خانه / سلامت / «ریتالین» همچنان خانه آخر شب امتحانی‎‌ها

«ریتالین» همچنان خانه آخر شب امتحانی‎‌ها

سلامت نیوز: درحالی در سال‌های اخیر هشدارهای زیادی در ارتباط با مصرف این قرص در رسانه‌ها و از طریق مسئولان عنوان شده است که درحال حاضر برشمار مصرف کنندگان این قرص در ایام امتحانات افزوده می‌شود تا آنجا که هشدارها همچنان نادیده گرفته می‌شود. شاید مصرف ریتالین هم که در جرگه قرص‌ها است مانند مصرف سیگار، قلیان، ترامادل و حتی ماریجوانا دیگر برای جامعه و مسئولان نهادینه و برخورد با این نوع معضلات که سلامتی انسان را هدف گرفته اند، عادی شده است.

به گزارش سلامت نیوز، روزنامه ابتکار نوشت: فصل امتحانات دانشگاه ها آغاز شده است و دانشجویانی که در طول ترم به فکر پایان کار نبودند حال در تکاپو هستند تا شاخ غولی به نام امتحانات را بشکنند. در این بین در سال های اخیر برخی دانشجویان و حتی دانش آموزان برای بالا بردن تمرکز خود برای مطالعه دست به کارهای عجیبی می زنند، یکی از این کارها مصرف قرص هایی برای بیدار ماندن است.

ورقی ۴۰ هزار تومان
ساناز، دانشجوی ارشد یکی از رشته های پزشکی است. او برای دومین ترم متوالی است که به سراغ قرص «ریتالین» می رود. وقتی به او می گویم که به عنوان یک مصرف کننده قرص ریتالین حاضر به مصاحبه است، می گوید :«من مصرف کننده نیستم. فقط بعضی امتحانات که خوب نخوندم، قرص می‌خورم تا بیدار بمونم.»
ساناز می گوید که خورد این قرص به او کمک می‌کند تا بیدار بماند و تمرکز او را بالا می برد.
او می گوید:«ببینید، مثلا من وقتی می خواهم درس بخوانم، حواسم پرت می شود. به همه چیز فکر میکنم الا درس و کتاب. وقتی قرص می خورم تا چند ساعت راحت روی کتاب تمرکز می کنم و به راحتی چندین فصل می خوانم.»

ساناز تعداد مصرف قرص های ریتالین را بسته به شرایط بدنی فرد می داند. او می گوید: «تپش قلب می گیرم و ضربان تند تند می زند.»
اما ریتالین چیست و چرا دانشجویان در فصل امتحانات دست به دامان یک قرص دراز می کنند. سال ۱۹۵۴ میلادی قرص ریتالین برای اولین بار به بازار دارویی جهان عرضه شد. این دارو برای درمان افسردگی، خواب آلودگی مورد استفاده قرار می گرفت. با گذر زمان داروشناسان به خصوصیات درمانی این قرص برای بچه های بیش فعال پی بردند. حال حدود دو دهه است که مصرف آن در میان دانش آموزان(کنکوری ها) و دانشجویان افزایش یافته است؛ تا جایی که می گوید:«معجزه می کند!»
آری، معجزه می کند. این حرف را ساناز می زند. او می گوید: «برای خواندن کتاب هایم درشب امتحان نیاز دارم تا چندین ساعت بیدار بمانم.»
ساناز می گوید: «برای من که فقط در بعضی امتحانات از این قرص مصرف می کنم؛ ظاهرم نیز بی خوابی را نشان می دهد. یعنی صبح روز امتحان زیر چشمانم پُف کرده و معلوم می شود که شب را نخوابیده ام. هرچند به نمره خوب می ارزد.»
زمانی که به او از عوارض مصرف قرص ریتالین می‌گویم که شامل مواردی همچون «افزایش درجه حرارت بدن»، «بی نظمی در ضربان قلب»، «سردرد»، «تهوع»، «افزایش فشارخون» و «تشنج» است، می‌گوید: «اتفاقا یکبار ریتالین خوردم و بعد از دو ساعت یک فنجان قهوه هم خوردم. تپش قلبم به شدت بالا رفت و اصلا نمی دانستم چکار کنم. بعد یکی از دوستانم گفت که این کار به شدت خطرناک است. چون باعث می شود ضربان قلب بالا رود و احتمال سکته قلبی افزایش پیدا می کند.»
ساناز در ارتباط با تهیه این قرص می‌گوید: «یکی از دوستانم داروخانه ای آشنا داره که داروخانه هم هرچقدر قرص بخواد به او می دهد. فکر کنم قیمت هر ورق از قرص ریتالین ۴۰ هزار تومان باشد.»
او در جواب این سوالم که مصرف ریتالین باعث نمی‌شود میل به مصرف سایر قرص ها پیدا کنید؟ می گوید: «تا اینجا که پیش نیامده که چنین اتفاقی رخ بده. یعنی من حتی سیگار هم نمی کشم؛ چه برسه قرص و اینجور چیزا.»

