خانه / سلامت / زوایای پنهان تولید و توزیع «واکسن اعتیاد»/ورود چند «مخدر جدید» به کشور توسط مسافران

زوایای پنهان تولید و توزیع «واکسن اعتیاد»/ورود چند «مخدر جدید» به کشور توسط مسافران

سلامت نیوز: سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص مخدر«گل»، گفت: هر چند کاشت وسیع گل در ایران به هیچ عنوان گزارش نشده اما کشفیات سه ماهه اخیر حشیش و ماری جوانا در کشور قابل توجه و هنوز سهم واردات حشیش زیاد است و به همین دلیل مردم باید کاملا این مخدر را بشناسند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، پرویز افشار در نشست خبری امروز خود به تشریح برنامه‌های شش ماهه نخست سال جاری ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت و در حوزه «مقابله با عرضه» گفت: طی شش ماهه سال جاری مجموعا کشفیات پنج دستگاه شامل وزارت اطلاعات، نیروی انتظامی، بسیج، گمرک و سازمان زندان‌ها ۳۹۵ هزار و ۱۸۴ کیلوگرم بوده که در مقایسه با شش ماهه نخست سال ۹۵ رشد ۱۱ درصدی داشته است.

وی همچنین با اشاره به رشد ۳۷ درصدی کشف مخدر «مرفین» نسبت به مدت مشابه سال گذشته اظهار کرد: کشف شیشه با ۲۵ درصد رشد و کشفیات تریاک نیز ۱۲ درصد رشد داشته است اما در کشفیات هروئین و شیشه با رشد قابل ملاحظه‌ای مواجه نبوده‌ایم.

«وزارت اطلاعات» در صدر دستگاه‌های دارای بیشترین درصد مکاشفات موادمخدر

رشد ۳۴۰ درصدی کشف داروها با کاربردهای دوگانه (مخدر)

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان آنکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات مواد مخدر توسط نیروی انتظامی رشد ۹ درصدی داشته است، گفت: در شش ماهه نخست سال جاری وزارت اطلاعات با ۸۰ درصد رشد کشفیات مواد مخدر بیشترین میزان رشد مکاشفات را در میان سایر دستگاه‌های کشور نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

افشار همچنین در خصوص کشفیات قرص‌ها و آمپول‌ها نیز گفت: در کشفیات قرص و آمپول‌ و داروهایی با کاربردهای دوگانه، میزان کشفیات با رشد فزاینده‌ای مواجه بوده است به طوریکه در شش ماهه نخست سال جاری کشفیات این حوزه نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۳۴۰ درصد رشد داشته است.

به گفته وی کشف مواد پیش ساز تولید مخدرهای صنعتی نیز با رشد ۲۳۵ درصدی همراه بوده است.

باندهای بزرگ موادمخدر زیر ضربه نیروهای مقابله‌ای

رابطه قاچاق موادمخدر با تروریسم و قاچاق اسلحه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین تاکید کرد: درگیری‌های مسلحانه در شش ماهه نخست سال جاری به دلیل انجام عملیات متمرکز کمتر شده و ۲۵ درصد کاهش داشته است. این در حالیست که شاهد افزایش میزان کشفیات نسبت به مدت مشابه سال گذشته هستیم که این موضوع نشان از هدفمند شدن مبارزه با قاچاق مواد مخدر و ضربه زدن به باندهای اصلی قاچاق است، زیرا علاوه بر کاهش عملیات‌ها ، تعداد باندهای متلاشی شده قاچاق مواد مخدر نیز کاهش ۱۵ درصدی داشته که این مسئله نیز نشان می‌دهد که باندهای بزرگ قاچاق زیر ضربه نیروهای مقابله‌ای قرار گرفته‌اند.

افشار از کاهش ۱۵ درصدی کارگاه‌های تولید شیشه و هروئین در کشور خبر داد و گفت: در شش ماهه نخست سال جاری شاهد کاهش ۲۰ درصدی شهدای مبارزه با مواد مخدر نیز بوده‌ایم؛ که البته علی رغم کاهش این آمارها شاهد افزایش کشفیات اسلحه و مهمات از باندهای قاچاق مواد مخدر تا ۱۸ درصد هستیم که این افزایش نیز نشان دهنده ارتباط اساسی قاچاق مواد مخدر با تروریسم و قاچاق اسلحه است.

وی در خصوص اموال ضبط شده قاچاقچیان نیز گفت: خودروهای توقیفی و وسایل‌های ضبط شده از قاچاقچیان نیز در شش ماهه نخست سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته رشد ۱۸ درصدی داشته است.

رشد دستگیری متهمان موادمخدر

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر دستگیری متهمان مواد مخدر نیز در سال جاری نسبت به شش ماهه نخست سال قبل رشد هشت درصدی داشته است.

