خانه / سلامت / دریافتی‌های جامعه پزشکی باید عادلانه شود

دریافتی‌های جامعه پزشکی باید عادلانه شود

سلامت نیوز:عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه پزشکی در دریافت حقوق و مزایای خود طی ماه‌های اخیر با تأخیرهای طولانی روبه‌رو شده است.

به گزارش سلامت نیوز از خانه ملت، اکبر رنجبرزاده، با بیان اینکه با وجود برخی مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه، پزشکان خدمات مؤثری در حوزه سلامت انجام می‌دهند، تصریح کرد: به‌ هرحال جامعه پزشکی در معرض مشکلات موجود جامعه قرار گرفته و باید پذیرای معضلات به وجودآمده باشد؛ البته آنها باید در کاهش مشکلات در تمامی بخش‌ها از جمله حوزه پزشکی مشارکت کنند.

در حال حاضر پزشکان بسیاری هستند که هیچگونه منبع درآمدی دیگری نداشته و تنها در مراکز دولتی خدمت می‌کنند؛ اما در دریافت حقوق و دستمزد خود با تأخیرهای چند ماهه روبه‌رو شده‌اند. آنها گاهی برای رفع مشکلات خود باید به دریافت وام از بانک‌ها متوسل شوند.

فشارهای تحمیل شده به پزشکان نباید به مردم منتقل شود
وی با تاکید بر اینکه پزشکان در اکثر شهرستان‌های کشور با سختی زندگی خود را می‌گذرانند، گفت:آنها با همه کمبودها و کاستی‌ها به مردم خدمت می‌کنند؛ بنابراین دولت باید تلاش کند، تا شرایط زندگی بهتر را برای این قشر فراهم کند؛ زیرا برخی مشکلات بهوجود آمده در حوزه سلامت، تا حدی برای پزشک قابل تحمل و پذیرش است و پس از آن، فشارها و مشکلات به مردم منتقل می‌شود که بهطور حتم، چنین شرایطی برای هیچ مسئولی خوشایند نیست.

دولت و مجلس باید مراقبت‌های لازم را برای کاهش مشکلات حوزه سلامت انجام داده و در بخش دریافتی‌های پزشکان، عدالت نسبی ایجاد شود؛ یعنی نمی‌توان ۸۰ درصد پزشکان را دچار مشکل دید و مابقی هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه از پزشکان خدمت‌کننده در مناطق محروم باید حمایت‌های بیشتری صورت گیرد، افزود: وجود دغدغه در زندگی پزشکان به لحاظ مالی به نفع جامعه نیست و دغدغه پزشکان باید به حد ممکن کاهش داد.

جامعه پزشکی منشاء خدمات بزرگی در جامعه بوده و بهبود بیمار، نخستین هدف یک پزشک است. البته کارکنان حوزه سلامت هم در کنار پزشکان خدمات موثری را به جامعه هدف خود، در مراکز درمانی و مطب‌ها ارائه می‌دهند؛ امیدواریم با ایجاد شرایط مناسب کاری و زندگی برای پزشکانی که درخط مقدم خدمت‌رسانی به بیماران هستند دغدغه‌ها کاهش پیدا کند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.