خانه / سلامت / زلزله شب گذشته جویبار مازندران ربطی به فعال شدن آتشفشان دماوند دارد؟

زلزله شب گذشته جویبار مازندران ربطی به فعال شدن آتشفشان دماوند دارد؟

سلامت نیوز: دکتر مهدی زارع استاد پژوهشگاه زلزله شناسی درباره زلزله نیمه‌شب گذشته در جویبار مازندران توضیحاتی ارایه داد.

به گزارش سلامت نیوز، دکتر مهدی زارع، استاد پژوهشگاه زلزله‌شناسی، درباره زلزله شب گذشته در جویبار مازندران به پانا گفت: کانون زلزله نیمه‌شب گذشته جویبار مازندران که بزرگی۴.٧ بوده است در شمال بابل در نزدیکی گسل بهشهر قرار دارد. با توجه به موقعیت کانون به نظر می رسد که زلزله به جنبان شدن مرز گسل فعال شمالی رشته کوه‌های البرز با دشت کاسپین مربوط بوده است و طبیعتا ربط مستقیمی با فعالیت آتشفشان دماوند ندارد.

و️ی ادامه داد: این زلزله در مرز زمین‌ساختی کوهستان، می‌توانست سبب زمین‌لغزش و بسته شدن جاده شود. البته در دشت، بسته به ضخامت رسوبات، سطح آب زیرزمینی و نوع خاک به تشدید امواج لرزه‌ای رخ می‌دهد که به نظر می‌رسد که در زلزله بامداد یکشنبه اول مهر٩٧ مازندران چنین تشدیدی رخ داده است.

وی ادامه داد: مهمترین زمین‌لرزه‌های مازندران در تاریخ حدود ۱۰۰۰ ساله اخیر آن بیشتر در بخش‌های شرق البرز مرکزی در فریم و منتهی‌الیه غربی آن ثبت یا گزارش شده‌ است. لرزه‌خیزی مازندران بیشتر تحت تاثیر گسل البرز شمالی و گسل مازندران (خزر) در بخش های مرکزی – نور و بلده و شمال البرز مرکزی و همچنین گسل بهشهر و قطعه شرقی گسل البرز شمالی -در بخش های شرقی البرز مرکزی است.

به گفته زارع، مهمترین مناطق با پتانسیل خطر بالای رخداد یک زمین‌لرزه بزرگ در مازندران عبارتند از مناطق مرکزی و تلاقی گسل‌های بهشهر و مازندران در جنوب ساری و بابل، و منطقه مرکزی البرز مرکزی که پتانسیل رخداد زمین‌لرزه با بزرگای ۷٫۵ در آنها بر پایه زمین‌لرزه‌های تاریخی و شواهد گسلش و ریخت زمین‌ساختی سطحی وجود دارد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.