خانه / سلامت / در همه بحران‌های جهانی مسئولان وسط صحنه‌اند؟

در همه بحران‌های جهانی مسئولان وسط صحنه‌اند؟

سلامت نیوز: اگر انتظار این است که مسئولان کشور یکی پس از دیگری به مناطق سیل‌زده بروند، امری نادرست و غیر کارشناسی و البته احساسی است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه شهروند نوشت: در نخستین روزهای وقوع سیل در استان گلستان آن‌چه که در شبکه‌های اجتماعی مدام بازگو می‌شد، این بود که «ببینید این مردم در چه وضعی هستند، آن وقت از مسئولان خبری نیست. دریغ از سرزدن مسئولان به مردم». واقعیت این است که اگر این مطالبات با هدف همدردی با مردم آسیب‌دیده بیان شده باشد تا حدودی قابل درک است اما اگر انتظار این است که مسئولان کشور یکی پس از دیگری به مناطق سیل‌زده بروند، امری نادرست و غیر کارشناسی و البته احساسی است.

واقعیت این است که بزرگترین همدردی مسئولان عالی‌رتبه کشور با آسیب‌دیدگان سیل اخیر می‌تواند این باشد که در امر کمک‌رسانی و امداد با قدرت بیشتر، هماهنگ‌تر و حرفه‌ای‌تر عمل کنند؛ منطقه بحران جای دیدوبازدید و سرکشی نیست. منطقه بحران باید به کل در اختیار امدادگران، سازمان‌های امدادونجات و مبارزه با بحران و گروه‌های لجستیکی باشد. شلوغ‌شدن منطقه به هر نحوی اعم از اینکه مردم عادی باشند یا مقامات و مسئولان مختلف از نهادهای مختلف نه کمکی به حل بحران می‌کند و نه اثری در کاهش آلام مردم آسیب‌دیده دارد.

بله؛ سیل تماشا ندارد! سیل‌زدگان نیز تماشا ندارند. آنها بیشتر از تماشا به کمک‌ها از طرق کارشناسی و حرفه‌ای نیاز دارند. در طی دو هفته اخیر بارها و بارها شاهد تصاویر مسئولان غیر مرتبطی بودیم که از عالی‌رتبه و میان‌رتبه تا کمر در آب فرو رفته بودند و چکمه‌پوش در میان آب‌ها به دیدن آثار ویرانی‌ها می‌پرداختند؛ تا حدی که گویی مسابقه‌ای میان مسئولان در گرفته بود تا هر کدام به نوبت حتماً در منطقه بحران حضور یابند.

نمونه این اقدامات را در هیچ کجای دنیا در بحران‌ها و بلایای طبیعی پیدا نمی‌کنید. بهتر است تکلیف را با افکار عمومی هم از همین‌جا روشن کنیم؛ افکار عمومی هم باید بدانند که مسئولان غیر مرتبط با بحرانی در کشور وظیفه ندارند خود شخصاً در مناطق بحران حضور داشته باشند. کار مقامات عالی‌رتبه کشور حضور در اتاق‌های فرمان، بررسی ساعت به ساعت وضعیت بحران و صدور دستورات مناسب برای کاهش آسیب‌ها و کنترل بحران است. حضور در منطقه بحران تنها باید محدود به نیروهای متخصص و باتجربه اعم از امدادگران، سازمان‌های مبارزه با بحران، تامین‌کنندگان مجاز و آموزش‌دیده اقلام لجستیکی باشد و البته نیروهای انتظامی برای برقراری امنیت منطقه است.

منطقه بحران نباید درهایش به روی همه باز باشد. قرار نیست مقام و مسئول غیر متخصص در منطقه بحران حضور یابد و نظری بدهد و دستوری صادر کند؛ این اقدام تنها منجر به بروز ناهماهنگی در تصمیم‌گیری واحد در امر مبارزه با بحران می‌شود. علاوه بر این حضور یک مقام عالی‌رتبه، به این صورت در میانه بحران، جدا از تجمع مردم، موجب می‌شود دیگر مسئولان نیز سعی کنند از یکدیگر گوی سبقت (شما بخوانید گوی خدمت) بربایند؛ چراکه امروز با پدیده شبکه‌های اجتماعی مواجه هستیم که اگر چه در بسیاری مواقع کارکردهای مثبت اطلاع‌رسانی دارند اما در برخی مواقع نیز همین شبکه‌های اجتماعی به واسطه فراگیر بودنشان و همچنین به این دلیل که در دسترس همه هستند، موجب پخش و گسترش اظهاراتی از این دست می‌شوند که فلانی در منطقه حاضر بود اما ظاهراً فلان مسئول هنوز خواب تشریف دارد همین موضوع موجب می‌شود دیگر مسئولان نیز دست بجنبانند و سری به منطقه بحران بزنند غافل از اینکه این اظهارنظرها کاملاً غیرکارشناسی بوده و کمکی به حل بحران نخواهد کرد.