کشف تعداد زیادی آر پی جی و گلوله آکبند از یک باند قاچاق موادمخدر در سراوان

افشار در ادامه به ارتباط نزدیک میان قاچاق مواد مخدر و گروه‌های تروریستی سازمان یافته تاکید کرد و گفت: این موضوع را به مجامع بین‌المللی گزارش کرده‌ایم به طوریکه چندی پیش در شهرستان سراوان ۵۰۰ کیلوگرم تریاک از یک باند قاچاق کشف شد اما در کنار آن تعداد زیادی اسلحه همچون آر پی جی و گلوله و … نیز که به صورت آکبند بودند نیز کشف شد که البته در یک درگیری مسلحانه میان این قاچاقچیان و وزارت اطلاعات این سلاح‌ها در اختیار وزارت اطلاعات قرار گرفت.

وی در خصوص مرگ و میر معتادان در سه و چهار ماهه نخست سال جاری نیز گفت: این رقم نسبت به مدت مشابه سال گذشته تغییر قابل ملاحظه‌ای نداشته است.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در شش ماهه نخست سال ۹۵ مداخلات پیشگیرانه ستاد مبارزه با مواد مخدر رشد ۳۸ درصدی داشت که در سال ۹۶ نیز این مداخلات نسبت به مدت مشابه سال گذشته باز هم رشد قابل ملاحظه‌ای داشته است.

افشار همچنین گفت: در حال حاضر ۷۵۱۶ مرکز در کشور اقدام به درمان معتادان می‌کنند. ۳۳۱ تیم سیار نیز در کشور به معتادان خیابانی و متجاهر ارائه خدمت کرده، این در حالیست که تعداد زیادی از DICها نیز به متادون درمانی و افزایش خدمات مجهز شده‌اند.

وی افزود: هم اکنون ۷۷ مرکز نگهداری شبانه از معتادان در کشور فعال است که در سال جاری رشد پیدا کرده اما هنوز به میزان ایده‌آل آن نرسیده‌ایم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه از ورود سازمان‌های مردم نهاد به امر کاهش و پیشگیری از اعتیاد نیز ابراز خوشحالی و رضایتمندی کرد و گفت: در حال حاضر در استان سیستان و بلوچستان اقدامات خوبی در زمینه مبارزه و پیشگیری از اعتیاد انجام شده است.

جمع‌آوری بیش از ۱۲۰۰۰ تن در طرح ساماندهی معتادان متجاهر در نیمه نخست امسال/ ۳۹۰۰ نفر اعتیاد نداشتند

افشار در خصوص ساماندهی معتادان متجاهر در استان تهران نیز گفت: در شش ماهه اول سال ۹۶، ۱۲ هزار و ۳۴۲ نفر در طرح ساماندهی معتادان متجاهر در سطح استان تهران جمع‌آوری شده‌اند که ۷۹۸۴ نفر آنها در مراکز اقامتی میان مدت ماده ۱۵ و همچنین ماده ۱۶ پذیرش شده‌اند.

به گفته وی از تعداد افراد جمع‌آوری شده در این طرح ۵۷۷ نفر اتباع بیگانه بوده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدرهمچنین گفت: حدود ۳۹۰۰ نفر از افراد جمع‌آوری شده در این طرح در واقع آسیب دیدگان اجتماعی بدون مکان مانند بیماران روانی مزمن، زنان و کودکان کار و … بودند که اعتیاد نداشتند و به همین ترتیب یا به دستگاه‌های ذیربط منتقل و یا دوباره به خیابان بازگشتند. به همین دلیل نمی‌توان تمام افرادی که جمع‌آوری شده‌اند را معتاد متجاهر تلقی کنیم.

تدوین دستورالعمل اجرایی بیمه اعتیاد/بیمه اعتیاد قرار نیست رایگان شود

افشار در خصوص بودجه بیمه اعتیاد نیز گفت: بودجه بیمه اعتیاد در سال ۹۶ از ۳۳ میلیارد به ۷۹ میلیارد تومان رسیده است؛ دستورالعمل اجرایی آن تدوین شده اما هنوز به دستگاه‌های ذیربط ابلاغ نشده است.

وی همچنین تاکید کرد: قرار نیست بیمه درمان اعتیاد رایگان شود، بلکه بر اساس دستورالعمل آن، گروه‌هایی که در معرض آسیب بیشتر هستند همچون زنان، کودکان، افراد مبتلا به HIV مثبت و … در اولویت قرار دارند.

وی همچنین تاکید کرد: حتی اگر کمبود بودجه هم داشته باشیم برای درمان اعتیاد زنان معتاد متجاهر تلاش خواهیم کرد و این گروه نسبت به مردان در اولویت خدمت گیری قرار دارند.

هماهنگی با قضات برای انتقال زنان معتاد متجاهر به زندان‌هایی که دارای بودجه و ظرفیت کافی هستند

وی همچنین با اشاره به آنکه ایجاد فرصت درمان برای زنان معتاد متجاهر بسیار مهم است، گفت: زنان معتاد کیان خانواده را تهدید می‌کنند و از این رو با قضات سراسر کشور هماهنگ شده است تا زنان معتاد متجاهر به زندان‌هایی که بودجه و ظرفیت لازم را دارند منتقل شوند.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تا کنون ۴۰۰۰ فرصت شغلی برای معتادان سراسر کشور ایجاد شده است.

