خانه / سلامت / شناسایی و تشخیص بیماری های روان‌پزشکی در اولویت قرار دارد

شناسایی و تشخیص بیماری های روان‌پزشکی در اولویت قرار دارد

سلامت نیوز: معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شناسایی ، تشخیص و مراقبت از بیماری‌های روان‌پزشکی در حوزه سلامت ازجمله اولویت‌های این دفتر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا علی اسدی روز سه‌شنبه در مراسم آغاز به کار کارگاه ملی سه روزه طرح تحول سلامت روان در یزد افزود: برنامه‌های حوزه سلامت و روان در قالب ۱۰ و ۱۲ سرفصل تعریف ‌شد.
وی شناسایی و تشخیص بیماران روانی، ارائه خدمات به آنها در جهت کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری از خودکشی را از جمله مهمترین اولویت‌های دفتر سلامت روانی ذکر کرد.
اسدی ادامه داد: مصرف مواد مخدر، مواد دخانی و الکل عوارض بسیاری به همراه دارد که علاوه بر آسیب‌های جدی بر جسم و روان به اقتصاد و اجتماع زیان زیادی وارد کنند که با ارائه خدمات از سوی مراکز جامع سلامت به این افراد می‌توان از بسیاری آسیب‌ها جلوگیری کرد.

** طرح تحول سلامت انقلابی در حوزه سلامت
اسدی در ادامه کارگاه یادشده طرح تحول سلامت را انقلابی در این حوزه دانست و گفت: در ۳۵ سال گذشته نظام سلامت نسبت به بیماری‌های واگیردار ، مراقبت از مادران و واکسینه کردن افراد در برابر بیماری‌های واگیردار تمرکز داشت، موفق هم عمل شد، اما موارد زیادی نیز مغفول ماند.
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، یادآور شد: این طرح باوجود برخی چالش‌ها، از دستاوردهای نظام سلامت است و در بسیاری موارد در حوزه سلامت چون سلامت و روان ، تغذیه و بیماری های غیر واگیر دار مغفول مانده بود، مورد توجه قرار گرفت.
اسدی تصریح کرد: قبل از اجرای این طرح تمرکز حوزه سلامت فقط در حوزه روستایی بود با اینکه ۶۰ میلیون نفر در شهرها زندگی می‌کردند، آنها از نظام بهداشتی بهره چندانی نمی‌بردند.
این مسئول افزود: با اجرای طرح تحول سلامت خدمات بهداشتی و درمانی در شهرها مورد توجه قرار گرفت، پایگاه‌های سلامت و مراکز خدمات جامع سلامت در شهرها دایر شد و خدمات زیادی به شهروندان ارائه کرد.

** جذب یک هزار و ۶۰۰ کارشناس سلامت
معاون دفتر سلامت روانی، اجتماعی و اعتیاد وزارت بهداشت، تأکید کرد: در راستای طرح تحول سلامت هزار و ۶۰۰ کارشناس سلامت روان علاوه بر کارشناسان تغذیه در مراکز بهداشتی درمانی، ظرف ۲ و سه سال اخیر جذب شدند، که دستاورد بزرگی در این حوزه است.
این مسئول تعداد مراکز خدمات سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را در کشور ۲ هزار مورد در ۳۱ استان بیان کرد.
همچنین دکتر محمدرضا دهقانی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در کارگاه یادشده تعداد مراکز بهداشتی و درمانی استان را ۱۵۹ مورد بیان کرد و گفت: ۴۰ درصد بیماران غیربومی از خدمات بهداشتی و درمانی استان استفاده می‌کنند که این امر نشانه اعتماد مردم سایر استان ها به پزشکان و مردم این منطقه است.
در کارگاه ملی طرح تحول سلامت روان ، مدیران گروه سلامت روانی ، اجتماعی و اعتیاد ، کارشناسان مسئول سلامت روان، رئیسان اداره پیشگیری از اعتیاد و اداره سلامت دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور دارند.
در این کارگاه سه‌روزه در مورد چالش‌های اجرای برنامه‌ سلامت اجتماعی، مهارت‌های زندگی ، فرزند پروری ، پیشگیری و درمان مصرف مواد دخانی و الکل بحث و بررسی می‌شود.
هم‌اکنون ۱۴ بیمارستان دولتی در استان یزد زیر نظر دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی فعالیت دارد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

چرا خوابیدن در تاریکی توصیه می‌شود؟

سلامت نیوز:کارشناسان سلامت به خوابیدن در محیط تاریک تاکید دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، اگر از جمله افرادی هستید که روی کاناپه و مقابل تلویزیون به خواب می روید یا ترجیح می دهید هنگام شب چراغ اتاق را روشن نگه دارید ضرورت دارد این عادت خود را ترک کنید زیرا سلامت تان را به خطر می اندازد. کارشناسان به افراد توصیه می کنند هنگام خواب چراغ ها را خاموش کنند زیرا بر کیفیت خواب اثر می گذارد. به هنگام تاریکی بدن سیگنالی دریافت می کند که به مفهوم زمان استراحت است. درحالیکه قرار گرفتن در معرض نور، ذهن و جسم را هوشیار ساخته و حتی هنگام شب به بیدار ماندن کمک می کند، ساعت زیستی بدن را مختل می سازد. خوابیدن در محیط روشن در هنگام شب ساعت خواب داخلی بدن را تغییر می دهد. همچنین نتایج مطالعه ای که اخیرا انجام گرفته نشان می دهد این کار خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد. محققان آمریکایی بر این باورند که خوابیدن در فضای روشن شرایط را برای ابتلا به بیماری دیابت فراهم می سازد. در این مطالعه ۲۰ فرد ۱۸ تا ۴۰ ساله مورد بررسی قرار گرفتند. محققان از این افراد درخواست کردند در اولین شب در محیطی کاملا تاریک استراحت کنند. در شب دوم نیمی از این افراد در اتاقی روشن و نیمی دیگر در محیط تاریک استراحت کردند. محققان نشانه های حیاتی این افراد، فعالیت امواج مغزی، حرکت چشم ها و پاهای آنان را هنگام خواب مورد بررسی قرار دادند. همچنین سطح هورمون ملاتونین این افراد اندازه گیری شده و تست گلوکز از آنان گرفته شد. به گزارش تایمز آو ایندیا، یافته های بدست آمده نشان داد: خوابیدن در محیط روشن مقاومت به انسولین را افزایش می دهد که در نهایت به دیابت منجر می شود. همچنین خواب بی کیفیت، فرد را در معرض بیماری قلبی، سکته مغزی و چاقی قرارمی دهد.