرده یا به هر دلیلی از جمله طلاق متارکه کرده‌اند نیز در این گروه قرار می‌گیرند، همچنین زنان خودپرست که تجرد قطعی را انتخاب کرده‌اند بر اساس تعریف جهانی در زمره زنان سرپرست‌خانوار قرار می‌گیرند که یا به تنهایی معیشت خود را تامین کرده یا خانواده خود را نیز اداره می‌کنند.

وی در مورد اعتراضاتی مبنی بر حذف حق عائله‌مندی از فیش حقوقی زنان خودسرپرست که از پائیز سال ۹۶ به طور ناگهانی اعمال شده و حقوقی که در این سال تحت این عنوان به حساب آنها واریز شده بود به صورت یکجا از حقوقشان کسر شده است یادآورشد: افرادی که خانواده خود را اداره می‌کنند می‌توانند بر اساس قانون بهره‌مندی از حق عائله‌مندی خود را پیگیری کنند، ضمن اینکه ما نیز در حال پیگیری این موضوع هستیم و قطعا می‌توانیم در چارچوب قانون این مشکل را برطرف کنیم.

ساعی در خصوص نحوه پوشش بیمه‌ای برای زنان سرپرست‌خانوار تصریح کرد: زنان سرپرست‌خانواری که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی(ره) و سازمان بهزیستی قرار دارند می‌توانند از این بیمه بهره‌مند شوند و برای تحقق این مهم نیز ۲۴۰ میلیارد تومان در بودجه ۹۷ در نظر گرفته شده است.

بیمه کل زنان خانه‌دار مشمول اصل ۷۵ شد

وی در تشریح محوه اعمال بیمه زنان خانه‌دار تاکید کرد: در بودجه ۹۷ و قانون برنامه ششم توسعه آمده که زنان خانه‌داری که دارای سه فرزند باشند می‌توانند تحت پوشش این بیمه قرار بگیرند، چرا که به علت شرایط اقتصادی کنونی کشور و منابع موجود تنها می‌توان تعداد محدودی از زنان خانه‌دار را تحت پوشش بیمه قرار داد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، اظهار کرد: ما به دنبال این بودیم که همچون کشورهای توسعه‌یافته که برای تمام زنان خانه‌دار حقوقی تعریف کرده‌اند و آنها را تحت پوشش بیمه قرار داده‌اند، اقدام کنیم، اما با وجود مشکلات اقتصادی کشور اجرای آن امکانپذیر نبود و به دلیل اینکه مشمول اصل ۷۵ شده و برای دولت بار مالی اضافی ایجاد می‌کرد، از اجرای آن ممانعت به عمل آمد.

سخنگوی کمیسیون اجتماعی مجلس، عنوان کرد: البته تلاش می‌کنیم که حقوق بانوان کشور را با اولویت زنان آسیب‌پذیر پیگیری کنیم تا زمانی که شرایط اقتصادی کشور بهبود پیدا کند تا در پی آن بتوانیم با ایجاد قانون زنان بیشتری را تحت پوشش بیمه قرار دهیم.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.