خانه / سلامت / صرفه‌جویی به اتاق عمل رسید

صرفه‌جویی به اتاق عمل رسید

سلامت نیوز: روز گذشته معاون وزیر بهداشت با ارسال بخشنامه‌ای به دانشگاه‌های علوم پزشکی و بیمارستان‌ها، استفاده مجدد از برخی وسایل یک‌بار مصرف اتاق عمل را مجاز اعلام کرد؛ بخشنامه‌ای که طبق متن آن در راستای مدیریت منابع و مصارف ابلاغ شده اما کارشناسان و متخصصان معتقدند می‌تواند چالش‌های جدی را در حوزه افزایش عفونت‌های بیمارستانی در کشور به‌وجود آورد و به بی‌اعتمادی مردم نسبت به جراحی‌ها در کشور منجر شود.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از روزنامه همشهری، بخش زیادی از تجهیزات اتاق عمل وارداتی هستند و باتوجه به محدودیت‌های ارزی و منابع در وزارت بهداشت به‌نظر می‌رسد که این بخشنامه ابلاغ شده است. در بخشی از متن بخشنامه که با عنوان «فرآوری مجدد ایمن وسایل پزشکی» صادر شده است، فهرستی از ۲۴قلم تجهیزات پزشکی اعلام و نوشته شده: «احتراما پیرو بخشنامه شماره ۲۵۷۴۳/۴۰۰۵مورخ۲۰/۱۰/۱۳۹۶ در ارتباط با دستورالعمل فرآوری مجدد ایمن وسایل پزشکی در راستای مدیریت منابع و مصارف، باتوجه به لزوم اجتناب از استفاده بی‌رویه وسایل پزشکی یک‌بارمصرف و تغییر رویکرد تدارک و تأمین وسایل پزشکی، ابزار و وسایل جهت انجام جراحی‌ها و پروسیجرهای تهاجمی از وسایل پزشکی یک‌بارمصرف به سمت استفاده از وسایل با قابلیت استفاده مجدد (reusable) به پیوست «فهرست تجهیزات، وسایل پزشکی یک‌بارمصرفی که باید با وسایل پزشکی با قابلیت استفاده مجدد جایگزین شوند» و «فهرست تجهیزات و وسایل پزشکی یک‌بارمصرفی که درصورت رعایت موازین کنترل عفونت و تبعیت از چرخه استریلیزاسیون قابلیت استفاده مجدد را دارا هستند.» به‌عنوان مصوبات طرح تحول نظام سلامت استان تهران جهت استحضار و دستور اقدام مقتضی ایفاد می‌شود.»

ما علیه ایمنی بخشنامه نمی‌زنیم

با وجود نگرانی‌هایی که نسبت به افزایش عفونت‌های بیمارستانی بعد از استفاده مجدد از وسایل اتاق عمل (البته با ضد‌عفونی وسایل) وجود دارد؛ مدیرکل دفتر مدیریت بیمارستانی و تعالی خدمات بالینی وزارت بهداشت که مسئول اجرای آن است، در توضیح بیشتر به همشهری می‌گوید: اینکه گفته می‌شود ما وسایل یک‌بار مصرف را به بیمارستان‌ها ابلاغ کرده‌ایم که مجدد استفاده کنند موضوع غلطی است و در هیچ بخشنامه‌ای این مسئله مطرح نشده بلکه آنچه مدنظر بوده این موضوع است که اعلام کرده‌ایم وسایلی که قابلیت استفاده مجدد را دارند(ریوز) می‌توانند در اتاق عمل دوباره مورد استفاده قرار گیرند که این وسایل از جانب کارخانه‌های تولیدکننده نیز اعلام شده که قابلیت چندبار مصرف را دارد که تعداد آنها نیز اندک نیست.» بهزاد کلانتری در ادامه می‌گوید: « در واقع اجرای این بخشنامه برای این است که بار اضافی به بیمار و بیمه‌ها تحمیل نشود. مردم نگرانی در ارتباط با این مسئله نداشته باشند چرا که ما علیه ایمنی، بخشنامه نمی‌زنیم. ضمن اینکه الزام برای اجرای بخشنامه در بیمارستان‌های خصوصی و دولتی وجود ندارد و درصورتی که بیمار نخواهد از وسایل چندبار مصرف استفاده کند بخشنامه برایش اجرا نمی‌شود.»

