خانه / سلامت / حرکت غیر اخلاقی تیم وزارت بهداشت در ترک جلسه شورای عالی بیمه

حرکت غیر اخلاقی تیم وزارت بهداشت در ترک جلسه شورای عالی بیمه

سلامت نیوز: قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، خروج غیرمنتظره تیم وزارت بهداشت از جلسه شورای عالی بیمه را یک حرکت غیر اخلاقی و در راستای مقابله با خواسته های قانونی جامعه پرستاری کشور دانست.

به گزارش سلامت نیوز، محمد شریفی مقدم در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری، به تشریح جزئیات جلسه روز گذشته شورای عالی بیمه اشاره کرد و گفت: تعرفه های خدمات پرستاری در منزل، چند ماه قبل توسط معاونت درمان و پرستاری وزارت بهداشت به دبیرخانه شورای عالی بیمه ارسال شد و طی چند جلسه کارشناس، این تعرفه ها با حضور نمایندگان بیمه ها مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

وی با عنوان این مطلب که در جلسات کارشناسی بررسی تعرفه های خدمات پرستاری در منزل شاهد غیبت و حضور ضعیف نمایندگان وزارت بهداشت بودیم، افزود: سرانجام با پیگیری های سازمان نظام پرستاری و همکاری دبیرخانه شورای عالی بیمه، موضوع تعرفه گذاری خدمات پرستاری در منزل در دستور کار شصت و چهارمین جلسه شورای عالی بیمه قرار گرفت.

شریفی مقدم با اعلام اینکه جلسه روز گذشته شورای عالی بیمه به ریاست وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی دارای ۶ دستور کار بود، ادامه داد: در جلسه روز شنبه دوم بهمن ۹۵، علاوه بر اعضای ثابت شورای عالی بیمه، مسئولین سازمان نظام پرستاری به عنوان نماینده قانونی جامعه پرستاری نیز حضور داشتند.

به گفته قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، ششمین دستور کار شورای عالی بیمه موضوع تعرفه های خدمات پرستاری در منزل بود.

وی با اشاره به حضور معاونان درمان و پرستاری وزارت بهداشت به همراه تیم کامل این وزارتخانه در جلسه روز گذشته شورای عالی بیمه، افزود: متاسفانه دوستان وزارت بهداشت به محض اینکه نمایندگان پرستاری را دیدند، با رئیس جلسه (وزیر رفاه) صحبت کردند و خواستار خروج نمایندگان پرستاری از جلسه شدند.

شریفی مقدم ادامه داد: به دنبال این صحبت، رئیس جلسه نیز به نمایندگان پرستاری( رئیس کل و قائم مقام سازمان نظام پرستاری) پیشنهاد داد که نظرات شان را درباره تعرفه های خدمات پرستاری در منزل ارائه بدهند و جلسه را ترک کنند.

وی افزود: به رغم اینکه می دانستیم تعرفه های پیشنهادی وزارت بهداشت غیرکارشناسی و ضعیف است، ولی به جهت جلوگیری از هر گونه شائبه ای و بروز تنش و چالش در مسیر تصویب تعرفه ها، و با این اعتقاد که وزارت بهداشت بسته پیشنهادی را با حداقل تعرفه های پایه به شورای عالی بیمه فرستاده است، عنوان کردیم که تعرفه های وزارت بهداشت در خصوص خدمات پرستاری در منزل را تایید می کنیم.

شریفی مقدم گفت: در همین حین، معاونان درمان و پرستاری و تیم کارشناسی وزارت بهداشت در کمال بهت و حیرت حاضران، جلسه را ترک کردند. در حالی که ما داشتیم از طرح پیشنهادی آنها دفاع می کردیم و به دنبال آن، قرار بود ما جلسه را آنطور که رئیس جلسه عنوان کرده بود، ترک کنیم.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، افزود: در حالی که پیشنهاد تعرفه های خدمات پرستاری در منزل از سوی وزارت بهداشت ارائه شده بود و قاعدتا می بایست از آن دفاع می کردند.

وی گفت: تیم وزارت بهداشت در حالی جلسه را ترک کرد که بارها مدعی شده اند که در سال ۹۳ می خواستند ۲۰۰ خدمت پرستاری را از طریق شورای عالی بیمه در کتاب تعرفه ها اضافه کنند.

شریفی مقدم با انتقاد از حرکات و رفتارهای وزارت بهداشت در مواجهه با جامعه پرستاری کشور، افزود: جامعه پرستاری به این نتیجه رسیده است که در دوره ۴ ساله وزارت بهداشت، هیچ وقت نیت و قصدی برای خدمت به پرستاری وجود نداشته و همواره با فرافکنی، خواسته اند که برنامه های خود را پیشش ببرند.

قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور، با انتقاد از حرکت غیر اخلاقی تیم وزارت بهداشت در ترک جلسه شورای عالی بیمه، افزود: این کار باعث شد تا نقاب از چهره واقعی وزارت بهداشت برداشته شود.

وی به نمایندگی از جامعه پرستاری کشور، از زحمات دکتر ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و همچنین معاون این وزارتخانه که با سعه صدر و حسن نیت، با پرستاری همراه کرده اند، تقدیر و تشکر کرد و گفت: بنده به نمایندگی از جامعه پرستاری، از سایر اعضای شورای عالی بیمه به جهت رفتار غیراخلاقی تیم وزارت بهداشت، عذرخواهی می کنم.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.