اختصاص دو مرکز ماده ۱۶ برای زنان معتاد باردار

افشار در خصوص مراکز ماده ۱۶ تاکید کرد: مراکز ماده ۱۶ باید در اختیار سازمان بهزیستی کشور قرار بگیرند. هم اکنون ۱۸ مرکز در اختیار این سازمان قرار گرفته و دو مرکز دیگر نیز تا پایان ماه جاری به بهزیستی واگذار خواهد شد.

وی ادامه داد: هشت مرکز هم باید برای نگهداری زنان معتاد داشته باشیم که پنج مرکز پیش از این فعال بوده و سه مرکز دیگر نیز هم اکنون تجهیز شده‌اند.

به گفته وی، دو مرکز هم برای زنان باردار در نظر گرفته شده تا به این گروه از زنان معتاد خدمت رسانی کنند.

افشار در خصوص نحوه پذیرش معتادانی که دارای «زخم باز» هستند نیز گفت: این افراد در مراکز ماده ۱۶ پذیرش نمی‌شوند و باید پیش از پذیرش در مراکز درمانی وزارت بهداشت تحت درمان قرار گیرند.

آموزش دهیاران دورافتاده‌ترین روستاها در خصوص کشت مخدر «گل»
تعامل با وزارت جهاد کشاورزی برای اعمال حساسیت در کاشت گیاه شاهدانه

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان آنکه کشفیات سه ماهه اخیر حشیش و ماری جوانا در داخل کشور قابل توجه است، گفت: کاشت وسیع «گل» در ایران به هیچ عنوان گزارش نشده و دهیاران حتی در دورافتاده‌ترین روستاهای کشور نیز در این زمینه تحت آموزش قرار گرفته اند. اما کشفیات سه ماهه اخیر حشیش و مشتقات آن در کشور قابل توجه است و مردم باید کاملا این ماده را بشناسند زیرا کاشت این محصول در گلخانه انجام می‌شود و باید اطلاع رسانی در این زمینه با دقت صورت گیرد.

به گفته افشار «گیاه شاهدانه» در صنایع بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد به همین دلیل طبق تعامل ستاد مبارزه با مواد مخدر با وزارت جهاد کشاورزی درباره کاشت این بذر حساسیت‌های لازم اعمال خواهد شد.

وی در خصوص نحوه جمع‌آوری معتادان متجاهر نیز گفت: هر چند جمع‌آوری معتادان متجاهر خواسته جمعی است اما ابعاد دیگر، آن است که این افراد باید وابستگی به مواد را از دست بدهند، اما دوره‌های سه ماهه و یا شش ماهه‌ای که معتادان در مراکز نگهداری می‌شوند فقط وابستگی‌ آنها را آن هم نه به صورت کامل برطرف می‌کند. این در حالیست که ما تاکید داریم این افراد پس از طی این دوره‌های چند ماهه به مراکز کاریابی و روانشناسی نیز ارجاع داده شوند تا دیگر به کف خیابان باز نگردند.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در ادامه با بیان آنکه برخی از معتادان حاضر در خیابان به علت آنکه خانواده دارند نمی‌توان آنها را در زمره معتادان متجاهر در نظر گرفت، گفت: پس از دستگیری و جمع‌آوری این افراد، خانواده‌هایشان به سراغشان آمده و آنها را تحویل می‌گیرند اما به دلیل مصرف مجددا از خانواده جدا شده و به کف خیابان باز می‌گردند.

افزایش تعداد کلونی‌های تجمع معتادان
۴۰ تا ۵۰ هزار نفر؛ تعداد معتادان کف خیابانی

وی با بیان آنکه مناطقی همچون شوش، اطراف کوره پزخانه‌ها، عودلاجان و … از جمله مناطقی هستند که محل آسیب‌های اجتماعی جدید نبوده بلکه سال‌هاست که آسیب‌های متعددی همچون اعتیاد در این مناطق وجود دارد، به افزایش تعداد کلونی‌های تجمع معتادان همچون زیر پل نیایش، اطراف اتوبان آزادگان و … نیز اشاره کرد و گفت: اجرای طرح‌های ساماندهی معتادان مهم است اما پیش از تبدیل معتادان به معتادان متجاهر باید برای آنان برنامه ریزی کنیم، زیرا تعداد معتادانی که کف خیابان هستند ۴۰ تا ۵۰ هزار نفر است و ما باید به دو گروه بزرگتر یعنی سایر معتادان که ۴ درصد جمعیت عمومی کشور را تشکیل می‌دهند ـ اگر به آنها رسیدگی نشود ممکن است آنها نیز به کف خیابان برسند ـ و همچنین ۹۶ درصد جمعیت پاک کشور متمرکز و تلاش کنیم این جمعیت بزرگ ۹۶ درصدی پاک مانده و حتی به ۴ درصد جمعیت معتاد نیز کمک کنند.