۸ فصل در ۱۴ ساعت!
مجتبی، دانشجوی ارشد رشته فیزیک در دانشگاه تهران است. معدل ۳ ترم گذشته او قریب به ۱۷ بوده و او از ترم های آخر کارشناسی به سراغ ریتالین رفته است.
او می گوید: «اگر یک امتحان داشتم، تنها یک قرص می خورم که راحت تا ۴۸ ساعت بیدار می مانم. البته بعد از ۴۸ ساعت بیداری، توانی برایم نمی ماند و ۴۸ ساعت نیاز به خواب دارم.»
او قرص را مضر می داند اما با توجه به اینکه ۳ سال است که از آن استفاده می کند، می گوید:«دیگر عادت کرده ام. خیلی ها افراد رو می‌شناسم که در دوره کنکور مصرف می کنند. البته مصرف در دوره کنکور با شب امتحانی فرق می کند؛ سهمی شکل است. یعنی دُز بالا و پایین دارد.»
مجتی می گوید:«خیلی از پزشکان به بیمار توضیح دادن که چگونه مصرف کنند و دنشجویان هم از همان طریق آموزش دیدند. سابقه مصرف ریتالین در دانشگاه های استرالیا و آمریکا به سال ۲۰۰۰ بر می‌گرده. ما می دانیم که مصرفش ضرر داره اما وقتی تو بازار موجود و کاربردی هم هست، چرا که نه!»
او به عنوان یه خاطره می گوید: «برای یک امتحان در ۱۴ ساعت ۸ فصل کتاب خوندم.»
او در ارتباط با تهیه قرص ها ادامه می دهد: «گزارش ندید بیان دستگیرمون کنند. یکی از دوستانم پرونده پزشکی تشکیل داده و از اون طریق ماهم قرص می گیریم ازش.»
بیش از ۲۰ سال از مصرف ریتالین به عنوان حفظ تمرکز در میان دانشجویان می گذرد. هرچند ریتالین تنها یک نام تجاری است اما در کشورمان «متیل فنیدات» را به ریتالین می شناسند.
درحالی در سال‌های اخیر هشدارهای زیادی در ارتباط با مصرف این قرص در رسانه‌ها و از طریق مسئولان عنوان شده است که درحال حاضر برشمار مصرف کنندگان این قرص در ایام امتحانات افزوده می‌شود تا آنجا که هشدارها همچنان نادیده گرفته می‌شود. شاید مصرف ریتالین هم که در جرگه قرص‌ها است مانند مصرف سیگار، قلیان، ترامادل و حتی ماریجوانا دیگر برای جامعه و مسئولان نهادینه و برخورد با این نوع معضلات که سلامتی انسان را هدف گرفته اند، عادی شده است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.