خانه / سلامت / درجست‌وجوی واکسن کمیاب آنفلوآنزا

درجست‌وجوی واکسن کمیاب آنفلوآنزا

سلامت نیوز: به‌دلیل استقبال کم مردم از واکسینه شدن در برابر آنفلوآنزا در سال گذشته، مسئولان تصمیم گرفتند امسال نسبت به سال قبل کمتر واکسن وارد کنند. هم‌اکنون در بیشتر داروخانه‌های سطح شهر تهران این واکسن یافت نمی‌شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری، به اکثر آنها سهمیه‌ای محدود در ابتدای ‌ماه قبل داده شد و هم‌اکنون جامانده‌های از واکسیناسیون یا باید تا سال بعد صبوری کرده و از خود مراقبت کنند یا به شهرستان‌های اطراف بروند تا شاید در داروخانه‌های آنجا تعدادی محدود واکسن باقی مانده باشد.

این روزها جست‌وجو در داروخانه‌های شلوغ و خلوت شهر برای یافتن واکسن آنفلوآنزا به‌راحتی به نتیجه مطلوب نمی‌رسد. در شبکه‌های اجتماعی نیز افراد از نیافتن این واکسن ابراز نگرانی کرده و به هم توصیه کرده‌اند که حتما واکسن سال۲۰۱۹ را پیدا کنند. برخی پزشکان نیز برای کودکانی که برای نخستین‌بار واکسینه می‌شوند، توصیه می‌کنند که ۲بار با فاصله ۴۰روز این واکسن را تزریق کنند. اما این واکسن، نایاب نه، ولی کمیاب شده است. مسئولان چند داروخانه پرتردد در شهر تهران در گفت‌وگو با همشهری اعلام کردند که امسال تعداد محدودی واکسن در اختیار آنها قرار گرفته است و آخرین سری آن حدود ۴۰روز پیش بوده است. یکی از مسئولان یکی از شرکت‌های پخش دارو توصیه کرد: «احتمالا در شهرستان کرج می‌توانید واکسن آنفلوآنزا پیدا کنید. به ما گفته‌اند که دیگر در تهران توزیعی نداشته باشیم. امسال کمتر از پارسال واردات داشته‌ایم.»

فصل تزریق واکسن آنفلوآنزا از نظر برخی متخصصان تمام‌ شده است، اما به گفته مسعود مردانی، فوق‌تخصص بیماری‌های عفونی«این واکسن برای بیماران خاص مثل کسانی که ناراحتی قلبی و ریوی دارند و یا کودکان خردسال و سالمندان می‌تواند برای ۲بار در فصل پاییز و زمستان تکرار شود.» از آنجایی که این واکسن اساسا برای گروه‌های در خطر تجویز می‌شود، دسترسی به این دارو بسیار ضروری است. او که عضو کمیته کشوری مبارزه با آنفلوآنزاست به همشهری درباره کمیابی این دارو گفت: اصولا دارو به‌تدریج وارد بازار می‌شود و شاید شرکت‌های پخش باز هم واکسن توزیع کنند. امسال نسبت به سال قبل کمتر اجازه واردات واکسن داده شد. سال گذشته به‌دلیل تبلیغات نادرست در شبکه‌های مجازی مردم یعنی گروه‌های در خطر، کمتر خود را واکسینه کردند و تعداد زیادی از واکسن‌ها امحا شدند و وارد‌کننده‌ها به لحاظ اقتصادی ترجیح دادند که کمتر وارد کنند. امسال برعکس، همه به هم توصیه می‌کنند که باید واکسن تزریق کنند، درحالی‌که همه نیاز به این دارو ندارند. ما ایرانی‌ها همیشه علاج واقعه را بعد از حادثه می‌کنیم؛ یعنی الان که تعداد واکسن کم شده همه می‌خواهند واکسینه شوند. البته افراد بالای ۶۰ سال، زنان باردار، بچه‌های ۶‌ماه تا ۶سال، بیماران مزمن قلبی وریوی حتما باید این واکسن را تزریق کنند. بسیاری از کسانی که الان دنبال واکسن هستند نیاز ضروری به دریافت آن ندارند.