مراکز ماده ۱۶ ماشین‌لباسشویی نیستند

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ادامه داد: مراکز ماده ۱۶ ماشین لباسشویی نیستند که معتادان متجاهر را ظرف سه ماه بازسازی و سالم سازی کنند زیرا درمان اعتیاد طولانی مدت و زمان بر است و فرد معتاد باید همیشه یک یاور و یا یک بازدارنده داشته باشد. به همین دلیل از همه شبکه‌ها و افرادی که فقط مطالبه‌شان جمع آوری معتادان متجاهر است می‌خواهیم که همین اصرار را در زمینه پیشگیری داشته و ما را در این زمینه همراهی کنند.

۱۱ آبان‌ماه؛ زمان برگزاری جلسه دیگر آسیب‌های اجتماعی در حضور مقام معظم رهبری

افشار در ادامه به برگزاری جلسه آسیب‌های اجتماعی در۱۱ آبانماه در محضر مقام معظم رهبری اشاره کرد و گفت: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری هر شش ماه یکبار باید دستگاه‌های ذیربط با برنامه‌های جدید و دستاوردهای جدید در این جلسه حضور داشته باشند، مقام معظم رهبری با بلندنگری به موضوع آسیب‌های اجتماعی ورود کردند. بر اساس آخرین اطلاعات، جلسه بعدی که در حضور ایشان برگزار می‌شود ۱۱ آبانماه خواهد بود.

وی همچنین با بیان آنکه مقام معظم رهبری نسبت به انجام کارهای فوق‌العاده و ویژه در حوزه آسیب‌های اجتماعی تاکید داشته و در جلسات قبلی رضایت و خرسندی نسبی نیز نسبت به اقدامات انجام شده در حوزه مبارزه با مواد مخدر داشتند، گفت: از آنجایی که هدفگذاری برنامه ششم توسعه کاهش پنج درصدی اعتیاد بوده که با توجه به افزایش روند اعتیاد در جهان برنامه سنگینی است، امیدواریم مقام معظم رهبری در ادامه نیز از فعالیت‌های ستاد مبارزه با مواد مخدر رضایت داشته باشند.

به گفته سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر پنجشنبه جاری گزارشات مقدماتی به همراه کارشناسان مربوطه در اختیار دفتر مقام معظم رهبری قرار خواهد گرفت.

افشار در خصوص پخش گزارشی در خصوص معتادان متجاهر در برنامه تیتر امشب شبکه خبر که با انتقادات بسیاری همراه شد نیز گفت: صدا و سیما جزء اعضای اصلی مبارزه با مواد مخدر است و مشارکت آن در امر مبارزه باید علمی و هوشمندانه باشد.

وی ادامه داد: گزارشی که در برنامه تیتر امشب با حضور بنده و سردار زاهدی پخش شد خیلی فی البداهه بود و ما نمی‌توانستیم در آن زمان واکنش خاصی نسبت به آن نشان دهیم اما پس از آن نگرانی‌های عمیق خود را نسبت به پخش چنین گزارشاتی اعلام کردیم زیرا نباید چهره معتاد و آسیب دیده را در گزارشات به وضوح منتشر کنیم. این در حالیست که در این گزارش ادوات مصرف نیز به طور کامل نشان داده می‌شدند که این مسئله تاثیرات منفی در جامعه به دنبال خواهد داشت و همچنین آنکه ادبیات گزارشگر برنامه نیز نامناسب بود که تمام موارد فوق به صدا و سیما و شبکه خبر منتقل شد و ابراز تاسف خودمان را اعلام کردیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص NPS‌ها و مواد مخدر جدید نیز گفت: تعداد NPSها و مخدرهای جدید در دنیا بسیار بسیار زیاد است که اثرات بسیار مخربی نیز به همراه دارند اما این مواد در کشورها جزء لیست خاصی نیستند زیرا شیوع آنها در هر کشور با کشور دیگر فرق می‌کند به طوریکه در ایران اینطور برنامه ریزی کردیم که چنانچه هر یک از این مواد به کشور وارد و شیوع پیدا کرد حتما درمورد آن قانون و شفاف‌سازی‌های لازم انجام شود.

شناسایی چند مخدر جدید که توسط مسافران به کشور وارد شده است

وی ادامه داد: بر اساس آخرین گزارشات چند نوع ماده جدید شناسایی شدند اما هیچ کدامشان فراگیر نشدند بلکه این مواد توسط مسافرهایی که وارد کشور می‌شوند برای مصرف روزانه وارد شده و چنانچه فراگیر شوند باید با آنها مقابله کنیم؛ نباید برخوردمان با این مواد مثل برخورد چند سال پیش ما با شیشه باشد که وقتی فراگیر شد، هنوز قانون و دستورالعمل مناسب برخورد و مقابله با آن را در اختیار نداشتیم و پس از آن برای مقابله با آن اقداماتی را به انجام رساندیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: تا کنون هیچ مخدر جدیدی در کشور ثبت نشده است.

