خانه / سلامت / تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از معلولان تا ۳ ماه آینده

تهیه و تدوین آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از معلولان تا ۳ ماه آینده

سلامت نیوز: مدیرکل بهزیستی استان تهران با بیان اینکه بر اساس قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، دستگاه‌ها موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ قانون، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تهیه کنند، گفت: آیین نامه‌های اجرایی این قانون، در طول سه ماه آینده تهیه و تدوین می‌شود.

به گزارش سلامت نیوز، داریوش بیات‌نژاد در گفتگو با آنا در مورد اجرای قانون حمایت از افراد دارای معلولیت اظهار کرد:‌ لایحه حمایت از افراد دارای معلولیت پیش از این به مجلس شورای اسلامی ارسال شده بود که در تاریخ ۲۰ اسفند ۹۶ با تصویب در مجلس شورای اسلامی و تائید شورای نگهبان ابلاغ شد و در اردیبهشت ماه نیز برای اجرا از سوی رئیس‌جمهور، به وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی و سازمان بهزیستی کشور ابلاغ شد.

وی با بیان اینکه آیین‌نامه‌های اجرایی قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، در طول سه ماه آینده تهیه و تدوین می‌شود، افزود: طبق قانون دستگاه‌ها موظفند ظرف مدت ۶ ماه از تاریخ ابلاغ قانون، آیین‌نامه‌های اجرایی آن را تهیه کنند که براین اساس تا پایان آبان ماه این فرصت وجود دارد که آیین‌نامه‌های اجرایی تهیه و ابلاغ شود.

مدیرکل بهزیستی استان تهران یادآور شد: پس از ابلاغ قانون همه دستگاه‌ها و سازمان‌هایی که از بودجه عمومی دولت اعتباری دریافت می‌کنند مکلفند این قانون را رعایت کنند که به طور کلی این قانون اتفاق خوبی برای افراد دارای معلولیت به همراه خواهد داشت.

بیات‌نژاد ادامه داد: با اجرای این قانون به مسائلی از قبیل بیمه، درمان، کمک هزینه دانشگاه، معیشت، اشتغال، مناسب‌سازی معابر و ارائه خدمات پرستاری رسیدگی می‌شود و خوشبختانه در قانون حمایت از افراد دارای معلولیت، به‌همه این موضوعات پرداخته شده است.

این مقام مسئول تصریح کرد: به عنوان مثال بحث مناسب‌سازی معابر برای همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها، تکلیف قانونی است که چنانچه هر مسئولی در این دستگاه‌ها و سازمان‌های ذی‌ربط، از جمله در حوزه وزارت راه وشهرسازی و ادارات و شهرداری‌ها، از اجرای این قانون سر باز زند و حتی در اجرای قانون تخطی کند، براساس تبصره ۳ ماده ۵ این قانون، مشمول مجازات تعزیری، جزای نقدی تا انفصال موقت یا دائم از خدمات عمومی یا محرومیت از انتصاب و حتی اخراج کامل از سازمان متبوع خود قرار می‌گیرد.

وی تاکید کرد: این تبصره از این ماده قانونی، اتفاق بسیار خوبی است که براساس آن همه دستگاه‌ها و سازمان‌ها را موظف و مکلف به انجام این کار می‌کند و اگر کوتاهی در این زمینه صورت گیرد، عواقب جدی و خاصی در پی دارد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی در سفر به زاهدان و در بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های کارشناسی به زبان های بومی و محلی را از بهترین تکنیک های ارتقای سواد تغذیه ای در کشور عنوان کرد و گفت: تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های محلی در استان سیستان و بلوچستان الگویی کشوری است. وی با اشاره به اینکه مصرف شکر و غذاهای پرچرب به عنوان دو الگوی غذایی نامناسب در ایران رواج بیشتری دارد، خاطر نشان کرد: برخی از الگوهای نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. وی ادامه داد: تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و دریافت بیش از این مقدار چربی، منجر به اضافه وزن، چاقی و حرکت کردن به سمت بیماری ها و ریسک فاکتورهای بیماری زا خواهد شد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. وی تاکید کرد: برخی از بیماری های غیر واگیر که در این استان ها رایج است، به دلیل رژیم غذایی نامناسب شیوع پیدا کرده و بر اساس سند بهبود تغذیه ایران، تمامی مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت، باید خدمات مشاوره را از کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز دریافت کنند. عبداللهی در ادامه افزود: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور است و الگوی نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و تغییر سبک زندگی مردم، مقادیر بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود. گفتنی است، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این سفر، از مراکز خدمات جامع سلامت امام رضا(ع)، حضرت ولی عصر(عج) و مرکز حضرت ابوالفضل (ع) بازدید و از خدمات فعال کارشناسان تغذیه در سطح مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر کرد.