خانه / سبک زندگی / خوابیدن و نشستن بیش از حد موجب مرگ زودرس می‌شود

خوابیدن و نشستن بیش از حد موجب مرگ زودرس می‌شود

همه ما میدانیم که سیگار کشیدن و مصرف بیش از حد الکل مضر است و میتواند خطرات جبران ناپذیری برای ما داشته باشد. و حالا مطالعه ای جدید نشان می دهد که زیاد خوابیدن و عدم فعالیت بیش از حد نیز میتواند سلامتی ما را به خطر بیندازند. محققان دریافتند افرادی که بیشتر روز را صرف نشستن و خوابیدن بیش از حد میکنند ممکن است دچار مرگ زودرس شوند همانند افرادی که سیگار می کشند یا بیش از حد الکل مصرف میکنند.
مطالعه ای که توسط موسسه ساکس انجام شد، شامل بیش از ۲۳۰۰۰۰ نفر در استرالیا که در سنین ۴۵ سال و بالاتر بودند، میشد. برای هر شرکت کننده، محققان تعداد رفتارهای ناسالم آنها را محاسبه کردند، از جمله سیگار کشیدن، نوشیدن الکل، خوردن مواد غذایی ناسالم، غیر فعال بودن، رفتارهای کم تحرک و خواب بیش از حد (که محققان بیش از ۹ ساعت در شبانه روز را خواب بیش از حد در نظر گرفتند).

حدود ۳۰ درصد از شرکت کنندگان داشتن دو یا سه مورد از این رفتارها را گزارش کردند. پس از شش سال، نزدیک به ۱۶۰۰۰ نفر در این مطالعه فوت کردند.
محققان دریافتند افرادی که از لحاظ جسمی فعال نبودند ۱٫۶ برابر بیشتر از کسانی که از لحاظ جسمی فعال بودند احتمال مرگ برای آنان وجود داشت (در این مطالعه فرد با داشتن بیش از ۱۵۰ دقیقه در هر هفته فعالیت بدنی، فعال محسوب میشود).
اما این مطالعه نشان داد که ترکیبی از عدم فعالیت فیزیکی با رفتارهای بی تحرک (مثل نشستن)، و یا عدم فعالیت فیزیکی با خواب بیش از حد، به شدت به مرگ و میر در میان شرکت کنندگان با ترکیبی از سیگار کشیدن با نوشیدن مشروبات الکلی مرتبط است.

ملودی دینگ، نویسنده ارشد این مطالعه و عضو ارشد تحقیق در دانشکده بهداشت سیدنی، دانشگاه سیدنی، گفت، عدم فعالیت فیزیکی به تنهایی ارتباطی قوی با میزان مرگ و میر داشت.
دینگ توضیح داد: و زمانی که افراد عدم فعالیت بدنی را همراه با خواب و نشستن طولانی مدت ترکیب کردند، اثرات منفی حتی بیشتر نیز شد، احتمال مرگ تا چهار برابر در این افراد نسبت به کسانی که کم تحرک بودند و بیش از حد میخوابیدند، اما حداقل اندکی ورزش میکردند، افزایش یافت.
محققان اشاره کردند که آنها دیگر شیوه های سبک زندگی و یا شرایط طولانی مدت که ممکن است در افزایش خطر مرگ و میر برخی از شرکت کنندگان نقشی ایفا کرده باشد، را بررسی نکردند. و تعابیر نادرست شرکت کنندگان از رفتارهای شان و اثرات بهداشتی آن ممکن است نتایج تحقیق را منحرف کند.
در حالی که رفتارهای سالم می توانند خطر مرگ و میر را کاهش دهند، رفتارهای پرخطر نیز می توانند با استراتژی های جدید برای طولانی تر شدن عمر مرتبط شود.
دینگ گفت: “فعالیت بدنی یکی از عواملی است که در ابتدا باید بررسی شود.” اگر ترکیب های خاصی از رفتارهای پرخطر خطرناک باشند، از بین بردن حتی یکی از آنها انتخاب خوبی برای سلامت کلی می باشد.

درباره ی دبیر

مطالب مرتبط

توصیه هایی ساده برای تناسب اندام

داشتن رژیم غذایی مناسب و تناسب اندام می‌تواند بسیار به حفظ سلامتی شما کمک کند. ...