خانه / سلامت / تداوم روند افزایش دما در کشور/ قم و اهواز گرمترین شهرهای ایران

تداوم روند افزایش دما در کشور/ قم و اهواز گرمترین شهرهای ایران

سلامت نیوز:یک کارشناس هواشناسی با اشاره تداوم روند گرما در کشور تا اواسط هفته آینده گفت: قم با ۴۶ درجه گرمترین مرکز استان کشور بوده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا،امیر حسین نقشینه درباره آخرین وضعیت آب و هوا در کشور گفت: الگوی گرم تابستانی تا اواسط هفته آینده روز دوشنبه در کشور وجود خواهد داشت.

وی ادامه داد: در سواحل شمالی کشور بارش‌هایی به صورت پراکنده گزارش شده است. همچنین در جنوب استان سیستان و بلوچستان، استان هرمزگان و جنوب و شرق استان فارس رشد ابرهای همرفتی پیش‌بینی می‌شود. در اوایل شب و ساعات عصرگاهی ابرهای همرفتی در این مناطق شکل می‌گیرد که باعث ایجاد رگبار و رعد و برق موقتی و وزش باد شدید می‌شود.

این کارشناس هواشناسی خاطرنشان کرد: در سایر نقاط کشور آسمانی صاف و آفتابی خواهند داشت و تداوم هوای گرم تابستانی تا اواسط هفته آینده برای تمام نقاط کشور پیش‌بینی می‌شود.

نقشینه با اشاره به گرمترین مراکز استان در روز گذشته گفت: بیشینه دما در مهرآباد برای امروز و همچنین دو روز آینده ۴۱ درجه سانتگیراد و کمینه دمای آن ۳۲ درجه گزارش شده است. قم روز گذشته با دمای ۴۶ درجه گرمترین مرکز استان کشور بوده و همچنین گرد و غبار را نیز برای این منطقه در ساعات شبانگاهی پیش‌بینی می‌کنیم. بعد از قم، اهواز با ۴۳ درجه دومین مرکز استان گرم کشور است همچنین اردبیل با کمینه دمای ۱۱ خنک‌ترین مرکز استان کشور است.

وی با بیان اینکه دمای قم تا روز شنبه ۴۶ درجه خواهد بود، ادامه داد: در روزهای آینده دمای هوای اهواز به ۵۰ درجه نیز خواهد رسید.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

آزمایش خونی که احتمال مرگ را پیش‌بینی می‌کند

سلامت نیوز: محققان با استفاده از گروهی از نشانگرهای زیستی، آزمایش خونی طراحی کردند که احتمال مرگ یک فرد را در ۱۰ سال آینده پیش بینی می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دانشمندان آلمانی با بررسی های انجام شده روی ۴۴ هزار نفر، ۱۴ نشانگر زیستی را در خون شناسایی کردند که بر احتمال مرگ یک فرد اثر می گذارند. به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل ،این نشانگرهای زیستی که به استناد آزمایش های انجام شده با دقتی ۸۳ درصدی احتمال مرگ فرد را در ۱۶ سال آینده پیش بینی می کنند، به همه چیز از ایمنی و کنترل قند خون گرفته تا گردش چربی و التهاب ارتباط دارند. این روش هنوز در قالب یک آزمایش خون معمولی مانند آزمایش هایی که برای تشخیص عفونت در بیمار انجام می شود، تست نشده است. دانشمندان امید دارند که نتایج تحقیقاتشان به ابداع آزمایش خونی بینجامد که بتوان روزی از آن برای هدایت فرآیند درمان بیماران استفاده کرد و به عنوان نمونه با استفاده از آن در مورد شانس زنده ماندن بیماران میانسال، پیش از جراحی، اطمینان خاطر کسب کرد. پزشکان عموما با استفاده از فاکتورهایی چون فشارخون و سطح کلسترول می توانند احتمال مرگ یک فرد را طی یک سال آتی پیش بینی کنند اما پیش بینی این احتمال در بازه طولانی تری چون ۵ تا ۱۰ سال بعد، کار ساده ای نیست. اگرچه کارشناسان از این تحقیق به عنوان گامی هیجان انگیز یاد کرده اند اما متذکر شده اند که پیش از اجرای آن در دنیای واقعی به پژوهش های بیشتر در این باره نیاز است. جزئیات این پژوهش در نشریه Nature Communications منتشر شده است.