خانه / تغذیه / راه طولانی ریشه کنی سوء تغذیه زنان باردار، در ایستگاه ۲۷ استان

راه طولانی ریشه کنی سوء تغذیه زنان باردار، در ایستگاه ۲۷ استان

سلامت نیوز: بنیاد علوی از سال ۱۳۸۷ تا پایان سال ۱۳۹۶ حدود ۳ میلیون بسته تغذیه به مادران باردار و شیرده در مناطق کمتر توسعه یافته کشور اهدا کرده است. طرحی که حالا قرار است در قالب «کمپین مهرمام»بر وسعتش افزوده شده و چتر پوشش به سراسر ایران برسد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایلنا، ناتوانی مالی، ناآگاهی و نبود بهداشت کافی باعث می‌شود که بسیاری از بانوان مناطق محروم و فرزندانشان دچار سوء تغذیه و پیامدهای پس از زایمان شوند. کافی است بدانیم که اگر مواد مغذی به بدن مادر نرسد به درستی نمی‌تواند نوزاد خود را تغذیه کند و علاوه بر آن، خود دچار نارسایی‌هایی جدی خواهد شد. وضعیتی که خطراتی جدی را متوجه سلامت مادر یا کودک خواهد کرد.

چالشی که زنجیره‌ای از بیماری‌ها و نارسایی را شکل می‌دهد که می‌تواند جان هر مادر و کودک را به خطر بیاندازد، به ویژه که می‌دانیم مطالعات دقیق نشان داده۱۰۰۰ روز اول زندگی، فرصتی تکرارنشدنی برای سلامت یک فرد در طول حیاتش است و در صورت سو تغذیه، سلامت فرد برای همیشه از دست خواهد رفت و آثار سو آن در قالب بیماری‌های ریز و درشت همراه وی خواهد بود.

وضعیتی که متاسفانه شماری از مادران و کودکان کشورمان بدان مبتلا هستند. مادران و کودکان محرومی که برای پیشگیری از ابتلای سلامتشان به مخاطرات فراوان، بنیاد علوی از چندین سال پیش طرحی را در دستور کار قرار داده که هدف آن حمایت از ایشان و تامین مواد غذایی مورد نیاز ایشان است. به این صورت که وزارت بهداشت مادران باردار محروم را که دچار سو تغذیه هستند، شناسایی می‌کند و بنیاد علوی نیز از ماه چهارم بارداری تا ماه ششم شیردهی، آنها را تحت پوشش قرار می‌دهد.

منظور از تحت پوشش قرار دادن این مادران، اهدای بسته های غذایی مورد تایید کارشناسان تغذیه وزارت بهداشت به این دست مادران است که در مراجعه هر ماهه ایشان به خانه‌های بهداشت صورت می‌گیرد تا یکی از نتایج جانبی اجرای این طرح، مراقبت منظم ماهانه از این مادران و پایش سلامتی ایشان و کودکشان باشد.

این طرح به صورت مداوم ۱۰ سالی است که در حال اجرا است و آمارهای وزارت بهداشت در این راستا نیز نمایانگر موفقیت چشمگیر این طرح در حفظ سلامت مادران و کودکان‌شان است. طرحی که جان بسیاری از بانوان باردار و مادران شیرده مناطق کمتر برخوردار را نجات می‌دهد و امید است که با یاری مردم و ارگان‌های حمایتی و مسوول خدمات وسیع تری داشته باشد.

پویشی بزرگ که در نتیجه آن حجم گسترده‌ای از بسته‌های تغذیه مادران باردار در استان‌های مختلف توزیع شده و آن گونه که آمارها نشان می‌دهد، از نیمه دوم سال ۱۳۸۷ تا پایان سال ۹۶ در مجموع به حدود ۳ میلیون بسته رسیده است. آماری که هر ماهه در حال افزایش است و البته در سایه اقدامات اخیر بنیاد علوی، روند صعودی را تجربه می‌کند.

روندی که می‌شود آن را در جداول و نمودارهای این طرح نیز به وضوح دید. به این صورت که می‌بینیم از نیمه دوم سال ۸۷ که این طرح آغاز شد و۵ استان و ۱۰ شهرستان را تحت پوشش قرار می‌داد، مسیری برای توسعه و بسط این طرح پیموده شده که موجب شده در پایان سال گذشته (۹۶)، شاهد توزیع بیش از ۸۶۰ هزار بسته در ۲۷ استان و ۳۲۹ شهرستان کشورمان باشیم.

آمارهایی که به وضوح نشان دهنده گسترده شدن خدمات این طرح از ابتدا تا کنون است، تا جایی که اکنون به توزیع حدود ۸۰ هزار بسته در هر ماه رسیده و آن گونه که برنامه ریزی‌ها نشان می‌دهد، تا پایان سال از این عدد هم فراتر خواهد رفت. دورنمایی که در سایه استقبال مردم از «کمپین مهرمام»، بی شک محقق شدنی است.

کمپینی که اساسا هدف از راه اندازی آن، گسترش هر چه بیشتر خدماتی است که گیرندگانش، مادران باردار و شیرده کم بضاعت کشورمان هستند. گسترشی در سایه همراهی و مشارکت مردمی در این امر مهم که سوای اجر و پاداش اخروی آن، آینده کشورمان بدان گره خورده و از این رو بسیار ضروری است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

خشکی و ترک پوست را با سیب درمان کنید

سلامت نیوز: سیب ناراحتی های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست و رنگ پریدگی را برطرف می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سیب یکی از بهترین میوه هایی است که برای شاداب نگه داشتن بدن و بالابردن توان بدن برای مقابله با حملات ویروس ها و میکروب ها موثر بوده لذا مصرف آن برای همه سنین توصیه می شود، همچنین استفاده از سیب ناراحتی های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست و رنگ پریدگی را برطرف می کند. همچنین وجود املاحی مانند آهن، منیزیم، کلسیم و پتاسیم در سیب درد مفاصل را برطرف کرده و استخوان های بدن را محکم می کند؛ از طرفی از دیگر فواید این ماده مهم و اساسی این است که باکتری های موجود بین لثه و دندان را از بین می برد و به گفته پزشکان می تواند نقش مسواک را نیز ایفا کند؛ همچنین جویدن سیب موجب تقویت عضلات فک می شود. بر اساس این گزارش، از دیگر فواید سیب می توان به درمان سرماخوردگی و کشتن میکروب های موجود در بدن اشاره کرد؛ از طرفی به دلیل وجود فیبر بالا در سیب، این ماده در هضم غذا نیز بسیار موثر است و از نفخ شکم جلوگیری می کند؛ همچنین جلوگیری از چاقی، درمان زخم دهان، خارج کردن حرارت اضافی از بدن، رفع گرفتگی صدا و درمان التهاب کلیه از دیگر فواید مصرف سیب است. قابل ذکر است؛ موارد ذکر شده تنها بخشی از فواید این میوه اساسی و موثر در بدن است لذا چه در طب نوین و چه در طب سنتی مصرف آن برای همه افراد توصیه شده چرا که مصرف سیب بدن را از هجوم میکروب ها بیمه می کند.