تفاوت واکسن‌های آنفلوآنزا
وی در مورد تفاوت واکسن هلندی با فرانسوی که امسال وارد کشور شده است، گفت: واکسن هلندی ۳ظرفیتی است و در برابر۳ ویروس مقاومت ایجاد می‌کند. واکسن فرانسوی ۴ظرفیتی است. شرکت هلندی واکسن ۴ظرفیتی نیز دارد که باید مسئولان ما زودتر آن را سفارش می‌دادند که آنها بتوانند تولید کنند. نوعی از واکسن ۴ظرفیتی از کشور کره نیز وارد کشور شده و مجوز‌های لازم را اخذ کرده است، ولی مثل هر داروی دیگری که از داروخانه تهیه می‌کنید صحت این واکسن را نیز با سامانه سازمان غذا و دارو ارزیابی کنید.

برخی تصور می‌کنند که واکسن فرانسوی باعث حساسیت می‌شود ولی به گفته مردانی ۲ تا ۳ درصد از افراد به واکسن از هر نوعی که باشد، حساسیت نشان می‌دهند. قرمزی و درد آلرژی شناخته شده واکسن است که با گذاشتن یک کیسه آب گرم یا خوردن استامینوفن حل می‌شود و جای نگرانی نیست. برخی نیز تصور می‌کنند باید ۲بار در سال واکسن بزنند اما به‌رغم اینکه برخی مطالعات تجویز ۲بار در سال را مناسب می‌داند، براساس دستورالعمل کشوری تجویز واکسن آنفلوآنزا چنین توصیه‌ای فقط برای موارد نادر و گروه‌های بسیار در معرض خطر تجویز می‌شود. هیچ کشوری نیز تجویز ۲بار در سال را به‌صورت عمومی مجاز نمی‌داند.تعداد واکسن مورد نیاز را سازمان غذا و دارو براساس برآورد‌های سالانه به شرکت‌های وارد‌کننده اعلام می‌کند. کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو درباره این برآورد به همشهری گفت: امسال حدود ۲میلیون و ۲۰۰هزار ویال واکسن وارد کشور شده که حدود ۲۰ تا ۲۵درصد به‌دلیل افزایش جمعیت نسبت به سال گذشته بیشتر است. بخش عمده واکسن‌ها نیز در شهریور و مهر استفاده شده است. سال گذشته نیز یک میلیون و ۸۰۰ هزار ویال مصرف شد و به‌دلیل استقبال کم مردم مابقی امحا شد. از آنجایی که منابع مالی تخصیص داده شده به دارو محدود و یارانه‌ای است، باید برای هزینه‌کرد آن دقت بیشتری شود. تقریبا از فصل تجویز واکسن به‌صورت عمومی عبور می‌کنیم.

هنوز همه واکسن‌ها در کل کشور به فروش نرسیده است ولی قاعدتا واردات مجدد و تخصیص منابع ارزی به واکسن آنفلوآنزا، آن هم در آبان‌ماه خیلی جایگاهی ندارد. مقدار مورد نیاز، تجویز و مصرف شده است. از سوی دیگر واردات مجدد نیز منطقی نیست؛ به این علت که اگر شرکتی امروز درخواست خود را ثبت کند، تا زمان ورود واکسن ۴۰روز کاری طول می‌کشد و بنابراین از فصل تجویز و مصرف عبور خواهیم کرد.وی با اشاره به اینکه قرار نیست همه مردم ایران واکسن دریافت کنند، گفت: وزارت بهداشت با اینکه این واکسن به‌صورت عام تجویز شود، مخالف است و معتقد است فقط گروه‌های هدف و در خطر باید مصرف کنند. ما در جامعه با پدیده نیاز القایی مواجهیم. برخی متأسفانه نگران بودند امسال واکسن روی دستشان بماند، بنابراین مرتب تجویز عام می‌کنند. محافل شبهه علمی در سال گذشته در شبکه‌های اجتماعی بر تمایل افراد تأثیر گذاشتند در نتیجه یک عده از این ضد‌تبلیغ‌ها آسیب دیدند و جانشان در خطر افتاد. پاسخ به آن شبهات غیرعلمی، زمانبر بود. عموما روند مصرف در کشور تابع الگوی مشخصی نیست.سخنگوی سازمان غذا و دارو در مورد جامانده‌های واکسیناسیون آنفلوآنزا گفت: اگر تقاضای جدیدی مانده باشد ان‌شاء‌الله در سال آینده تامین خواهد شد. البته موجودی واکسن در کشور الان صفر نیست و کنترل شده توزیع می‌شود. جامانده‌های واکسن اگر جزو گروه پرخطر باشند باید با سامانه۱۹۰ داخلی۳ تماس بگیرند و محل توزیع واکسن را بپرسند. در برخی مراکز بهداشتی، درمانی و برخی داروخانه‌ها در مراکز استان‌ها هنوز واکسن امسال وجود دارد ولی عموما داروخانه‌های سطح شهر دیگر واکسن نخواهند داشت.وی در مورد احتمال انتقال آنفلوآنزا از مسافران تازه برگشته از عراق نیز گفت: خیلی از کسانی که در عراق بیمار شده‌اند، احتمالا سرماخوردگی دارند، در آنجا انواع متفاوت ویروسی وجود دارد و عموما در محل تجمعات انسانی همیشه با احتمال بروز برخی عفونت‌های ویروسی مجاری تنفسی فوقانی مواجه هستیم.

