خانه / اخبار پزشکی / تست فشار خون بیش از ۱۰۰ هزار مسافر نوروزی در پایگاه های هلال احمر

تست فشار خون بیش از ۱۰۰ هزار مسافر نوروزی در پایگاه های هلال احمر

به گزارش خبرگزاری مهر. دکتر مسعود حبیبی با بیان این که ارایه خدمات بهداشتی یکی از رویکرد های سازمان جوانان هلال احمر است در ارتباط با سایر خدمات نوروزی این سازمان اظهار کرد: تا کنون ۶۰ هزار نفر به خیمه های نماز و ۱۲۰ هزار نفر نیز از خدمات فضای دوستار کودک بهره مند شدند.

وی تعداد جوانان داوطلب مشارکت کننده در طرح ملی ایمنی و سلامت مسافران نوروزی را ۱۸ هزار نفر روز اعلام و خاطرنشان کرد: این طرح با هدف حساس سازی افراد نسبت به سلامت در سفر به ویژه در مسیر های پر تردد برگزار می شود.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر ایران در مورد اهمیت اندازه‌گیری فشار خون گفت: به فشار خون، قاتل خاموش می گویند، چرا که اکثر افراد مبتلا به آن هیچ علامتی ندارد، فشار خون یکی از بارزترین بیماریهای کشنده بوده که در ظاهر بی خطر است و تا زمانی که اندازه گیری نشود اطلاعی از بالا بودن آن نبوده تا اینکه صدمات جبران ناپذیری بزند.

وی با تاکید بر اینکه در طول روز و عمر هر فرد، میزان فشار خون متغیر است، گفت: بطوریکه در زمان فعالیت ، فشار خون افزایش می یابد و درهنگام استراحت افت می کند. اما در افراد بیمار حتی در زمان استراحت نیز فشار خون از حد طبیعی بالاتر و یا پایین تر است.

دکتر حبیبی خاطرنشان کرد: یکی از نشانه های اطمینان از سلامت بیماران، اندازه گیری فشار خون است؛ فشار خون طبیعی هر انسانی باید ۸۰/ ۱۲۰ باشد البته فشار خون همه افراد دقیقا ارقام گفته شده نیست و ممکن است متغیر باشد. 

به گفته وی، . کمتر یا بیشتر بودن فشار خون همیشه به معنای بیماری نیست و جزئی از فیزیولوژی بدن فرد محسوب می شود، اما در علم پزشکی میزانی برای پرفشاری خون وکم فشاری خون تعیین کرده اند.

وی افزود: پرفشاری خون امروزه یکی از بیماری های مزمن غیرواگیر است که خطر مرگ ومیر زودرس را بالا می برد. افزایش فشار خون باعث افزایش مقاومت در برابر جریان خون می شود و این مقاومت خطر ایست قلبی، سکته مغزی و نارسایی قلب و بیماری های مزمن کلیه را بیشتر می کند.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دلایل ایجاد بازار سیاه دارو در کشور/شناسایی مسیرهای قاچاق

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می‌کنیم، اما رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

پاسخی بگذارید