خانه / سلامت / ریزگردها کام مردم را تلخ کرده‌اند

ریزگردها کام مردم را تلخ کرده‌اند

سلامت نیوز: سال‌هاست که بلای جان مردم جنوب کشورمان شده‌اند، نفس‌‌ها را تنگ کرده و به شماره می‌اندازند. ‌ریزگردها این میهمانان ناخوانده زندگی را به کام مردم حسابی تلخ کرده‌اند.

به گزارش سلامت نیوز، گفت‌وگوی همشهری با جواد کاظم نسب الباجی، نماینده مردم اهواز و عضو مجمع نمایندگان استان خوزستان را در این باره می‌خوانید.

گردوغبار و ریزگردها سال‌هاست که میهمان مردم هستند.چه زمانی برای این موضوع تدبیری اندیشیده می‌شود؟

بیش از ۱۳سال است که ریزگردها زندگی را برای مردم اهواز حرام کرده‌اند و تنها کارهایی که انجام شده است اقدامات مقطعی مانند تعطیلی مدارس و دانشگاه‌ها و ادارات بوده؛ این در حالی است که این اقدامات نتوانسته راهکار قابل‌قبولی برای مدیریت ریزگردها در اهواز و سایر شهرهای جنوبی کشورمان باشد. به‌دلیل سیاست‌های غلط در حوزه کشاورزی حقابه این اراضی کشاورزی حاصلخیز تأمین نشده و امروز به شوره‌زار تبدیل شده است.این موضوع نه‌تنها سبب شده سلامت مردم تحت‌تأثیر قرار بگیرد و بار مالی نظام سلامت را هم چندبرابر کرده، بلکه سبب شده ما شاهد سیل مهاجرت مردم به‌خصوص کارمندان، دانشجویان حتی متخصصان و نخبگان باشیم و اگر وضعیت ادامه داشته باشد به‌زودی شاهد تخلیه مردم از شهرهای خوزستان خواهیم بود. همین حالا هم عده‌‌ای که توان مهاجرت داشتند از این مناطق رفته‌اند. به همه اینها کاهش حضور توریست‌ها و حتی گردشگران داخلی در ایام نوروز را هم باید اضافه کنید. زمانی، گردشگران بسیاری برای دیدن از رودخانه کارون و نخل‌های اهواز وارد این شهر می‌شدند اما گردوغبار، حتی توریسم درمانی را هم دچار سیر نزولی کرده است؛ توریست‌هایی که روزگاری از عراق برای درمان‌های پزشکی وارد اهواز می‌شدند، اکنون دیگر استان‌های کشور ازجمله اصفهان و شیراز را برای چنین کاری ترجیح می‌دهند. در واقع می‌خواهم بگویم مشکلاتی که سبب بحران آلودگی چه در موضوع هوا و چه در موضوع آب در اهواز شده است، تنها شامل سلامت مردم نیست، بلکه این بحران تبعات اجتماعی سنگینی را هم در پی داشته است. ریزگردها اثرات قابل‌توجهی بر دستگاه تنفسی و به‌ویژه مجاری تنفسی داشته و شانس ابتلای افراد را به بیماری‌های مختلف افزایش داده است. اقدامات غیرکارشناسانه سوءمدیریت مسبب وضعیت امروز است.

راه‌اندازی بیمارستان تنفسی چه شد؟ این بیمارستان تا چه اندازه می‌تواند مشکلات مردم را رفع کند؟

بیمارستان تا حد بسیار قابل توجهی پیشرفت داشته است تا در زمان هجوم گردوغبار و ریزگردها به شهر، بیماران با سرعت بیشتری خدمات درمانی را دریافت کنند اما این راهکار مقابله نیست.

مثالی برای این اقدامات غیرکارشناسانه بزنید.

یک نمونه انتقال آب از سرچشمه‌های دز و کارون، عدم‌پیگیری حقابه تالاب‌ها و احداث سدهای غیرکارشناسانه است. مسئله اساسی امروز در این شهرها نبود آب است.خوب است بدانید که ۳۴۵هزارهکتار زمین اطراف اهواز در اثر نبود آب تبدیل به شوره‌زار و کانونی برای ریزگردها شده‌اند. همچنین۷کانون در اطراف شهر اهواز وجود دارد که سبب می‌شود با کمترین نسیمی اهواز، خوزستان و حتی استان‌های همجوار دچار آلودگی و بروز ریزگرد شوند. این در حالی است که این زمین‌ها مسطح و حاصلخیزهستند اما تفکرات غیرکارشناسی اجازه نداده آب لازم را به آنجا هدایت کنند تا زمین‌ها حاصلخیز بمانند. همچنین تأسیسات نفتی زمینه خشکی تالاب هورالعظیم و شیوع ریزگردها را فراهم کرده است. به این موضوعات حفاری‌های بدون‌مجوز وزارت نفت را هم که اقدام به حفاری نفت در تالاب‌ها کرده است باید اضافه کرد. ضمن اینکه در اهواز صنایع آلاینده بسیاری وجود دارند که هر یک به نوبه‌خود سهم بسزایی در آلوده کردن هوا ایفا می‌کنند. این در حالی است که نصف بودجه مملکت از نفت خوزستان تأمین می‌شود و حداقل اگر آقایان نسبت به این درآمد توجه می‌کردند و حتی بخش کوچکی را برای بهداشت و درمان و مراکز درمانی و تأسیسات فرسوده بیمارستان‌ها درنظر می‌گرفتند امروز مردم تا این حد با مشکلات روبه‌رو نمی‌شدند. واقعا چگونه می‌شود برای استان اقتصادی و استراتژیکی که در مجاورت کشورهای بسیاری قرار دارد و خط مرزی کنار خلیج‌فارس است و دارای تأسیسات نفتی آبی و کشاورزی کاری نتوان انجام داد؟ در واقع باید بگویم درحالی‌که بزرگ‌ترین میادین نفتی و بیشتر تولید نفت را در اهواز داریم اراده‌ای برای حل مشکلات مردم این خطه که این روزها با انواع بیماری‌ها و آسیب‌ها روبه‌رو هستند، نداریم.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.