خانه / سلامت / سوءمدیریت وزارت بهداشت در حوزه تولید دارو

سوءمدیریت وزارت بهداشت در حوزه تولید دارو

سلامت نیوز:دبیر انجمن داروسازان تهران با اشاره به اینکه سو ءمدیریت وزارت بهداشت موجب کاهش تولید داروهای داخلی شده است، گفت: تاثیر هر سیاستی باید در طولانی مدت باشد و اگر قرار باشد در زمان کوتاهی تغییر کند به شدت نظام دارویی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از طبنا،دکتر محمد رضا دری درباره مشکلات داروسازان اظهار کرد: به دلیل نوسانات ارزی و تغییر نرخ ارز همانند سایر حوزه‌ها صنعت داروسازی در تولید و توزیع در سطح داروخانه‌ها دچار بحران شده است. و این مسئله مشکلاتی را در نقدینگی کشور به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه قبل از نوسانات ارزی نیز در حوزه داروسازی دچار مشکل بوده‌ایم، افزود: مشکلاتی همچون کمبود نقدینگی که در بخش داروخانه‌ها وجود دارد و تاخیر در پرداخت بیمه ها که حتی گاهی بیش از ۶ یا ۷ ماه می‌شود، سبب شده تا مشکلاتی در توزیع و پخش دارو ایجاد شود و این مسئله سبب شده تا قیمت تمام شده دارو افزایش پیدا کند.

دری ادامه داد: تنها به مواد اولیه از طریق ارز ۴۲۰۰ تومانی حمایت و اجازه واردات داده می‌شوند در حالیکه ارز دولتی تنها به مواد اولیه اختصاص داده می‌شود درصورتی که هنگام خرید دارو تنها مواد اولیه آن نیستند بلکه بسته‌بندی آن را هم شامل می‌شود که ارز غیر سوبسیدی به آن اختصاص داده نمی‌شود بنابر این مسئله سبب شده تا قیمت تمام شده کالا افزایش پیدا کند.

وی ادامه داد: مقاومت‌هایی که در وزارت بهداشت برای افزایش نیافتن قیمت دارو وجود دارد منجر شده تا صنعت داروسازی دچار بحران شود و تولیدکنندگان انگیزه خود را برای تولید از دست بدهند.

دبیر انجمن داروسازی ایران خاطرنشان کرد: بسیاری از داروهایی که در داخل کارخانه‌های ایران بسیار کم تولید یا به هیچ عنوان تولید نمی‌شوند به خاطر از دست رفتن انگیزه تولید است چرا که شرکت‌های تولیدکننده نمی‌تواند به خاطر مقاومتی که از طریق وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو برای پیشگیری از افزایش قیمت دارو وجود دارد قیمت داروهای خود را افزایش دهند و این مسئله موجب از دست رفتن انگیزه تولیدکنندگان دارو شده است.

دری اضافه کرد: از دست دادن انگیزه تولیدکنندگان به دلیل سختگیری‌هایی که وزارت بهداشت برای افزایش قیمت دارو اعمال کرده است سبب شده تا مشکلاتی را برای مردم نیز به وجود آورد چرا که در حال حاضر مشاهده می‌شود حتی برخی از اقلام دارویی ایرانی به دلیل همین سوء مدیریت‌ها با کاهش تولید داروهای ایرانی یا کمبود آنها در داخل کشور برای عرضه به بیماران مواجه هستیم.

وی با بیان اینکه بلاتکلیفی دولت و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در مورد دارو مشخص نیست، افزود: باید سیاست‌گذاری طولانی مدت در این زمینه وجود داشته باشد. چرا که هر ماه این سیاست‌ها دستخوش تغییر می‌شود و این مسئله تولیدکنندگان و وارد کنندگان دارو را دچار مشکل می‌کند که به تبع آن مردم و بیماران به دلیل سیاست‌های اشتباه بیشترین آسیب را می‌بینند.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

۱۰ راهکار ساده برای حفاظت از محیط زیست

سلامت نیوز: سازمان ملل متحد برای حفظ محیط زیست ۱۰ راهکار علمی و منطقی ارائه کرد که برای همگان نیز قابل انجام است. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سازمان ملل متحد به همه مردم جهان توصیه کرد, هر نفر یک روز در هفته از رژیم غذایی گیاهی استفاده کند و گوشت نخورد. با اینکار میزان کاهش تولید گازهای گلخانه ای توسط هر نفر تقریباً برابر است با بیرون نیاوردن خودرو از منزل به مدت یک ماه. بلیت سفرهای خود را نه کاغذی بلکه الکترونیکی تهیه کنید، این کار در کاهش قطع درختان مؤثر است. همچنین لوله های دارای نشتی تعمیر و بهسازی شوند زیرا هر نفر تنها با تعمیر یک لوله آب، سالیانه در میانگین جلوگیری از هدررفت حدود ۴۰ هزار لیتر آب در دسترس سهیم می شود. براساس اعلام سازمان ملل، لامپ های کم مصرف جایگزین لامپ های معمولی شوند تا به ۷۵ درصد صرفه جویی در مصرف انرژی برق کمک کنیم. وسایل الکترونیکی کهنه را دور نینداخته بلکه بازیافت کرده و از قطعات آن ها استفاده کنیم. هر یک از شهروندان می توانند هر فعالیت ممکنی را از طریق اینترنت، تلفن و وسایل الکترونیکی و ارتباطی انجام دهد تا تردد غیرضروری (به خصوص با خودروی شخصی) صورت نگیرد. برای آب آشامیدنی به جای بطری های یک بار مصرف پلاستیکی از قمقمه و بطری های دائمی استفاده کنیم. شیشه و آلومینیوم را از سایر زباله ها جدا کرده و به مراکز بازیافت تحویل دهیم. علاوه بر آن هر شهروندی در صورت امکان برای تردد از دوچرخه استفاده کند تا در ازای هر کیلومتر دوچرخه سواری، زمین از شر ۲۵۰ گرم کربن خلاص شود. همچنین ترجیحاً غذا را در خانه بخورید تا از ظروف یک بار مصرف پلاستیکی استفاده نشود. با رعایت این توصیه علاوه بر کاهش تولید زباله های پلاستیکی، ۲۶۰ گونه جانوری از خطر مرگ ناشی از خوردن زباله های پلاستیکی یا گیر افتادن در آن ها نجات پیدا می کنند.