وی در خصوص وضعیت اعتیاد کارمندان دولت نیز گفت: برای وضعیت اعتیاد کارمندان طرح جداگانه‌ای نداریم زیرا آنها را جدا از جمعیت عمومی کشور نمی‌دانیم اما با توجه به اهمیت این گروه طرح‌هایی چون دوره آموزشی شش ساعته ضمن خدمت را ویژه آنها به انجام رساندیم.

افشار ادامه داد: طبق هماهنگی با سازمان استخدامی کشور تاکید شده است که برخورد با کارمندان معتاد سلبی نباشد بلکه به گونه‌ای باشد که باعث ورود آنها به چرخه درمان شود و هر چند وقت یکبار نیز از آنها تست اعتیاد گرفته شود تا مانایی در پاکی آنها تثبیت شود.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: به هیچ عنوان نباید کارمندان معتاد را اخراج و بیکار کنیم زیرا در این صورت این نحوه برخورد با رویکرد ایجاد اشتغال برای بهبود یافتگان در تضاد بوده و ما نباید فرد صاحب شغلی را به دلیل اعتیاد او بیکار کنیم زیرا در این صورت فرد بیش از پیش به چرخه اعتیاد سوق پیدا خواهد کرد.

افشار در خصوص فعالیت کمپ‌های ترک اعتیاد نیز گفت: میزان موفقیت این مراکز ۱۰ تا ۱۵ درصد است زیرا معتادان پس از خروج از این مراکز باید به گروه‌های بهبود یافته متصل شوند.

وی در خصوص کمپ‌های ترک اعتیاد ادامه داد: آئین‌نامه مجوزهای این مراکز در گذشته به این صورت بود که این مجوز به افراد بهبود یافته اختصاص پیدا می‌کرد که اصلا درست نبود و به همین دلیل از سال ۹۵ این دستورالعمل اصلاح شد به طوریکه یک تیم تخصصی پزشک، روانشناس و کادر درمان به همراه یک فرد بهبود یافته می‌توانند مجوز تاسیس این مراکز را اخذ کنند.

افشار در ادامه با بیان آنکه کمپ‌های غیرمجاز زیادی داریم که بدون مجوز فعالیت می‌کنند، گفت: متاسفانه برخی از بهبود یافتگان تصور می‌کنند که می‌توانند پس از بهبود، مراکز ترک اعتیاد راه اندازی کرده و به همین دلیل در برخی از بافت‌های مسکونی یا بافت‌های حاشیه شهرها نسبت به راه اندازی کمپ اقدام می‌کنند و نه تنها مشکلاتی برای خود آنها ایجاد می‌شود بلکه حیثیت درمان را نیز به خطر می‌اندازد. به همین دلیل رویکرد ستاد مبارزه با مواد مخدر نسبت به فعالیت چنین کمپ‌هایی بسیار سخت گیرانه و بدون هیچ مماشاتی است.

وی ادامه داد: متاسفانه در تهران و کرمانشاه در کمپ‌های غیرمجاز قتل نیز اتفاق افتاده، به همین دلیل در صورت وجود کمپ‌های غیر مجاز نسبت به پلمب قطعی و فوری آنها سریعا اقدام خواهیم کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین خاطرنشان کرد: البته دسترسی به این مراکز خیلی آسان نیست زیرا این مراکز بدون هیچ تابلو و نام و نشانی فعالیت می‌کنند به همین دلیل از مردم خواهش می‌کنم پیش از اطمینان از مجاز بودن مراکز ترک اعتیاد به هیچ وجه به این مراکز مراجعه نکنند و حتما از مجوزهای قانونی این مراکز مطلع و پس از آن از خدمات آنها بهره‌مند شوند.

تریاک، گل و کراک رتبه‌های اول تا سوم مصرف موادمخدر در کشور

افشار در خصوص مصرف LSD یا اسید در کشور گفت: LSD یا همان اسید ماده جدیدی نیست و نوسانات مصرف آن در دنیا همواره وجود داشته است، اما اخیرا گزارشاتی از افزایش مصرف آن در جهان داریم با این حال هنوز هم سهم تریاک و مشتقات آن در کشور ایران بیش از سایر مواد بوده و پس از آن «گل» و سپس کراک و هروئین فشرده افغانی و … در رتبه‌های بعدی مصرف قرار می‌گیرند به طوریکه LSD و قرص‌های روانگردان همچنان در رتبه آخر مصرف در ایران هستند.

وی در ادامه خاطرنشان کرد:‌ LSD به خاطر ایجاد توهمات شدید و رفتارهای پرخطر ناشی از مصرف به شدت ماده خطرناکی بوده و باید در این زمینه اطلاع رسانی‌های لازم صورت گیرد. در حال حاضر نیز در کشور مصرف می‌شود اما گزارشات قابل توجهی از افزایش مصرف آن در کشور نداریم با این حال به عنوان یک ماده اعتیاد آور بسیار قوی و خطرناک آن را در کیت‌های آموزشی مواد اعتیاد آور قرار دادیم و در خصوص آن به دست اندرکاران آموزش‌هایی ارائه خواهیم کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر همچنین گفت: از همه مردم و دست اندرکاران و اصحاب رسانه می‌خواهیم که اگر شاهد افزایش و یا شیوع مصرف این ماده خطرناک در گروه‌های خاصی همچون دانش‌آموزان و یا دانشجویان هستند حتما این موارد را به ما اطلاع رسانی کنند تا اقدامات لازم را انجام دهیم.