قیمت واکسن‌های آنفلوآنزا

قیمت واکسن آنفلوآنزای ۴ظرفیتی ۴۱هزار و ۲۰۰تومان و ۳‌ظرفیتی ۳۴هزار و ۳۰۰تومان است. برندهایی که هم‌اکنون در بازار وجود دارد، ‌برندهای هلندی و فرانسوی هستند. علی واشقانی، رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و دارو گفت: نوع ۴ظرفیتی یک گونه ویروس آنفلوآنزا را بیشتر از نوع ۳ظرفیتی پوشش می‌دهد. البته نکته مهم این است که هر ۲واکسن انواع خطرناک‌تر ویروس آنفلوآنزا را دارند. در عین حال میزان مقادیر وارد شده از هر دو نوع واکسن تقریبا به‌صورت برابر وارد بازار شده است. همیشه توصیه می‌کردیم افراد قبل از سرد شدن هوا واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند؛ چراکه ۲هفته طول می‌کشد تا سطح ایمنی ایجاد شود.

چه کسانی باید واکسن بزنند؟

آنفلوآنزای خفیف، بیماری شبیه سرماخوردگی و البته با شدت بیشتری است. این بیماری باعث عفونت حاد دستگاه تنفسی می‌شود و معمولا با آبریزش بینی، تب، بدن‌درد، گلو درد و سرفه شروع می‌شود و بدون درمان هم بهبود می‌یابد اما ممکن است در بعضی افراد شدت آنفلوآنزا بیشتر شود و حتی جان فرد را نیز تهدید کند. افراد بالای ۶۵ سال، زنان باردار، کودکان، افرادی که به‌صورت مزمن بیماری قلبی یا ریوی، نارسایی کلیه یا کبد دارند، افراد مبتلا به سرطان که در حال درمان هستند، افرادی که به هر دلیلی سیستم ایمنی بدنی ضعیفی دارند و دیابتی‌هایی که کنترلی بر قند خونشان ندارند و درمان‌شان را به‌درستی پیگیری نمی‌کنند، ازجمله افرادی هستند که ممکن است آنفلوآنزا در آنها شدت یابد و با جان‌ آنها بازی کند. همچنین کادر پزشکی، پرستاری، افرادی که در بخش‌های ویژه بیمارستان‌ها مانند CCU، ICUو بخش‌های عفونی فعالند نیز جزو گروه‌هایی هستند که حتما باید در مقابل این بیماری واکسینه شوند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اعلام نظر نظام پزشکی درباره ی تعرفه های سال ۹۸

