خانه / تغذیه / راه طولانی ریشه کنی سوء تغذیه زنان باردار، در ایستگاه ۲۷ استان

راه طولانی ریشه کنی سوء تغذیه زنان باردار، در ایستگاه ۲۷ استان

سلامت نیوز: بنیاد علوی از سال ۱۳۸۷ تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۳ میلیون بسته تغذیه به مادران باردار و شیرده در مناطق کمتر توسعه یافته کشور اهدا کرده است. طرحی که حالا قرار است در قالب «کمپین مهرمام»بر وسعتش افزوده شده و چتر پوشش به سراسر ایران برسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، ناتوانی مالی، ناآگاهی و نبود بهداشت کافی باعث می‌شود که بسیاری از بانوان مناطق محروم و فرزندانشان دچار سوء تغذیه و پیامدهای پس از زایمان شوند. کافی است بدانیم که اگر مواد مغذی به بدن مادر نرسد به درستی نمی‌تواند نوزاد خود را تغذیه کند و علاوه بر آن، خود دچار نارسایی‌هایی جدی خواهد شد. وضعیتی که خطراتی جدی را متوجه سلامت مادر یا کودک خواهد کرد.

چالشی که زنجیره‌ای از بیماری‌ها و نارسایی را شکل می‌دهد که می‌تواند جان هر مادر و کودک را به خطر بیاندازد، به ویژه که می‌دانیم مطالعات دقیق نشان داده۱۰۰۰ روز اول زندگی، فرصتی تکرارنشدنی برای سلامت یک فرد در طول حیاتش است و در صورت سو تغذیه، سلامت فرد برای همیشه از دست خواهد رفت و آثار سو آن در قالب بیماری‌های ریز و درشت همراه وی خواهد بود.

وضعیتی که متاسفانه شماری از مادران و کودکان کشورمان بدان مبتلا هستند. مادران و کودکان محرومی که برای پیشگیری از ابتلای سلامتشان به مخاطرات فراوان، بنیاد علوی از چندین سال پیش طرحی را در دستور کار قرار داده که هدف آن حمایت از ایشان و تامین مواد غذایی مورد نیاز ایشان است. به این صورت که وزارت بهداشت مادران باردار محروم را که دچار سو تغذیه هستند، شناسایی می‌کند و بنیاد علوی نیز از ماه چهارم بارداری تا ماه ششم شیردهی، آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

منظور از تحت پوشش قرار دادن این مادران، اهدای بسته های غذایی مورد تایید کارشناسان تغذیه وزارت بهداشت به این دست مادران است که در مراجعه هر ماهه ایشان به خانه‌های بهداشت صورت می‌گیرد تا یکی از نتایج جانبی اجرای این طرح، مراقبت منظم ماهانه از این مادران و پایش سلامتی ایشان و کودکشان باشد.

این طرح به صورت مداوم ۱۰ سالی است که در حال اجرا است و آمارهای وزارت بهداشت در این راستا نیز نمایانگر موفقیت چشمگیر این طرح در حفظ سلامت مادران و کودکان‌شان است. طرحی که جان بسیاری از بانوان باردار و مادران شیرده مناطق کمتر برخوردار را نجات می‌دهد و امید است که با یاری مردم و ارگان‌های حمایتی و مسوول خدمات وسیع تری داشته باشد.

پویشی بزرگ که در نتیجه آن حجم گسترده‌ای از بسته‌های تغذیه مادران باردار در استان‌های مختلف توزیع شده و آن گونه که آمارها نشان می‌دهد، از نیمه دوم سال ۱۳۸۷ تا پایان سال ۹۶ در مجموع به حدود ۳ میلیون بسته رسیده است. آماری که هر ماهه در حال افزایش است و البته در سایه اقدامات اخیر بنیاد علوی، روند صعودی را تجربه می‌کند.

روندی که می‌شود آن را در جداول و نمودارهای این طرح نیز به وضوح دید. به این صورت که می‌بینیم از نیمه دوم سال ۸۷ که این طرح آغاز شد و۵ استان و ۱۰ شهرستان را تحت پوشش قرار می‌داد، مسیری برای توسعه و بسط این طرح پیموده شده که موجب شده در پایان سال گذشته (۹۶)، شاهد توزیع بیش از ۸۶۰ هزار بسته در ۲۷ استان و ۳۲۹ شهرستان کشورمان باشیم.

آمارهایی که به وضوح نشان دهنده گسترده شدن خدمات این طرح از ابتدا تا کنون است، تا جایی که اکنون به توزیع حدود ۸۰ هزار بسته در هر ماه رسیده و آن گونه که برنامه ریزی‌ها نشان می‌دهد، تا پایان سال از این عدد هم فراتر خواهد رفت. دورنمایی که در سایه استقبال مردم از «کمپین مهرمام»، بی شک محقق شدنی است.