جزییات تولید و توزیع واکسن اعتیاد

افشار در خصوص واکسن اعتیاد نیز گفت: واکسن اعتیاد در دنیا مسئله جدیدی نیست و همواره واکسن‌هایی همچون مورفین، هروئین، کوکائین در حد مطالعات آزمایشگاهی و محدود در کشورهای مختلف پیگیری شده است که در کشور ما نیز حدودا ۱۵ سال است که در یکی از انستیتوهای مهم کشور روی واکسن اعتیاد کار می‌شود که هنوز در حد مطالعات آزمایشگاهی است و تا رسیدن آن به سرمنزل مقصود به گونه‌ای که واکسنی باشد که بتوان همه را در مقابل اعتیاد مصون کند فاصله زیادی داریم. این در حالیست که حتی اگر چنین واکسنی وجود داشته باشد نیز به هیچ عنوان آن را برای جمعیت عمومی ارائه نخواهیم کرد بلکه فقط برای جمعیت در معرض خطر تجویز خواهد شد.

وی درباره کاهش سن اعتیاد در کشور نیز گفت: به هیچ عنوان نمی‌پذیریم که سن اعتیاد در کشور کاهش یافته است و هنوز هم میانگین شیوع سن مصرف در کشور ۲۱ تا ۲۳ سالگی بوده که این سن نسبت به دوره‌های قبلی تفاوتی نکرده و ما نمی‌توانیم در صورت مشاهده کاهش سن مصرف در یک بافت خاص و یا قشر خاص این مسئله را به جمعیت عمومی تعمیم دهیم.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر در خصوص وضعیت اعتیاد دانش آموزان کشور نیز گفت: در طول دو سال گذشته طرح بزرگی را با آموزش و پرورش در مدارس کشور پیگیری می‌کنیم به طوریکه در این طرح دانش آموزان در معرض آسیب و آسیب دیده شناسایی و غربال می‌شوند.

افشار افزود: به موجب این طرح دانش آموزان در معرض آسیب برای پیشگیری از اعتیاد خدمات مشاوره دریافت خواهند کرد و دانش آموزان آسیب دیده نیز مورد مداخله قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: طی اجرای این طرح تعداد محدودی از دانش آموزان نیز مبتلا به اعتیاد شناسایی شدند که پس از آن در بهترین مراکز درمانی کشور درمان و تمام هزینه‌های درمان آنها را نیز ستاد مبارزه با مواد مخدر پرداخت خواهد کرد.

سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تاکید کرد: تعداد این دانش آموزان آنقدر کم است که لازم به مطرح کردن آن نیست و باید بدانیم تعداد دانش آموزانی که معتاد شدند با آنانی که تجربه مصرف دارند، بسیار متفاوت است.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

