خانه / سلامت / تولد روزانه ۲۰ کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در کشور

تولد روزانه ۲۰ کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در کشور

سلامت نیوز دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی با بیان اینکه روزانه ۲۰ کودک مبتلا به اختلالات شنوایی در کشور متولد می‌شوند، توضیح داد: در حال حاضر ۸۰ درصد نوزادان کشور تحت پوشش طرح غربالگری شنوایی قرار دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، گیتا موللی دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی در نشست خبری روز جهانی ناشنوایان اظهار داشت: کم شنوایی شایع‌ترین نقص مادرزادی است و براساس سازمان جهانی بهداشت ۶٫۸ بار بیماری‌ها مربوط به اختلالات شنوایی ناتوان‌کننده بوده که این آمار میزان بار اقتصادی کشورها را بسیار بالا برده است.

وی افزود: کشور ما از پرتعدادترین کشورها درخصوص داشتن متخصصان شنوایی سنجی است و خوشبختانه در این زمینه پیشرفت خوبی داشته‌ایم. به طوری که کارشناسان ما این توانایی را دارند که کم شنوایی نوزاد را بلافاصله پس از ترخیص از زایشگاه تشخیص دهند.

موللی افزود: علی‌رغم تمام مشکلات پیش رو ما از کشورهای پیشرفته در این زمینه هستیم و در حال حاضر برای هشتاد درصد از نوزادان غربالگری شنوایی انجام شده است.

دانشیار دانشگاه علوم بهزیستی با بیان اینکه روزانه ۲۰ کودک مبتلا به کم شنوایی در کشور به دنیا می‌آیند، گفت: کم شنوایی از پراسترس‌ترین معلولیت‌ها از دیدگاه خانواده است به دلیل اینکه از هزینه‌های زیادی برای خانواده برخوردار بوده و تشخیص به موقع آن می‌تواند از تحمیل هزینه‌ها جلوگیری کند.

وی در پایان گفت: استانداردهای جهانی می‌گویند که پس از گذشت ۶ ماه از اجرای طرح غربالگری باید ۹۰ درصد نوزادان تحت پوشش این طرح قرار گیرند در حالی که ما پس از گذشت ۱۳ سال از اجرای این طرح توانسته‌ایم ۸۰ درصد نوزادان را تحت پوشش قرار دهیم و لازم است از ظرفیت اودیولوژیست‌ها استفاده بیشتری صورت گیرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

چگونه صفحه نمایش تلویزیون را تمیز کنیم؟

سلامت نیوز :دیگر اجازه ندهید گرد و غبار برنامه شما را مختل کند.برای اینکه از هر ثانیه برنامه مورد علاقه تان لذت ببرید، نیاز به صفحه نمایشی از تلویزیون دارید که عاری از هرگونه گرد و غبار، کثیفی و اثر انگشت باشد. زمانی که از مدیر موسسه خانه داری در مورد توصیه های نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون و همه تجهیزات مربوط به آن سوال شد، سخن از این نکته شروع شد که اول مطمئن شوید وسایل ضروری و موردنیاز را در خانه دارید: شیشه پاک کن و پاک کننده چند منظوره دستمال میکروفایبر دستمال پاک کننده وسایل الکترونیکی جاروبرقی با وسایل ضمیمه حال به شما آموزش می دهیم که چگونه صفحه نمایش تلویزیون، ریموت کنترل ها و بلندگوها را تمیز کنید. چگونه نمایشگر تلویزیون را تمیز کنیم؟ برای امنیت بیشتر، قبل از هر اقدامی تلویزیون را از پریز برق بکشید. اگر صفحه تلویزیون تان شیشه ای است، یک دستمال پارچه ای نرم را به مایع شیشه پاک کن آغشته و با آن صفحه نمایش را تمیز کرده و سپس با سمت دیگر دستمال آن را خشک کنید. هرگز، تاکید می کنیم هرگز شیشه پاک کن را مستقیما روی صفحه نمایش اسپری نکنید. با این کار دستگاهتان می تواند آسیب ببیند، این نکته در مورد کابینت آشپزخانه هم صادق است. قبل از تمیز کردن تلویزیون، آن را از پریز برق بکشید صفحه نمایش های ال سی دی، پلاسما یا مدل های جدیدتر را نمی توانید با روش سنتی دستمال مرطوب تمیز کنید. به جای این روش، با یک دستمال میکروفایبر خشک و نرم گرد و غبار آن را بزدایید. اگر کثیفی و لکه های خشک شده ای روی صفحه تلویزیون دیده می شود، آنها را توسط دستمال تمیز کننده تلویزیون، دستمال مرطوب مخصوص لوازم برقی و الکترونیکی از بین ببرید. با استفاده از دستمال میکروفایبر به سراغ دکمه ها و پشت تلویزیون رفته و کرد و غبارش را پاک کنید تا منافذش تمیز شود. حالا دو شاخه را به برق بزنید. تمیز کردن ریموت کنترل ریموت ها توسط همه لمس شده و در اطراف فضای خانه هم می چرخند! با این اوصاف ریموت کنترل چیزهای بسیاری را با چشم خود می بیند ولی به ندرت به آن توجه شده و تمیز می شود! همه آنچه باید انجام دهید این است که هر دو سمت آن را با یک دستمال پاک کننده تمیز کنید. اگر دستمال مخصوص وسایل الکترونیک یا دستمال چندکاره در دسترس دارید، از آنها استفاده کنید. دور انگشت خود دستمال را بپیچید و با کمک ناخن فرورفتگی ها، خطوط و گوشه های دکمه های ریموت کنترل را تمیز کنید. حال بگذارید در دمای اتاق و با هوای موجود خشک شود. تمیز کردن بلندگوها اگر پارچه یا فومی که روی بلندگوی تان کشیده شده، جداشدنی است (دفترچه راهنما را مطالعه کنید) آن را جدا کرده و دو سمتش را با جاروبرقی تمیز کنید تا غبار، پرز و موی حیوان خانگی تان که به سطح بلندگو چسبیده، پاک شود. اگر پوشش بلندگو را نمی توانید جدا کنید، از روی پوشش آن را جاروبرقی بکشید یا از رول های چسبناکی که برای از بین بردن پرز روی لباس و پارچه کاربرد دارد، استفاده کنید. با جوراب شلواری قدیمی هم می توان پرزها را از بین برد. برای بلندگوهایی که سطحی سخت و مانند مانیتور دارند، از یک دستمال میکروفایبر مرطوب و بدون پرز استفاده کرده و سپس سطح بلندگو را خشک کنید. منبع : chidaneh.com