خانه / سلامت / دریافتی‌های جامعه پزشکی باید عادلانه شود

دریافتی‌های جامعه پزشکی باید عادلانه شود

سلامت نیوز:عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی گفت: جامعه پزشکی در دریافت حقوق و مزایای خود طی ماه‌های اخیر با تأخیرهای طولانی روبه‌رو شده است.

به گزارش سلامت نیوز از خانه ملت، اکبر رنجبرزاده، با بیان اینکه با وجود برخی مشکلات اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه، پزشکان خدمات مؤثری در حوزه سلامت انجام می‌دهند، تصریح کرد: به‌ هرحال جامعه پزشکی در معرض مشکلات موجود جامعه قرار گرفته و باید پذیرای معضلات به وجودآمده باشد؛ البته آنها باید در کاهش مشکلات در تمامی بخش‌ها از جمله حوزه پزشکی مشارکت کنند.

در حال حاضر پزشکان بسیاری هستند که هیچگونه منبع درآمدی دیگری نداشته و تنها در مراکز دولتی خدمت می‌کنند؛ اما در دریافت حقوق و دستمزد خود با تأخیرهای چند ماهه روبه‌رو شده‌اند. آنها گاهی برای رفع مشکلات خود باید به دریافت وام از بانک‌ها متوسل شوند.

فشارهای تحمیل شده به پزشکان نباید به مردم منتقل شود
وی با تاکید بر اینکه پزشکان در اکثر شهرستان‌های کشور با سختی زندگی خود را می‌گذرانند، گفت:آنها با همه کمبودها و کاستی‌ها به مردم خدمت می‌کنند؛ بنابراین دولت باید تلاش کند، تا شرایط زندگی بهتر را برای این قشر فراهم کند؛ زیرا برخی مشکلات بهوجود آمده در حوزه سلامت، تا حدی برای پزشک قابل تحمل و پذیرش است و پس از آن، فشارها و مشکلات به مردم منتقل می‌شود که بهطور حتم، چنین شرایطی برای هیچ مسئولی خوشایند نیست.

دولت و مجلس باید مراقبت‌های لازم را برای کاهش مشکلات حوزه سلامت انجام داده و در بخش دریافتی‌های پزشکان، عدالت نسبی ایجاد شود؛ یعنی نمی‌توان ۸۰ درصد پزشکان را دچار مشکل دید و مابقی هیچ دغدغه‌ای نداشته باشند.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، با اشاره به اینکه از پزشکان خدمت‌کننده در مناطق محروم باید حمایت‌های بیشتری صورت گیرد، افزود: وجود دغدغه در زندگی پزشکان به لحاظ مالی به نفع جامعه نیست و دغدغه پزشکان باید به حد ممکن کاهش داد.

جامعه پزشکی منشاء خدمات بزرگی در جامعه بوده و بهبود بیمار، نخستین هدف یک پزشک است. البته کارکنان حوزه سلامت هم در کنار پزشکان خدمات موثری را به جامعه هدف خود، در مراکز درمانی و مطب‌ها ارائه می‌دهند؛ امیدواریم با ایجاد شرایط مناسب کاری و زندگی برای پزشکانی که درخط مقدم خدمت‌رسانی به بیماران هستند دغدغه‌ها کاهش پیدا کند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی در سفر به زاهدان و در بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های کارشناسی به زبان های بومی و محلی را از بهترین تکنیک های ارتقای سواد تغذیه ای در کشور عنوان کرد و گفت: تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های محلی در استان سیستان و بلوچستان الگویی کشوری است. وی با اشاره به اینکه مصرف شکر و غذاهای پرچرب به عنوان دو الگوی غذایی نامناسب در ایران رواج بیشتری دارد، خاطر نشان کرد: برخی از الگوهای نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. وی ادامه داد: تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و دریافت بیش از این مقدار چربی، منجر به اضافه وزن، چاقی و حرکت کردن به سمت بیماری ها و ریسک فاکتورهای بیماری زا خواهد شد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. وی تاکید کرد: برخی از بیماری های غیر واگیر که در این استان ها رایج است، به دلیل رژیم غذایی نامناسب شیوع پیدا کرده و بر اساس سند بهبود تغذیه ایران، تمامی مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت، باید خدمات مشاوره را از کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز دریافت کنند. عبداللهی در ادامه افزود: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور است و الگوی نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و تغییر سبک زندگی مردم، مقادیر بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود. گفتنی است، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این سفر، از مراکز خدمات جامع سلامت امام رضا(ع)، حضرت ولی عصر(عج) و مرکز حضرت ابوالفضل (ع) بازدید و از خدمات فعال کارشناسان تغذیه در سطح مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر کرد.