داغ بر داغ زلزله

سلامت نیوز: مناطق زلزله زده سرپل ذهاب یک سال بعد از زلزله نارین از زلزله وحشت داشت. حکایت بم را بارها از همسایه اش شنیده بود. برایش مثل روز روشن بود اگر تقدیر به دست زمین بیفتد، هزاران زنده پا به دنیای مردگان می گذارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری ، برای خواهرش مهتاب هم تعریف کرده بود که چه بر سر همسایه اش و هزاران خانواده بمی دیگر در شب پنجم دی ماه۸۲ آمد. مهتاب که ترس به جانش افتاده بود، می گفت: بم کجا، کرمانشاه کجا. نارین جان مراقب باش خواهر. سیستان و بلوچستان به بم کرمان نزدیک است. نکند زبانم لال زلزله بیاید. دست شوهر و بچه هایت را بگیر و بیا کوییک عزیز . خواهر وحشت زده، هربار که این را می شنید، با غصه سر تکان می داد و می گفت: می آیم. ۲ماه دیگر کار علی تمام می شود. آن روز را فردا نخواهم کرد. فی الفور برمی گردیم. قرار بود نارین تا شب یلدا از سیستان وبلوچستان کوچ کند و برای همیشه به زادگاهش -روستای کوییک عزیز سرپل ذهاب- برگردد. اما طاقت نیاورد. روز بیستم آبان۹۶ مهتاب و اقوامش را غافلگیر کرد. او به همراه خانواده اش آمدند کوییک عزیز. بدون اسباب و وسیله. مهتاب پرسید: اسباب تان کو؟ خواهرش گفت: ماند برای همان شب یلدا. دلتنگ بودیم. آمدیم مهمانی. بعد لبخند پرمهری روی چهره اش نشست و برای خواهر بزرگ ترش دلبری کرد: چیه؟ مهمان نمی خواهی؟ مهتاب خواهر دردانه اش را به آغوش گرفت. رنج دوری و دلتنگی که یک سال بر سینه دو خواهر سنگینی می کرد، آرام گرفت. شب بیست ویکم آبان۹۶ در خلوت دو خواهر رازهای سربسته ای رد و بدل شد؛ از همیشه صمیمی تر، آنقدر که همه حرف های ناگفته دل، به زبان آمد. نارین از موقعی که رفته بود سیستان و بلوچستان تنها همدمش همان همسایه بمی بود. وقتی هم می آمد خانه مهتاب با خود خاطرات خدیجه خانم را می آورد. خدیجه خانم، زن مسنی بود. او خیلی از اعضای خانواده و فامیلش را در زلزله بم از دست داده بود. با این حال همه زندگی پیرزن، کابوس زلزله نبود و نارین جوان از او چیزهای زیادی یاد گرفته بود؛ حتی آشپزی و خانه داری. آن شب مهتاب کلی درددل کرد و نارین از ترس هایش گفت. قبل ترها بارها به خواهرش گفته بود که از زلزله می ترسد. اما این بار یک چیز دیگر هم گفت. برای نخستین بار از وحشت بزرگ تری حرف زد: مهتاب هیچ می دانستی که بعد از زلزله بم، رفتگان را در گورهای دسته جمعی به خاک سپردند؟ مهتاب مو بر تنش سیخ شد: وای پناه بر خدا. بعد خواهر کوچک تر حرف عجیب تری افتاد سر زبانش: مدتی است کابوس گور دسته جمعی می بینم، کابوس وحشتناکی است... هردو ناخواسته برای مدت کوتاهی ساکت شدند و خیال خود را در عمق چنین فاجعه ای غرق کردند. آن شب وقتی دل های دو خواهر حسابی به هم نزدیک شده بود، نارین یکدفعه میان درددل ها زد زیر خنده. مهتاب گفت: به سرت زده دختر. غم و ترس در چشمان نارین افتاد: چرا امشب اینطور شدیم. انگار دم آخر است. مثل آدم هایی که وصیت می کنند حرف می زنیم... خواهر بزرگ تر نگذاشت او حرف هایش را تمام کند، صورتش برافروخته شد: زبانت را گاز بگیر دختر. نارین مثل همیشه شیطنت کرد، ادا درآورد و زبانش را گاز گرفت. حرص مهتاب درآمد. بعد خنده افتاد به جانشان. یک سال از آن شب گذشته. حالا دست های لرزان مهتاب روی گور دسته جمعی می لغزد. نارین به همراه همسر، فرزند، برادر و فرزندان برادرش اینجا خفته اند. نارین آمده تا همیشه در کنار مهتاب بماند. خواهر هم سنگ تمام گذاشته برایش، همه این یک سال، همه روزهای این یک سال سر زده به نارینش. مهتاب از آن شب به بعد از خانه اش بیزار است. از خانه بی وفایی که شب زلزله خراب شد بر سر همه زندگی اش، همه دار و ندارش. گور دسته جمعی شده تصویر غالب زندگی اش. خانه های تازه برای این مردم زلزله زده حکم خانه امید دارد. افسوس که خانه های امید نیمه کاره مانده؛ از سرپل ذهابش گرفته تا کوییک ها، ازگله، تازه آباد و روستای نیمه کاره. اینجا طلسم شده، بناهایش زمینگیر شده، آدم ها روحشان در تسخیر یأس و ترس است. مثل مریم. مثل خیلی از مادران زلزله دیده منطقه کرمانشاه که خانه شان تعمیر یا ساخته شده، اما وحشت نمی گذارد شب زیر سقف بمانند. اینجا در کنار اندک خانه سرپایی یک کانکس یا چادر هم علم است. مردم می گویند: می ترسیم زیر سقف بمانیم. اگر زلزله آمد... سرپل ذهاب و روستاهایش در یک سالگی زلزله، دیگر آن شهر ویرانه نیست. چهره تازه ای به خود گرفته، سر پل شهر زمختی شده که در تسخیر اسکلت های فلزی ساختمان هاست. خانه های نیمه کاره بر روستا ها چتر انداخته، کانکس و چادر ها در کنار این ساختمان های رهاشده هنوز برپا هستند. بهداشت شهر