او در مورد اینکه اجرای این بخشنامه چقدر صرفه‌جویی ریالی و ارزی دارد، تأکید کرد: این موضوع، صرفه‌جویی برای وزارت بهداشت ندارد و تنها مدیریت منابع را به همراه داشته و باید صرفه‌جویی کلان را در کل کشور در این زمینه دید. وقتی بیمه پول کمتری به وزارت بهداشت دهد نوعی صرفه جویی در سطح کلان است. همه وزارتخانه‌ها اعم از وزارت بهداشت موظفند مدیریت منابع را انجام دهند و با توجه به سیاست دولت و شرایط کشور باید از هزینه‌های جاری دولت کاست تا بر همین اساس فشار کمتری به مردم وارد شود. به‌طور مثال ملحفه، لباس و… پکی است که بیمار می‌خرد یا بیمه پولش را پرداخت می‌کند که از طریق استریل مجدد قابل استفاده بوده و این به نفع مردم و بیمه‌هاست.»

وسایل یک‌بار مصرف چگونه چندبار مصرف می‌شوند؟

این سخنان در حالی است که رئیس بخش درمان یکی از بیمارستان‌های مطرح تهران که دوست ندارد نامی از او برده شود، به همشهری می‌گوید: «ابلاغیه جدید وزارت بهداشت بدون شک تهدیدی برای سلامت بیماران و شیوع بیماری‌های عفونی خواهد بود. استفاده مجدد از تجهیزات پزشکی در کدام کشور مرسوم است؟ مگر می‌شود به‌دلیل صرفه‌جویی چشممان را به روی خطراتی ازجمله عفونت‌های بیمارستانی که در اتاق عمل وجود دارد ببندیم؟ بدون شک چنین بخشنامه‌ای نه‌تنها در راستای صرفه جویی در حوزه درمان نیست بلکه اجحافی در حق بیماران است.ضمن اینکه کدام بیمار قبول می‌کند که از وسایل چندبار مصرف در جراحی‌اش استفاده شود؟» او به برخی از تجهیزاتی که در بخشنامه اعلام شده که امکان استفاده مجدد دارد، اشاره کرده و می‌گوید: «برای مثال گایدینگ کتتر که در اتاق عمل استفاده می‌شود و از جنس پلاستیک است چگونه ممکن است بعد از استریل مجدد استفاده شود؟ و سؤال این است که چه برسی می‌تواند داخل این وسیله که کمتر از ۵./. میلی‌متر است را بشوید؟ این وسیله در داخل بدن و با خون در تماس است یعنی خون در آن جریان دارد، آیا ضد‌عفونی می‌شود؟»
او می‌گوید: کالای یک‌بار مصرف همانطور که از نامش برمی‌آید کالایی است که نباید حتی ۲بار استفاده شود و صدور چنین بخشنامه‌ای جای تامل و سؤال آن هم از وزارت بهداشت دارد که چگونه می‌شود وسایل یک‌بار مصرف را آن هم در اتاق عمل با شرایط خاصی که از نظر عفونت‌های بیمارستانی حکمفرماست چندین بار استفاده کرد ؟ البته برخی از وسایل و تجهیزات موجود در اتاق عمل ازجمله قیچی که در این لیست آمده است قابلیت شست‌وشو و استریل با روش‌های موجود در کشور را دارد و لزومی هم ندارد که بیماران در این زمینه از وسایل یک‌بار مصرف استفاده کنند تا هزینه‌شان افزایش یابد. اما آیا سایر تجهیزات مورد نیاز ازجمله استپلر و پک‌های جراحی چنین خصوصیاتی را دارند؟»

