خانه / سلامت / تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از معلولان تا ۳ ماه آینده

تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از معلولان تا ۳ ماه آینده

سلامت نیوز: مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه بر اساس قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، دستگاه‌ها موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ قانون، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تهیه کنند، گفت: آیین نامه‌های اجرایی این قانون، در طول سه ماه آینده تهیه و تدوین می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، داریوش بیات‌نژاد در گفتگو با آنا در مورد اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اظهار کرد:‌ لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت پیش از این به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود که در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۶ با تصویب در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان ابلاغ شد و در اردیبهشت ماه نیز برای اجرا از سوی رئیس‌جمهور، به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، در طول سه ماه آینده تهیه و تدوین می‌شود، افزود: طبق قانون دستگاه‌ها موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ قانون، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تهیه کنند که براین اساس تا پایان آبان ماه این فرصت وجود دارد که آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و ابلاغ شود.

مدیرکل بهزیستی استان تهران یادآور شد: پس از ابلاغ قانون همه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که از بودجه عمومی دولت اعتباری دریافت می‌کنند مکلفند این قانون را رعایت کنند که به طور کلی این قانون اتفاق خوبی برای افراد دارای معلولیت به همراه خواهد داشت.

بیات‌نژاد ادامه داد: با اجرای این قانون به مسائلی از قبیل بیمه، درمان، کمک هزینه دانشگاه، معیشت، اشتغال، مناسب‌سازی معابر و ارائه خدمات پرستاری رسیدگی می‌شود و خوشبختانه در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، به‌همه این موضوعات پرداخته شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به عنوان مثال بحث مناسب‌سازی معابر برای همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها، تکلیف قانونی است که چنانچه هر مسئولی در این دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط، از جمله در حوزه وزارت راه وشهرسازی و ادارات و شهرداری‌ها، از اجرای این قانون سر باز زند و حتی در اجرای قانون تخطی کند، براساس تبصره ۳ ماده ۵ این قانون، مشمول مجازات تعزیری، جزای نقدی تا انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی یا محرومیت از انتصاب و حتی اخراج کامل از سازمان متبوع خود قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این تبصره از این ماده قانونی، اتفاق بسیار خوبی است که براساس آن همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را موظف و مکلف به انجام این کار می‌کند و اگر کوتاهی در این زمینه صورت گیرد، عواقب جدی و خاصی در پی دارد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

دستورالعمل چگونگی گرفتن رضایت آگاهانه از بیمار تدوین شد

سلامت نیوز: معاون پرستاری وزارت بهداشت یکی از ماموریت های ابلاغی وزیر بهداست به معاونت پرستاری را اهتمام جدی به اخلاق حرفه ای و مراقبت های معنوی عنوان کرد و گفت: به این منظور کمیته اخلاق پرستاری متشکل از ۲۱ نفر از صاحبنظران حوزه پرستاری تشکیل شده است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری ، مریم حضرتی در نشست علمی حقوق بیمار که در فرهنگستان علوم پزشکی با حضور اساتید پزشکی و پرستاری برگزار شد، با بیان این مطلب، اظهار داشت: در کمیته اخلاق پرستاری مصوب شد که در سال ۱۳۹۷ بر روی سه موضوع گرفتن رضایت آگاهانه، تعیین شاخص های بیمارستان اخلاقی و ایجاد حساسیت اخلاقی در پرسنل درمانی کار شود که پیش نویس آیین نامه ها جهت ارائه به کمیته ملی اخلاق بالینی که عالی ترین سطح اخلاق در وزارت بهداشت می باشد، آماده شده است. وی همچنین افزود: در حال حاضر، فرم رضایت آگاهانه به شکل نامطلوبی در مراکز درمانی پر می شود که این موضوع به عنوان یک دغدغه در معاونت پرستاری در حال پیگیری است.