تعریفی ندارد. خیلی ها برای خودشان حمام و سرویس بهداشتی ساخته اند؛ کاملا غیراستاندارد، غیربهداشتی و بدشکل. در ازگله که وضع بدتر است. زور چادر ها به کانکس ها می چربد. همه اینها هست اما این مردم در کنار مهیا شدن حداقل امکانات زندگی، امید می خواهند. کوچک و بزرگ ندارد همه شان به دنبال گوش شنوایی هستند. به دنبال نگاه مهربانی که دل دردمندشان را نوازش کند. آنها به شدت نیاز به حمایت های مالی و روانی دارند. در روستای کوییک حسن، دختر ۸ساله ای گفت من حرف دارم. از مدرسه تازه تعطیل شده بود. مدرسه فلزی اش چندان تعریفی نبود؛ چند اتاقک با ستون های آهنی و سقف و دیوارهای شیروانی. خشک و بی روح مثل انبار شرکت هایی که در بیابان موقتا علم شده. حدس بر این بود که مدرسه مناسب بخواهد یا اینکه بخواهد از شر کانکس و چادر نجات پیدا کند، شاید بخواهد پدرش بیکار نباشد دیگر، یا اصلا بگوید کمک مالی می خواهیم. اما هیچ کدام از اینها نبود. می خواست از شب زلزله حرف بزند. از یک دقیقه ای که با مادرش زیر آوار ماند و هزارسال گذشت. ستاره گفت: من خواب بودم. در کنار مادرم آرام بودم. یک دفعه نفسم سنگینی کرد. از خواب پریدم. بیدار که شدم انگار دنیا آوار شده بود روی سینه ام. خواستم در آن تاریکی مادرم را پیدا کنم. اما دستانم تکان نمی خورد. صدای بم پدرم را می شنیدم که فریاد می کشید. خواستم منم فریاد بکشم دهانم را که باز کردم از خاک پر شد. خیلی تنها بودم. گفتم حتما خواب می بینم. باید چشمانم را به روی این خواب ببندم. یک دفعه فهمیدم که چشمانم هنوز بسته است! هرچه تلاش کردم باز نمی شد. قل هوالله خواندم. سعی کردم در این خواب بخوابم.خوابیدم، وقتی چشمانم را باز کردم پدرم بالای سرم اشک می ریخت. بغلم کرد، آن موقع از خواب بیدار شدم. حرف های ستاره که تمام می شود. زن جوانی او را محکم در آغوش می گیرد. با زبان محلی قربان صدقه دخترک می رود. او فاطمه است؛ مادر ستاره. می گوید: خدا را شکر همه نجات پیدا کردیم آن شب. ستاره و من کمتر از یک دقیقه زیر آوار بودیم. اما این کودک به خرجش نمی رود. هنوز در شوک است. مثل خیلی از بچه های این دیار. بزرگ تر ها هم حال و روز خوشی ندارند. نمی دانیم باید چه کنیم، درمان این درد چیست؟ حمایت روانی و اجتماعیهلال احمر از زلزله زدگان در نخستین سالگرد زلزله کرمانشاه، عزیز الله مهدیان، معاون امور بازسازی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گفت: در زلزله مهیب ۲۱ آبان سال۹۶ کرمانشاه در مجموع ۱۰۷هزار واحد روستایی و شهری خسارت دیده داشتیم که ۳۵ هزار واحد آن صد در صد تخریب شده بود. از این تعداد بیش از ۵۷ هزار واحد تکمیل شده است که در بخش روستایی ۲۵هزار واحد و حدود ۱۵۰۰واحد هم در بخش شهری بوده است. در ادامه این مراسم رئیس جمعیت هلال احمر نیز با اشاره به وسعت زلزله کرمانشاه گفت: در این حادثه ۶۵تا ۷۰نفر دچار آسیب نخاعی شدند که ۱۹نفر آنان آسیب جدی نخاعی دیدند که این جمعیت تا زمانی که نیاز آنان به خدمات درمانی رفع شود به صورت رایگان به این افراد خدمات ارائه می کند. علی اصغر پیوندی با اشاره به اینکه برای انجام حمایت های روانی در مناطق زلزله زده تیم های سحر هلال احمر در کرمانشاه همچنان فعالیت می کنند، گفت: حمایت روانی و اجتماعی از بازماندگان زلزله به وسیله هلال احمر برای کاهش اضطراب و تامین آرامش روحی زلزله زدگان بسیار مهم است. رئیس جمعیت هلال احمر در مورد فعالیت های حوزه توانبخشی هلال احمر برای زلزله زدگان کرمانشاه اینطور شرح داد: ما در زمینه توانبخشی نقش مهمی داریم و درمناطق زلزله زده هم افراد زیادی دچار مشکل شده اند که به این خدمات نیاز دارند. از همین رو در بیمارستان نورافشار تهران مصدومان را تحت درمان قرار دادیم و خدمات توانبخشی به صورت رایگان به آنها ارائه می شود و تا زمانی که لازم باشد این اقدامات درمانی ادامه خواهد یافت. پیوندی در این سفر از افرادی که در زلزله قطع نخاع شده اند عیادت و روند درمان و خدماتی که از سوی نیروهای هلال احمر به آنها ارائه شده را بررسی کرد. همچنین رئیس سازمان جوانان هلال احمر از تهیه بسته های لوازم التحریر برای دانش آموزان مناطق زلزله زده خبر داد و گفت: در این راستا ۱۷هزار بسته لوازم التحریر با کیفیت مناسب تهیه و برای استان کرمانشاه ارسال شده است و روز دوشنبه ۲۱آبان ماه با حضور استاندار و رئیس جمعیت هلال احمر به دانش آموزان روستا ها اهدا شد. علاوه بر این در کنار برنامه هایی که اجرا می شود قرار است از طریق کمک های مردمی و کمک کشور های دیگر یکسری اقلام ازجمله پوشاک تهیه و از سوی تیم های سحر ظرف هفته های آینده به زلزله زدگان توزیع شود.