همچنین یک کارشناس تجهیزات پزشکی و بیمارستانی به همشهری می‌گوید: «متأسفانه وزارت بهداشت جهت صرفه‌جویی ارزی و ریالی در کشور به بیمارستان‌ها چنین بخشنامه‌ای را اعلام کرده و این در شرایطی است که بدون شک کلیه تجهیزات و وسایل پزشکی که در اتاق عمل قرار دارند باید با حساسیت‌های بالا مورد بررسی قرار گیرند. نباید با جان مردم بازی کرد؛ آنچه مشهود است این است که این بخشنامه بدون نگاه کارشناسی در راستای صرفه‌جویی اقتصادی بدون درنظر گرفتن مخاطرات احتمالی صورت گرفته است. واقعا جای سؤال دارد که چگونه می‌توان در جراحی‌ها و به‌خصوص در اتاق عمل که ریسک خطا و حتی بروز عفونت برای بیمار بسیاربالاست چنین دستوری داد؟»

معاون وزیر بهداشت به همشهری گفت: جای نگرانی نیست

قاسم جان‌بابایی معاون درمان وزارت بهداشت به همشهری می‌گوید: استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی‌کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد و کشورهای اروپایی و آمریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی در دنیا هستند نیز در بیمارستان‌ها از لوازم پزشکی که قابلیت استفاده مجدد دارند، بهره می‌برند و اینگونه نیست که فقط یک‌بار مصرف کنند، چراکه مقرون به صرفه نیست.»

او می‌گوید: تجهیزات پزشکی قابل فرآوری مجدد با استفاده از مواد ضدعفونی کننده، اتیلن اکساید و پلاسما استریل شده و قابلیت استفاده مجدد دارد و جای نگرانی نیست. این روش کاملا استاندارد بوده و مورد تأیید کمیته‌های کنترل عفونت قرار دارد، ضمن اینکه بعضی از وسایل که در جراحی‌های حساس چشم به‌کار می‌رود، یا وسایل بیهوشی و سایر جراحی‌ها، با روش فرآوری مجدد مورد استفاده قرار می‌گیرد و تاکنون هیچ‌گونه مشکلی برای سلامت بیمار ایجاد نکرده است، چراکه این روش مرجع بین‌المللی دارد و و روشی نیست که مخصوص ایران باشد.»

دکتر جان بابایی با بیان اینکه استفاده مجدد از برخی تجهیزات پزشکی بیمارستانی که با مواد ضدعفونی‌کننده استریل شده است، خطری برای سلامت بیمار ندارد، می‌گوید: روش فرآوری مجدد وسایل پزشکی در دنیا مرسوم شده است، تا جایی که شرکت‌های بینابینی مانند شرکت‌های ثالثیه با هدف فرآوری مجدد وسایل پزشکی تاسیس شده و لوازم و تجهیزات پزشکی را استریل کرده یا اینکه اجزای تجهیزات پزشکی را باز و استریل می‌کنند و دوباره مورد مصرف قرار می‌دهند.همچنین کشورهای اروپایی و آمریکایی که خود تولیدکننده تجهیزات پزشکی در دنیا هستند در بیمارستان‌ها از لوازم پزشکی که قابلیت استفاده مجدد دارند، بهره می‌برند و اینگونه نیست که فقط یک‌بار مصرف کنند، چراکه مقرون به صرفه نیست.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

