خانه / اخبار پزشکی / دولت منابع حوزه سلامت را به طور کامل اختصاص نداده است

دولت منابع حوزه سلامت را به طور کامل اختصاص نداده است

به گزارش خبرگزاری مهر، محمدحسین قربانی با اشاره به اینکه مجلس شورای اسلامی اقدامات قابل قبولی را در تخصیص اعتبارات پایدار و کافی به حوزه سلامت انجام داده است، گفت: اختصاص یک درصد از ارزش افزوده  و ۱۰ درصد از محل درآمدهای حوزه  هدفمندی یارانه ها به عنوان یکی از منابع پایدار به حوزه سلامت می تواند مشکلات بسیاری را در این حوزه حل کند، البته در بودجه سنواتی نیز نمایندگان مجلس تعریف مشخصی از مالیات بر دخانیات و کالاهای آسیب رسان ارایه دادند که این موضوع نیز نقش موثری در کاهش مشکلات حوزه سلامت دارد.

وی افزود: طرح برخی مسائل در خصوص ضرورت اختصاص منابع پایدار به حوزه سلامت حکایت از آن دارد که برخی متاسفانه از قوانین جاری کشور آگاه نیستند، البته موافقم که منابع حال حاضر برای حوزه سلامت برای حل مشکلات این حوزه کافی نیست؛ بنابراین باید یک منبع قابل توجه و مورد قبول برای این حوزه تعریف کرد.

قربانی با بیان اینکه حوزه سلامت در طی ۳ سال گذشته از اولویت مسائل مهم کشور بوده است، تصریح کرد: در شرایطی که صحبت از منابع پایدار سلامت می شود، باید ازظرفیت ها، منابع مالی موجود و درآمدهای کشور آگاه بود؛ بنابراین اختصاص منابع به حوزه سلامت باید براساس ضوابط و قوانین مالی به درستی صورت گیرد، البته تا حدودی منابع حوزه سلامت تامین و پایدار شده است.

وی با اشاره به اینکه دولت منابع حوزه سلامت را به طور کامل اختصاص نداده است، گفت: نباید انتظار داشت که همه مشکلات حوزه سلامت را در طول ۳ سال حل کرد، در تمامی کشورهای پیشرفته دنیا حوزه سلامت را طی سالیان متمادی و دربازه زمانی حدود ۲۰ سال ساماندهی کردند که باید به این موضوع در این جامعه نیز توجه کرد؛ بنابراین امیدواریم که با توجه به افزایش درآمد های دولتی در حوزه های مختلف بتوان منابع حوزه سلامت را افزایش داد.

نایب رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس افزود: دولت به اجرای قانون در تامین منابع حوزه سلامت به ویژه از ۱۰ درصد هدفمندی یارانه ها توجه کند.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

دلایل ایجاد بازار سیاه دارو در کشور/شناسایی مسیرهای قاچاق

مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می‌کنیم، اما رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.

پاسخی بگذارید