کمپینی که اساسا هدف از راه اندازی آن، گسترش هر چه بیشتر خدماتی است که گیرندگانش، مادران باردار و شیرده کم بضاعت کشورمان هستند. گسترشی در سایه همراهی و مشارکت مردمی در این امر مهم که سوای اجر و پاداش اخروی آن، آینده کشورمان بدان گره خورده و از این رو بسیار ضروری است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

چگونه صفحه نمایش تلویزیون را تمیز کنیم؟

سلامت نیوز :دیگر اجازه ندهید گرد و غبار برنامه شما را مختل کند.برای اینکه از هر ثانیه برنامه مورد علاقه تان لذت ببرید، نیاز به صفحه نمایشی از تلویزیون دارید که عاری از هرگونه گرد و غبار، کثیفی و اثر انگشت باشد. زمانی که از مدیر موسسه خانه داری در مورد توصیه های نحوه تمیز کردن صفحه نمایش تلویزیون و همه تجهیزات مربوط به آن سوال شد، سخن از این نکته شروع شد که اول مطمئن شوید وسایل ضروری و موردنیاز را در خانه دارید: شیشه پاک کن و پاک کننده چند منظوره دستمال میکروفایبر دستمال پاک کننده وسایل الکترونیکی جاروبرقی با وسایل ضمیمه حال به شما آموزش می دهیم که چگونه صفحه نمایش تلویزیون، ریموت کنترل ها و بلندگوها را تمیز کنید. چگونه نمایشگر تلویزیون را تمیز کنیم؟ برای امنیت بیشتر، قبل از هر اقدامی تلویزیون را از پریز برق بکشید. اگر صفحه تلویزیون تان شیشه ای است، یک دستمال پارچه ای نرم را به مایع شیشه پاک کن آغشته و با آن صفحه نمایش را تمیز کرده و سپس با سمت دیگر دستمال آن را خشک کنید. هرگز، تاکید می کنیم هرگز شیشه پاک کن را مستقیما روی صفحه نمایش اسپری نکنید. با این کار دستگاهتان می تواند آسیب ببیند، این نکته در مورد کابینت آشپزخانه هم صادق است. قبل از تمیز کردن تلویزیون، آن را از پریز برق بکشید صفحه نمایش های ال سی دی، پلاسما یا مدل های جدیدتر را نمی توانید با روش سنتی دستمال مرطوب تمیز کنید. به جای این روش، با یک دستمال میکروفایبر خشک و نرم گرد و غبار آن را بزدایید. اگر کثیفی و لکه های خشک شده ای روی صفحه تلویزیون دیده می شود، آنها را توسط دستمال تمیز کننده تلویزیون، دستمال مرطوب مخصوص لوازم برقی و الکترونیکی از بین ببرید. با استفاده از دستمال میکروفایبر به سراغ دکمه ها و پشت تلویزیون رفته و کرد و غبارش را پاک کنید تا منافذش تمیز شود. حالا دو شاخه را به برق بزنید. تمیز کردن ریموت کنترل ریموت ها توسط همه لمس شده و در اطراف فضای خانه هم می چرخند! با این اوصاف ریموت کنترل چیزهای بسیاری را با چشم خود می بیند ولی به ندرت به آن توجه شده و تمیز می شود! همه آنچه باید انجام دهید این است که هر دو سمت آن را با یک دستمال پاک کننده تمیز کنید. اگر دستمال مخصوص وسایل الکترونیک یا دستمال چندکاره در دسترس دارید، از آنها استفاده کنید. دور انگشت خود دستمال را بپیچید و با کمک ناخن فرورفتگی ها، خطوط و گوشه های دکمه های ریموت کنترل را تمیز کنید. حال بگذارید در دمای اتاق و با هوای موجود خشک شود. تمیز کردن بلندگوها اگر پارچه یا فومی که روی بلندگوی تان کشیده شده، جداشدنی است (دفترچه راهنما را مطالعه کنید) آن را جدا کرده و دو سمتش را با جاروبرقی تمیز کنید تا غبار، پرز و موی حیوان خانگی تان که به سطح بلندگو چسبیده، پاک شود. اگر پوشش بلندگو را نمی توانید جدا کنید، از روی پوشش آن را جاروبرقی بکشید یا از رول های چسبناکی که برای از بین بردن پرز روی لباس و پارچه کاربرد دارد، استفاده کنید. با جوراب شلواری قدیمی هم می توان پرزها را از بین برد. برای بلندگوهایی که سطحی سخت و مانند مانیتور دارند، از یک دستمال میکروفایبر مرطوب و بدون پرز استفاده کرده و سپس سطح بلندگو را خشک کنید. منبع : chidaneh.com