اهمیت تست AMH برای اندازه گیری ذخیره تخمدان در درمان ناباروری

سلامت نیوز: ناباروری یکی از موضوعات مهم ا ست که در تمامی کشورها مطالعات گسترده ای درباره آن انجام می شود. برای بررسی این موضوع مهم گفتگویی با "دکتر اشرف معینی؛ جراح و متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ نازایی، استاد دانشگاه علوم پزشکی دانشگاه تهران" صورت گرفته است. این گفتگو به همت شرکت Roche، یکی از شرکت های پیشرو در حوزه بهداشت و درمان اجرایی شده است. ناباوری به چه معناست؟ چگونه تشخیص داده می شود و میزان شیوع ناباروری در ایران چقدر است؟ به گزارش سلامت نیوز، زمانی که یک زوج به مدت یکسال از هرگونه وسیله جلوگیری از بارداری استفاده نکنند و باردار نشوند، به آنها نابارور می گوییم. البته در این زمینه سن فاکتور مهمی است. با توجه به بررسی های حال حاضر عنوان می شود، اگر خانمی بالاتر از ۳۵ سال سن دارد و شش ماه از استفاده نکردن وسایل جلوگیری او گذشته و باردار نشده باشد، باید بررسی ها در موردش شروع شوند. میزان شیوع ناباروری در ایران مانند سایر کشورهاست. تقریبا حدود ۲۰ درصد زوج های ایرانی با مشکل ناباروری روبرو هستند. چه زمانی برای مطرح کردن بحث ناباروری با بیماران مناسب است؟ باید در این زمینه زوجها بعد از ازدواج برای راهنمایی زمان ایده آل بارداری مشاوره شوند. متاسفانه در کشورمان زوج ها فکر می کنند به محض بچه دار نشدن باید به متخصص مراجعه کنند. این فرهنگ غلطی ست که در کشورمان رایج شده است. زوج ها از همان زمان که تصمیم به ازدواج می گیرند باید به متخصص مراجعه کرده و درباره باروری با پزشک شان مشورت کنند. برای مثال: اگر خانمی با سن ۳۸ سال تصمیم به ازدواج گرفت و عنوان می کرد که قصد ندارد تا چهارسال دیگر بچه دار شود، باید متخصص به او آموزش و هشدار دهد که زمان باروریش محدود است. آموزش و هشدار باعث کاهش هزینه های درمانی هم برای زوج ها و هم برای دولت خواهد شد. به نظر من مشاوره و آموزش از سطح دبیرستان های دخترانه باید شروع شود. به آنها باید آموزش داده شود که چه زمانی دختران بالاترین شانس بارداری را دارند و باافزایش سن این شانس کاهش می یابد. ذخیره تخمدانی به چه معناست و چگونه اندازه گیری می شود و به چه دلیلی متخصصین زنان تمایل به اندازه گیری و سنجش آن دارند؟ چندسالی ست موضوع ذخیره تخمدانی به دلیل افزایش سن ازدواج و تاخیر زمان اولین بارداری مطرح و متخصصان به آن توجه ی ویژه ای دارند. در حال حاضر تعداد کثیری از بیماران ما خانم هایی هستند که سن بالایی دارند. بنابراین متخصصان پروتکل های مختلفی بر روی چنین بیمارانی اجرا کردند تا به جنین زنده دست بیابند. متخصصان فاکتورهای بسیاری را در مورد خانم های سن بالایی که قصد بارداری دارند، بررسی کردند و ذخیره تخمدان مورد توجه بود و بحث های مختلفی پیرامون آن شکل گرفت. در ابتدا متخصصان هورمون FSH را در روز دوم و سوم بارداری اندازه گیری می کردند اما بعد مدتی متوجه شدند اطلاعات بدست آمده متغیر است و امکان دارد در زمانهای مختلف تفاوت داشته باشد. بعد از طی مراحل مختلف در حال حاضر متخصصان به این نتیجه رسیده اند که بهترین کار برای تعیین ذخیره تخمدان؛ انجام تست هورمون آنتی مولرین (AMH) است. AMH یا هورمون آنتی مولرین ماده ای است که بطور مستقیم توسط سلول های گرانولوزا در فولیکول های تخمدان تولید می شود. از این رو AMH نشان دهنده تعداد و کیفیت فولیکول های موجود در تخمدان است. مطالعات مختلفی انجام شد و عنوان شد: خوشبختانه نتایج این تست در سرتاسر روز و در طول سیکل قاعدگی تغییر چندانی ندارد و از این رو در هر روزی از ماه قابل اندازه گیری است. عنوان می شود که سطح این تست در ساعت ۴ تا ۶ صبح تغییر می کند که آن زمان نیز خونگیری انجام نمی شود. درباره تست AFC (سونوگرافی واژینال) توضیح بفرمایید؟ یکی دیگر از روش های ذخیره تخمدان که پا به پای AMH در حال حرکت است Antral Follicle Count) AFC) یا اندازه گیری فولیکل ها توسط سونوگرافی داخل واژن است. در این باره نیز بررسی های بسیاری صورت گرفته و عنوان می شود: در مورد خانم های سن بالا، کسانی که بر روی تخمدان آنها عمل جراحی انجام شده، سابقه خانوادگی یائسگی زودرس دیده شده و... کاربرد دارد. البته در اکثر مقالات علمی عنوان می شود، انجام تست AMH و AFC هر دو در نشان دادن ذخیره تخمدان بسیار با ارزش هستند. معمولا به بیمارانی که سن بالای ۳۵ سال دارند؛ پیش آگاهی می دهیم. به چنین بیمارانی از نتایج بارداری حرفی نمی زنیم اما می گوییم، اگر نتایج تست AMH پایین تر از ۰/۵تا ۱/۱ بود پیش بینی می شود که اووسیت کمتری بدست بیاید و احتمال بارداری پایین است. البته برروی کیفیت جنین و یا بارداری هنوز نتایج ارائه نشده است. آیا متخصصان زنان می توانند از نتایج AMH برای مشاوره به بیمارانشان جهت برنامه تنظیم خانواده استفاده کنند؟ در مشاوره های تنظیم خانواده قبل از ازدواج نیز می توان مشاوره داد اما نباید برای هر زوجی هزینه متحمل شویم. معمولا از افرادی که بابت ازدواج و مشاوره تنظیم خانواده به ما مراجعه می کنند، سابقه خانوادگی گرفته می شود. از آنها درباره موارد مختلفی مانند: سابقه جراحی، سابقه آندومتریوز در خانواده، سابقه یائسگی زودرس اطرافیان و... پرسیده می شود. اگر متوجه شویم که فرد مراجعه کننده در مرحله خطر است از او می خواهیم که تست AMH انجام دهد و نتایج را بررسی می کنیم. دقت داشته باشید علم طب می گوید: نمی توان بیماری را با بیمار دیگر مقایسه کرد. در نظر داشته باشید که هر چقدر خانم جوان تر باشد، کیفیت تخمک بهتر خواهد بود. تا زمانی که نتایج AMH خوب باشد، کیفیت تخمک نیز خوب است. AMH هم کیفیت و هم کمیت تخمک را به متخصص نشان می دهد. مطمئنا نتایج به روند درمان کمک می کند. آیا اخذ سریع نتایج AMH به شما در روند درمان کمک می کند؟ در مطالعات علمی اخیر AMH و AFC کنار هم قرار می گیرند. البته مقالاتی هم هستند که توجه ی ویژه ای بر AFC می کنند و عنوان می کنند: انجام AFC راحت تر و سریعتر است. بیمار حین مراجعه به پزشک می تواند از نتایج مطلع شود و متخصص نیز با شمارش فولیکول ها به بیمار نتیجه را اطلاع می دهد. از سوی دیگر در مورد تست AMH دیگر نیاز به منتظر ماندن برای روز دوم یا سوم پریود نیست و فرد می تواند بدون اینکه ناشتا باشد در هر زمانی، تست را انجام دهد و در همان روز جواب را دریافت کند. در حال حاضر تقسیم بندی چهارگانه ای در دنیا تعریف شده بانام پوزیدان Poseidon) ). اگر بیماری تست های AMH و AFC انجام دهد در این تقسیم بندی قرار می گیرد. در این میان سن بیمار، تعداد تخمک ها و جنین ها و.. اهمیت دارد. برای بیماری که تست های مختلف را انجام داده باشد، پروتکل دارویی تعریف و شروع می شود و براساس نتایج نوع دارو انتخاب خواهد شد. و نکته پایانی؟ در چند سال اخیر بیماران سرطانی را به متخصصان جهت فریز تخمک ارجاع می دهند. بیمارانی که امکان دارد به دلیل استفاده از داروهای شیمی درمانی یا رادیوتراپی لگن و شکم دچار یائسگی زودرس شوند. در مورد این بیماران نیز نتایج AMH و AFC برای تعریف پروتکل های دارویی کمک می کنند. خوشبختانه با پیشرفت های صورت گرفته برای چنین بیمارانی به محض مراجعه می توان تست ها را انجام داد. در این چند وقت اخیر مبتلایان به آندومتریوز نیز به کسانی که باید ذخیره تخمدانی داشته باشند، اضافه شده اند. در حال حاضر بیماری که آندومتریوز دارد و کاندید لاپاروسکوپی نیز هست، تست AMH انجام می دهد و تخمک هایش فریز می شوند.