خانه / اخبار پزشکی / رصد ۳۰۰قلم داروی گران قیمت خاص امکان پذیر شد

رصد ۳۰۰قلم داروی گران قیمت خاص امکان پذیر شد

به گزارش خبرگزاری مهر، کیانوش جهانپور در نشست خبری سامانه های سلامت غذا و دارو با اشاره به اینکه بیش از ۷۰۰ هزار قلم کالای سلامت محور در سامانه ttac ثبت شده است، عنوان کرد: تاکنون ۱۰۰ درصد فرآورده های غذایی و آرایشی و بهداشتی وارداتی در این سامانه شناسه گذاری شده است و در صورتیکه کالایی فاقد شناسه باشد، قاچاق بوده و اصیل نیست.

 وی با تاکید بر اینکه برغم کاهش میزان قاچاق، کماکان بیش از ۳۰ تا ۴۰ درصد فراورده های بازار آرایشی و بهداشتی ایران را محصولات قاچاق تشکیل می دهند، عنوان کرد: با اطلاع رسانی مناسب و فرهنگ سازی در مورد شناسه اصالت کالا و امکان رهگیری آن در سامانه تیتک می‌توانیم بزرگترین گام برای مبارزه با قاچاق  را با کاهش تقاضا برداریم.

جهانپور ادامه داد: اصالت ۱۰۰ درصد داروهای وارداتی و دارو های بالای ۵۰ هزار تومان تولید داخل در سامانه تیتک قابل رهگیری و کنترل است.

 به گفته سخنگوی سازمان غذا و دارو تمام شیر خشک ها و مکمل های وارداتی نیز در سامانه ثبت شده‌اند و تنها حوزه‌ای که هنوز اطلاعات آن به صورت کامل در سامانه ثبت نشده تجهیزات پزشکی است که به دلیل تاخیر در شناسه گذاری و تنوع ۳۸۰ هزار قلمی،  نیازمند زمان بیشتری برای ثبت است.

جهانپور با اشاره به اینکه ۳۰۰ قلم از داروهای گران قیمت و استراتژیک که ۱۲ درصد کل اقلام فعال بازار دارویی را شامل می شود در سامانه ثبت است، خاطرنشان کرد:  ضمن نمایش قیمت و اصالت داروی ثبت شده، نزدیکترین داروخانه که داروی مورد نظر در آن وجود دارد به کاربر معرفی می‌شود.

وی در پایان گفت: سامانه تیتک قطعاً انقلابی در مدیریت اطلاعات زنجیره تامین و چرخه توزیع کالاهای سلامت از جمله دارو ها محسوب می‌شود.
 

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

برنامه وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های روانپزشکی

معاون کل وزارت بهداشت، گفت:وزارت بهداشت برای پیشگیری از بیماری های روانی، با آگاه سازی جامعه و رسانه ها در جهت کاهش استرس های محیطی و همچنین درمان بیماری های سبک، متوسط و سنگین تلاش می کند.

دیدگاهتان را بنویسید