خانه / سلامت / دلایل ضرب و شتم پرستاران در بیمارستان ها/جامعه پرستاری حمایت نمی شود

دلایل ضرب و شتم پرستاران در بیمارستان ها/جامعه پرستاری حمایت نمی شود

سلامت نیوز: عضو شورای عالی نظام پرستاری کشور، قرار گرفتن پرستاران در صف اول خدمت به بیماران را، یکی از دلایل بروز خشونت علیه کادری پرستاری عنوان کرد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر بهروز دادخواه در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی سازمان نظام پرستاری در خصوص علل بروز خشونت علیه پرستاران و کادر درمانی گفت: بیمار یا همراه بیمار که به مراکز درمانی مراجعه می کند تحت فشار روحی ، روانی ، استرس و نگران سلامت خود و خانواده است و از طرف دیگر متاسفانه پرستاران به دلیل تحت فشارهای مختلف از جمله بی عدالتی در پرداخت ، کمبود شدید پرستاری و … خدمات مناسب درمانی ارائه نمی دهند و این سبب بروز نارضایتی در مددجویان خواهد شد.

وی ادامه داد: پرستاران در خط مقدم درمان قرار دارند و در مقایسه با سایر تیم درمانی بیشتر با بیمار و همراه آنها در اراتباط هستند و کمبود امکانات و تجهیزات ، عدم حضور سایر تیم درمانی بر بالین بیمار را ناشی از پرستار می دانند ویکی دیگر از دلایل خشونت علیه پرستاران خواهد بود .

عضو شورای عالی نظام پرستاری با بیان این که اگر به مسائل رفاهی و معیشتی پرستاران توجه بیشتری شود قطعا پرستاران با آرامش خاطر بیشتر به ارائه خدمات می پردازند ، اظهار داشت: می توان با رفع موانع خدمتی پرستاران از جمله عدالت در پرداخت ها و افزایش تعداد پرستاران و همچنین با برگزاری دوره ها ی آموزش مدون ارتباط و کنترل خشم به نوعی احساس آرامش رابه قشر خدوم پرستاری تزریق نمود تا به نوعی از نارضایتی آنان کاسته و خدمات با کیفیت تری به بیماران ارائه شود.

وی با اشاره به دلایل عدم اطلاع رسانی خشونت علیه پرستاران افزود: پرستاران به دلیل احساس ناامیدی و عدم توجه و همچنین احساس ترس و وحشت از اینکه مسئولین آنها را پرسنل خشن و ناسازگار معرفی نمایند و نداشتن آگاهی از قوانین و اصول پیگیری مطالبات از بیان خشونت های وارده بر آنها خودداری می کنند.

دادخواه در پایان یادآور شد: آقای روفی پرستار اورژانس بیمارستان یک نمونه از پرستانی است که اخیراً در اردبیل مورد ضرب و شتم همراهان بیمارقرار گرفته است .

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.