خانه / سلامت / دلایل خشونت علیه پرستاران/ مردم با خدمات پرستاری آشنا نیستند

دلایل خشونت علیه پرستاران/ مردم با خدمات پرستاری آشنا نیستند

سلامت نیوز: عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، خواستار ترویج فرهنگ ایجاد ارتباط بین بیمار و کادر درمانی شد و گفت: متاسفانه نقش پرستاری در بین مردم و بیماران خوب جا نیفتاده و همین موضوع باعث خشونت علیه پرستاران می شود.

به گزارش سلامت نیوز، مسعود مجرد در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری با اشاره به خشونت های اخیر علیه پرستاری گفت: متاسفانه فرهنگ سازی لازم در مورد ارتباط همراهان بیمار و مددجویان با کادر درمان و بالعکس صورت نگرفته یا بسیار ضعیف انجام شده که می تواند منجر به بروز خشونت شود.

وی با بیان این که فشار کاری بسیار بالا باعث افزایش ضریب خطا و عدم تمرکز برای ارائه خدمات با کیفیت می شود ، تصریح کرد: زمانی یک نفر کادر درمانی به جای ارائه خدمات مراقبتی به پنج بیمار ، مسئولیت مراقبت از ۱۵ الی ۲۰ بیمار را بر عده دارد طبیعتا مشکلاتی را به دنبال خواهد داشت که یکی از آنها عدم تمرکز مناسب است و این عدم تمرکز و بروز خطا سبب نارضایتی بیمار و همراهان خواهد شد.

عضو شورای عالی نظام پرستاری با اشاره به راهکارهای پیشنهادی جهت کاهش خشونت علیه کادر درمان، افزود: تهیه کلیپ های آموزشی و پخش ازرسانه ملی مثلا برنامه ای شبیه به فرهنگ سازی برای نحوه رانندگی که از شبکه های تلویزیونی پخش می شود.، استانداردسازی نسبت بیمار به پرستار ، چینش شیفت های کاری به شیوه های استاندارد می تواند راهکارهای مناسب جهت کاستن خشونت همراهان و بیماران نسبت به کادر درمان باشد.

وی دلایل عدم اطلاع رسانی ضرب و شتم ها علیه کادر درمان را اینگونه برشمرد و تصریح کرد: عدم آگاهی پرستاران به حق و حقوق قانونی خود و یا ترس از عدم حمایت مسئولین سبب می شود که اهانت ها و درگیری های صورت گرفته بین خود و همراهان بیمار را گزارش نکنند.

مجرد خاطر نشان کرد: هفته پیش در مرکز آموزش درمانی امام خمینی (ره) ارومیه همراه بیمار به صورت غیر منتظره و دور از انتظار به همکار خانم که در استیشن مشغول انجام وظیفه بود، حمله ور شده ولی خوشبختانه همکاران نگهبانی سریع وارد عمل شدند. طی یک ماه اخیر چندین مورد شکستگی بینی ، آسیب دیدگی گردن برای همکاران پرستار در ارومیه رخ داده است که متاسفانه اطلاع رسانی لازم صورت نگرفته است

وی با اشاره به موضوعات حقوقی پرستاران ارومیه اظهار داشت: عدم اجرای دقیق قانون ارتقای بهره وری، عدم پرداخت به موقع حق و حقوق کارکنان و معوقات در حدود یازده ماه از جمله موضوعات حقوقی پرستاران ارومیه به شمار می رود.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.