خانه / اخبار پزشکی / دستاوردهای ایران در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معرفی شد

دستاوردهای ایران در پیشگیری و کنترل بیماری های غیر واگیر معرفی شد

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر علی اکبر سیاری معاون بهداشت وزارت بهداشت و دکتر محسن اسدی لاری قائم مقام وزیر در امور بین الملل که به دعوت رسمی معاون سازمان جهانی بهداشت در بیماری های غیر واگیر و سلامت روان در نشست تخصصی و صبحانه کاری معرفی کشور های برتر در برنامه ریزی، پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر که همزمان با هفتادمین نشست مجمع جهانی بهداشت در محل دفتر مرکزی سازمان صلیب سرخ جهانی در ژنو برگزار شد، شرکت کردند، به بیان موفقیت های اخیر ایران در این زمینه پرداختند.

در این نشست دکتر سیاری با اشاره به تصویب و ابلاغ برنامه ملی پیشگیری و مبارزه با بیماری های غیر واگیر توسط رییس جمهور و ادغام این برنامه ها با شبکه مراقبت های بهداشتی کشور به تشکیل کمیته ملی NCD و اقدامات انجام شده برای کاهش قند و نمک و چربی اشاره کرد.

درادامه دکتر اسدی لاری با اشاره به طرح تحول سلامت و فرصت ایجاد شده بهبود شبکه به منظور پیشگیری و مراقبت فعال از مردم به ایجاد نظام اطلاعاتی مناسب، (ایراپن) و STEPS اشاره کرد و از تعهد دولت بر ادامه راه و برنامه ریزی جهت ارزیابی بین المللی مستقل برنامه ملی غیر واگیر خبر داد.

همچنین دکتر تکیان معاون  اداره کل بین الملل وزارت بهداشت به بیان جزئیات اقدامات ایران در زمینه پیشگیری و کنترل بیماریهای غیرواگیر پرداخت که گزارشات ارایه شده از سوی تیم شرکت کننده ایرانی  بویژه موضوع ادغام در شبکه مراقبتهای اولیه، هماهنگی بین بخشی و نیز اقدامات مهم سازمان غذا و دارو، مورد توجه شرکت کنندگان در این جلسه قرار گرفت.

در اجلاس جهانی بیماری های غیرواگیر در اروگوئه، به ابتکار رییس جمهور آن کشور که انکولوژیست است، برخی روسای جمهور، از جمله فنلاند، شیلی و چند رییس جمهور دیگر شرکت می کنند و برخی رؤسای جمهور از جمله پوتین نیز در این اجلاس پیام حمایت خواهند داد.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

کاهش ۲۷ درصدی ارز تخصیصی به محصول نهایی دارو

سخنگوی قرارگاه تامین دارو و تجهیزات پزشکی، گفت: بیش از ۵۱ درصد ارز تخصیصی حوزه دارو به مواد اولیه دارویی تعلق گرفته است.

پاسخی بگذارید