خانه / اخبار پزشکی / شناسایی ۵۱ مخاطره در تهران/ ۹۰ درصد مخاطرات انسان ساز است

شناسایی ۵۱ مخاطره در تهران/ ۹۰ درصد مخاطرات انسان ساز است

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حمیدرضا خانکه در همایش روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات و بلایای طبیعی گفت: عملکرد ما در شرایط بحرانی از زلزله رودبار تاکنون بسیار بهتر شده است اما در زلزله کرمانشاه جهش فوق العاده ای در حوزه سلامت داشته ایم که به زودی گزارش آن را ارائه خواهیم کرد.

خانکه افزود: زلزله بم با شدت ۶.۶ ریشتر، ۲۶ هزار و ۲۷۱ کشته و بیش از ۳۰ هزار مجروح و صدهزار نفر بی خانمان برجای گذاشت. این آمار در سایت های مختلف، متفاوت است و این امری طبیعی است و در تمام کشورهای دنیا، آمار مربوط به کشته ها و زلزله متفاوت است.


وی خاطرنشان کرد: سازمان اورژانس اولین سازمانی است که نقشه خطر دارد و بسیاری از سازمان ها هنوز نتوانسته اند که این نقشه را تهیه کنند و در حال حاضر از الگوی ما استفاده می کنند.


قائم مقام مدیریت بحران در سازمان اورژانس کشور ادامه داد: حوادث طبیعی در کشور رو به افزایش است. در تهران ۵۱ مخاطره شناسایی شده است که بیش از ۹۰ درصد آنها انسان ساز است. مانند آتش سوزی یا ریزش زمین و البته مخاطرات وابسته به اقلیم نیز افزایش یافته است.


خانکه گفت: هر ساله ۷۰۰ بلای طبیعی رخ می دهد. از تأثیرات حوادث و بلایا می توان به اختلال در فرآیند توسعه پایدار، رشد بی عدالتی اشاره کرد. در تهران ممکن است بزرگی حادثه نگران کننده نباشد و فقط خدمت رسانی است که غیرممکن می شود.


وی تصریح کرد: به طور کلی کشورهای آسیایی آسیب پذیرند و ایران در تنوع مخاطرات طبیعی رتبه دار است.


قائم مقام مدیریت بحران در سازمان اورژانس کشور یادآور شد: در حوادث بعدی نگرانی ما کنترل جنبش های مردمی است که خود آن عملکرد امدادرسانی را مختل می کند. اعتماد به اطلاع رسانی در کشور کاهش یافته است.


خانکه گفت: ما در زلزله کرمانشاه بیش از ۲۳ نقطه ضعف از عملکرد خود یافتیم که در صدد رفع آن هستیم. در سه سال گذشته ۹۵ درصد حوادث پیش آمده، محلی بوده که به صورت ملی هدایت و رفع شده است.


وی در پایان خاطرنشان کرد: ارزیابی سریع، امداد و نجات در حوزه سلامت، خدمات پیش بیمارستانی، خدمات بیمارستانی و خدمات روان بخشی از جمله اقدامات حوزه سلامت در شرایط بحرانی است.

درباره ی همیار اول

مطالب مرتبط

آمادگی ایران برای ساخت کارخانه داروسازی در سودان

وزیر بهداشت، بر آمادگی ساخت کارخانه داروسازی و صادرات دارو به کشور سودان تاکید کرد.

پاسخی بگذارید