خانه / اخبار پزشکی / تعهد ایران برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر/علت ۸۲ درصد مرگ ها

تعهد ایران برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر/علت ۸۲ درصد مرگ ها

به گزارش خبرگزاری مهر، اجلاس سه روزه تامین منابع پایدار برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر در شهر کپنهاگ دانمارک با حضور مسئولین و صاحبنظران از تمام نقاط جهان از جمله نماینده سازمان بهداشت جهانی، وزیر دارایی دانمارک، وزیر بهداشت اروگوئه و روسای چند انجمن جهانی با هدف گفتگو درخصوص اهمیت و لزوم تامین منابع پایدار و نیز راههای تامین منابع در آوریل ۲۰۱۸ برگزار شد.

دکتر باقر لاریجانی معاون آموزشی وزارت بهداشت، با اشاره به افزایش روز افزون شیوع بیماری های غیرواگیر در جهان گفت: این بیماری های مهمترین عامل خطر بروز مرگ های زودرس و ناتوانی در جوامع هستند و اگر بخواهیم از منظر کلان به آن بنگریم اثرات این بیماری ها، موجبات کاهش تولید کشورها و ضررهای جدی اقتصادی خواهد شد.


نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با تاکید بر اهمیت روز افزون بیماری های غیرواگیر به عنوان اصلی ترین عامل مرگ های زودهنگام در جهان گفت: تغییر سبک زندگی و افزایش شهرنشینی یکی از عوامل افزایش شیوع بیماری های غیرواگیر است و طی چند دهه اخیر، این بیماری ها عامل مرگ و میرها در کشورهای مختلف جهان است.


لاریجانی با تاکید بر اثر متقابل بیماری های غیرواگیر و توسعه گفت: اهداف توسعه پایدار با هدف کاهش یک سوم مرگ های زودهنگام ناشی از بیماری های غیر واگیر ارتباط دارد که در این اجلاس نیز این موضوع مورد بررسی قرار گرفت.


وی افزود: در کشور ایران نیز همانند سایر نقاط جهان، بیماری های غیرواگیر یکی از چالش های نظام سلامت است، بطوری که در دو دهه اخیر بیماری های غیرواگیر منجر به بروز ۲۸۷ هزار مرگ در ایران شده است.


لاریجانی با بیان اینکه ۸۲ درصد مرگ های ناشی از بیماری های غیرواگیر در اثر چهار دسته بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی و دیابت است گفت: در همین راستا سازمان جهانی بهداشت، برنامه عملکردی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر از سال ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰ را تدوین نمود و هدف کلان ۲۵درصد کاهش میزان مرگ و میر زودرس ناشی از بیماری های غیرواگیر تا سال ۲۰۲۵ را مطرح کردند.


وی ادامه داد: براساس برنامه های سازمان بهداشت جهانی و همچنین شرایط ویژه سلامت کشور، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، کمیته پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر ایران را به منظور سیاستگذاری در سطح ملی، برنامه ریزی، جلب مشارکت ذی نفعان و همکاری های درون بخشی و بین بخشی و هدایت مداخلات مبتنی بر اولویت تشکیل داد.


نایب رئیس کمیته ملی بیماریهای غیرواگیر اظهار داشت: در ابتدای فعالیت این کمیته، سند ملی کنترل و پیشگیری بیماری های غیر واگیربه عنوان برنامه جامع کشور برای پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر و عوامل خطر آن از سال ۱۳۹۴ تا ۱۴۰۴ تدوین شد.


وی اضافه کرد: این سند دارای ۱۳ هدف ملی که بر عوامل خطر اصلی شامل مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم، عدم فعالیت فیزیکی و مصرف الکل، چهار دسته بیماری که عبارتند از بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، بیماری های مزمن ریوی، دیابت و اولویت های دیگر کشور مانند حوادث ترافیکی متمرکز است. اهدافی نیز ویژه کشور ما می باشند که از آن جمله می توان به کنترل حوادث ترافیکی و کاهش مصرف اسید چرب ترانس اشاره کرد.


لاریجانی خاطرنشان کرد: خوشبختانه تعهدی ملی در جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با بیماری های غیرواگیر وجود دارد و این موضوعی است که مورد تاکید مسئولین ارشد کشور نیز قرار دارد.


نایب رئیس کمیته ملی بیماری های غیر واگیر گفت: کشور ایران جزو کشورهای پیشرو در برنامه ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر است و از طریق ساز و کارهای همکاری بین بخشی و در قالب سند ملی کنترل بیماری های غیرواگیر تلاش می شود تمامی مردم و مسئولین برای اجرای این برنامه ها و کاهش مرگ و میر ناشی از این بیماری ها در کشور مشارکت کنند.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دستگیری یکی از اراذل و اوباش سابقه دار متواری در غرب تهران

دیدگاهتان را بنویسید