سلامت نیوز:رییس کل سازمان نظام پزشکی طی نامه ای به دبیر شورای عالی بیمه سلامت خواستار رشد تعرفه های پزشکی سال ۹۸ بر اساس تورم و رشد حقوق و دستمزد شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان نظام پزشکی متن این نامه به شرح ذیل است: دبیر محترم شورای عالی بیمه سلامت کشور با سلام احتراماً بر اساس بند ک ماده ۳ قانون تشکیل سازمان نظام پزشکی مبنی بر اظهار نظر و مشارکت فعال سازمان به هنگام تعیین یا تجدیدنظر در تعرفه ها، به استحضار می رساند این سازمان تعرفه های واقعی بخش خصوصی در دو بخش ویزیت و هتلینگ را بر اساس قانون بیمه همگانی مصوب سال ۱۳۷۳ و بند ۹ قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور بر حسب مبانی محاسباتی مصوب شورای عالی بیمه در سال ۱۳۹۲ و همچنین محاسبات مجدد متعاقب آن در سال ۱۳۹۵، با لحاظ نمودن نرخ تورم سال های بعد برای جزء فنی و نرخ رشد حقوق و دستمزد برای جزء حرفه ای محاسبه کرده که به پیوست تقدیم شده است. همانگونه که مستحضر هستید در مهرماه سال ۹۷ برای شش ماه دوم با تکیه بر جزء فنی و هتلینگ رشد ۵/۵ درصدی مورد تصویب شورای عالی و سازمان محترم برنامه و بودجه قرار گرفت که این مهم به سرانجام نرسید و موجب افزایش هزینه ها و بدهی های معوق گردیده است. بدیهی است که فاصله زیاد تعرفه های مصوب با تعرفه های واقعی خدمات در یک سال به سادگی قابل جبران نیست و این فاصله انباشته برای مؤسسات درمانی و ارائه دهندگان خدمات موجب مشکلات عدیده ای شده است. ضمن رعایت تمام جوانب امر و حفظ حقوق بیماران که همانا حفظ کیفیت خدمات در حد انتظار و استانداردهای موجود می باشد و با در نظر گرفتن وضعیت اقتصادی در سال آینده و پیرو دومین مصوبه بیست ویکمین جلسه شورای عالی سازمان نظام پزشکی در خصوص تعرفه های سال ۱۳۹۸ درخواست می گردد میزان رشد تعرفه های پزشکی در سال ۹۸ با توجه به مشکلات مطرح شده برای سال مذکور حداقل در جزء فنی خدمات بر اساس تورم و در جزء حرفه ای معادل رشد حقوق و دستمزد در نظر گرفته شود و همچنین ابلاغ و اجرای تعرفه ها در ابتدای سال صورت پذیرفته تا همزمان با رشد حقوق و دستمزد امکان اجرایی شدن آن در مراکز درمانی به وقوع پیوندد. در ضمن با عنایت به ثابت ماندن ارزش خدمات در سال ۹۵ و عدم جبران مؤثر آن در سال ۹۶ و ۹۷ در سرانه ی پزشکان شهری جهت حفظ مسیر نظام ارجاع و پزشکی خانواده حداقل میزان رشد ۴۰ درصد مورد انتظار می باشد. دکتر محمدرضا ظفرقندی رئیس کل گفتنی است متن مصوبه شماره ۲ بیست و یکمین جلسه شورای عالی مورخ ۹۷/۱۲/۱۶به شرح ذیل است: پیرو ارائه گزارش نائب رئیس محترم کمیسیون تخصصی مشورتی تعرفه و بیمه درخصوص مذاکره ها و پیشنهادهای آن کمیسیون در رابطه با تعرفه های تشخیصی و درمانی بخش خصوصی سال ۱۳۹۸ و با توجه به اینکه در جهت نیل به قیمت واقعی خدمات می بایست تعرفه های موجود حداقل به میزان هفتاد درصد افزایش یابد لیکن شورای عالی با توجه به وضعیت اقتصادی و اجتماعی هموطنان عزیز مقرر نمود که در حال حاضر با لحاظ میانگین افزایش تعرفه های فعلی به میزان ۲۵ درصد و در دو بخش قیمت تمام شده و تعرفه پیشنهادی ، مواضع سازمان به شرح ذیل اعلام گردد: الف – با عنایت به محاسبه قیمت تمام شده ویزیت و هتلینگ توسط کمیسیون تخصصی مشورتی تعرفه و بیمه شورای عالی بر مبنای محاسبات شورای عالی بیمه (جداول پیوست) ضمن برنامه ریزی برای حصول به قیمت های واقعی ، قیمت های محاسبه شده ملاک تصمیم گیری های آتی قرار گیرد . ب – شورای عالی جهت امکان تداوم فعالیت مراکز تشخیصی و درمانی حداقل رشد تعرفه ها را در دو جزء فنی بر مبنای نرخ تورم و جزء حرفه ای بر مبنای رشد حقوق دستمزد پیشنهاد می نماید. ج ‍) با عنایت به ثابت ماندن ارزش خدمات در سال ۹۵ ، و عدم جبران در سال های ۹۶ و ۹۷ پیشنهاد می گردد حق سرانه پزشکان خانواده شهری حداقل به میزان ۴۰% افزایش یابد. د) با لحاظ نظریه انجمن داروسازان ایران پیشنهاد می گردد خدمات همکاران داروساز در قالب خدمات پزشکی “K” با ضریب یک دهم به ازای هر قلم حداکثر سه قلم محاسبه گردد . ه) پیشنهاد می گردد در بخش پاراکلینیک (شامل آزمایشگاه و رادیولوژی و ...) بخش فنی تابعی از تورم سالیانه باشد که می بایست در هر سال دو بار محاسبه گردد.