علاوه بر این دامن‌زدن به این موضوعات غیرکارشناسی وحدت ملی را خدشه‌دار و موضوع محوری را از بحث بحران منحرف کرده و سیاست را وارد کار امدادونجات می‌کند که بسیار آسیب‌زا است. البته حضور در مناطق بحران‌زده بعد از سپری‌شدن زمان بحران و برقراری ثبات نسبی از جمله انتظارات به حقی است که مردم می‌توانند از مقامات کشور داشته باشند؛ اما در میانه بحران مسئولان بهتر است اسیر فشار افکار عمومی نشوند، در اتاق‌های فرماندهی خود بنشینند و شرایط را از طریق گزارش‌ها رصد کرده و دستورات لازم را بدون فوت وقت صادر کنند و در میانه بحران مدیریت را به سازمان‌های مسئول و متخصص حاضر در منطقه واگذار کنند و خود تنها کار پشتیبانی از این سازمان‌ها را به پیش ببرند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

بیماری‌های منتقله از پشه‌های آئدس به‌مراتب خطرناک‌تر از پشه مالاریا است

سلامت نیوز:مشاور وزیر بهداشت و درمان گفت: بهسازی محیط و از بین بردن زیستگاه پشه آئدس مؤثرترین قدم در پیشگیری از بیماری های تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، دکتر مرتضی زعیم صبح امروز در جلسه مشترک کارشناسان بهداشتی وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، افزود: جمع آوری لاستیک های فرسوده که می تواند محل زیستگاه پشه آئدس باشد، امری بسیار ضروری است. وی با تأکید بر اهمیت تشخیص به موقع بیماری، تصریح کرد: بیماری های منتقله از پشه آئدس درمان قطعی ندارد و تنها راه مبارزه با بیماری های تب دانگ، چکین گونیا و زیکا کنترل ناقل این بیماری ها است. زعیم خاطرنشان کرد: تخم، لارو، پوپ و یا فرم بالغ پشه، که عامل بیماری تب دانگ، چیکن گونیا و زیکا است می توانند از طریق واردات گیاه بامبو، همچنین واردات انواع لاستیک های ماشین وارد یک منطقه شود، همین موضوع اهمیت توجه به این بیماری در منطقه را بیشتر کرده است. وی با بیان اینکه بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است و در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد، عنوان کرد: شیوع این بیماری در کشور پاکستان و کشورهای آسیایی و همچنین مشاهده این بیماری ها در بعضی از کشورهای حوزه خلیج فارس به دلیل تردد مسافرین و واردات کالا از این کشورها احتمال ورود پشه های مهاجم آئدس از طریق کالا مخصوصاً لاستیک و همچنین گیاهان تزئینی نظیر گل لاکی بامبو از این کشورها وجود دارد. زعیم تصریح کرد: با توجه به اینکه کشورهای افغانستان و پاکستان به دلیل مشکلات داخلی و نداشتن بودجه، نیرو و سیستم بهداشتی مناسب در وضعیت نابسامان و در معرض بیماری های گوناگون مسری قرار دارند پس باید اقدامات پیشگیرانه صورت گیرد، تا این پشه وارد کشور و منطقه نشود. مشاور وزیر بهداشت و درمان با اشاره به موقعیت جغرافیای خاص کشور برتشدید مراقبت های بهداشتی در مبادی ورودی و بهسازی محیط اضافه کرد: تب دانگ نه تنها به سیستم بهداشت و درمان آسیب می رساند بلکه این خطر کشور را از نظر بعد اقتصادی و سیاسی و امنیتی نیز تهدید می کند؛ بنابراین در این راستا باید از تمام ظرفیت ها و همکاری بین بخشی و سایر ارگان ها استفاده کرد. مشاور وزیر بهداشت و درمان در پایان ضمن بیان اهمیت بیماری های زیکا و تب دانگی و چیکن گونیا منتقله از پشه های آئدس در مورد لزوم آگاه سازی بخش های مختلف بهداشت و درمان و مسئولین، اظهار کرد: بیماری های منتقله از این نوع پشه به مراتب خطرناک تر و کشنده تر از پشه مالاریا است. در حال حاضر هیچ واکسنی برای آن ها وجود ندارد.