خانه / سلامت / سوءمدیریت وزارت بهداشت در حوزه تولید دارو

سوءمدیریت وزارت بهداشت در حوزه تولید دارو

سلامت نیوز:دبیر انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه سو ءمدیریت وزارت بهداشت موجب کاهش تولید داروهای داخلی شده است، گفت: تاثیر هر سیاستی باید در طولانی مدت باشد و اگر قرار باشد در زمان کوتاهی تغییر کند به شدت نظام دارویی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از طبنا،دکتر محمد رضا دری درباره مشکلات داروسازان اظهار کرد: به دلیل نوسانات ارزی و تغییر نرخ ارز همانند سایر حوزه‌ها صنعت داروسازی در تولید و توزیع در سطح داروخانه‌ها دچار بحران شده است. و این مسئله مشکلاتی را در نقدینگی کشور به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه قبل از نوسانات ارزی نیز در حوزه داروسازی دچار مشکل بوده‌ایم، افزود: مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی که در بخش داروخانه‌ها وجود دارد و تاخیر در پرداخت بیمه ها که حتی گاهی بیش از ۶ یا ۷ ماه می‌شود، سبب شده تا مشکلاتی در توزیع و پخش دارو ایجاد شود و این مسئله سبب شده تا قیمت تمام شده دارو افزایش پیدا کند.

دری ادامه داد: تنها به مواد اولیه از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت و اجازه واردات داده می‌شوند در حالیکه ارز دولتی تنها به مواد اولیه اختصاص داده می‌شود درصورتی که هنگام خرید دارو تنها مواد اولیه آن نیستند بلکه بسته‌بندی آن را هم شامل می‌شود که ارز غیر سوبسیدی به آن اختصاص داده نمی‌شود بنابر این مسئله سبب شده تا قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: مقاومت‌هایی که در وزارت بهداشت برای افزایش نیافتن قیمت دارو وجود دارد منجر شده تا صنعت داروسازی دچار بحران شود و تولیدکنندگان انگیزه خود را برای تولید از دست بدهند.

دبیر انجمن داروسازی ایران خاطرنشان کرد: بسیاری از داروهایی که در داخل کارخانه‌های ایران بسیار کم تولید یا به هیچ عنوان تولید نمی‌شوند به خاطر از دست رفتن انگیزه تولید است چرا که شرکت‌های تولیدکننده نمی‌تواند به خاطر مقاومتی که از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای پیشگیری از افزایش قیمت دارو وجود دارد قیمت داروهای خود را افزایش دهند و این مسئله موجب از دست رفتن انگیزه تولیدکنندگان دارو شده است.

دری اضافه کرد: از دست دادن انگیزه تولیدکنندگان به دلیل سختگیری‌هایی که وزارت بهداشت برای افزایش قیمت دارو اعمال کرده است سبب شده تا مشکلاتی را برای مردم نیز به وجود آورد چرا که در حال حاضر مشاهده می‌شود حتی برخی از اقلام دارویی ایرانی به دلیل همین سوء مدیریت‌ها با کاهش تولید داروهای ایرانی یا کمبود آنها در داخل کشور برای عرضه به بیماران مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بلاتکلیفی دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مورد دارو مشخص نیست، افزود: باید سیاست‌گذاری طولانی مدت در این زمینه وجود داشته باشد. چرا که هر ماه این سیاست‌ها دستخوش تغییر می‌شود و این مسئله تولیدکنندگان و وارد کنندگان دارو را دچار مشکل می‌کند که به تبع آن مردم و بیماران به دلیل سیاست‌های اشتباه بیشترین آسیب را می‌بینند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اجرای برنامه عملیاتی بهبود تغذیه در هشت استان کشور

سلامت نیوز:مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت گفت:بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از وبدا، دکتر زهرا عبداللهی در سفر به زاهدان و در بازدید از مراکز خدمات جامع سلامت، آموزش های کارشناسی به زبان های بومی و محلی را از بهترین تکنیک های ارتقای سواد تغذیه ای در کشور عنوان کرد و گفت: تکنیک های آموزشی کارشناسان تغذیه با زبان های محلی در استان سیستان و بلوچستان الگویی کشوری است. وی با اشاره به اینکه مصرف شکر و غذاهای پرچرب به عنوان دو الگوی غذایی نامناسب در ایران رواج بیشتری دارد، خاطر نشان کرد: برخی از الگوهای نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. وی ادامه داد: تا ۳۰ درصد انرژی مورد نیاز روزانه بدن باید از چربی ها تامین شود و دریافت بیش از این مقدار چربی، منجر به اضافه وزن، چاقی و حرکت کردن به سمت بیماری ها و ریسک فاکتورهای بیماری زا خواهد شد. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت تصریح کرد: بر اساس برنامه های بهبود تغذیه، هشت استان کشور که دارای ناامنی غذایی هستند که استان سیستان و بلوچستان نیز یکی ازاین استان ها است، در اولویت برنامه ریزی عملیاتی بهبود تغذیه هستند. وی تاکید کرد: برخی از بیماری های غیر واگیر که در این استان ها رایج است، به دلیل رژیم غذایی نامناسب شیوع پیدا کرده و بر اساس سند بهبود تغذیه ایران، تمامی مراجعین به مراکز خدمات جامع سلامت، باید خدمات مشاوره را از کارشناسان تغذیه مستقر در مراکز دریافت کنند. عبداللهی در ادامه افزود: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر مهم ترین عامل مرگ و میر در کشور است و الگوی نامناسب غذایی مردم، مهم ترین عامل خطر ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت، بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها، فشارخون، قندخون و چاقی و اضافه وزن است. مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت افزود: امروزه با مصرف تنقلات، فست فودها و تغییر سبک زندگی مردم، مقادیر بیشتری از چربی، نمک و قند وارد بدن انسان می شود. گفتنی است، مدیر دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت در این سفر، از مراکز خدمات جامع سلامت امام رضا(ع)، حضرت ولی عصر(عج) و مرکز حضرت ابوالفضل (ع) بازدید و از خدمات فعال کارشناسان تغذیه در سطح مراکز خدمات جامع سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر کرد.