خانه / سلامت / ضرورت حل مشکلات مدیریتی مقابله با ریزگردها / استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در کاهش ریزگردها موثراست

ضرورت حل مشکلات مدیریتی مقابله با ریزگردها / استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در کاهش ریزگردها موثراست

سلامت نیوز:عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر حل مشکلات مدیریتی در مقابله با ریزگردها،گفت: می توان از ظرفیت سازمان های مردم نهاد درکاهش ریزگردها و حل مشکلات محیط زیستی استفاده کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،علی اکبری درخصوص ضرورت توجه به حل مشکل ریزگردها و اختصاص بودجه مناسب به این موضوع در سال ۹۶، گفت: پیش از ورود به بحث بودجه مورد نیاز برای مقابله با ریزگردها، باید گفت که در لایحه برنامه ششم موارد قابل قبولی برای مقابله با ریزگردها، تثبیت شن های روان، تقویت فعالیت های آبخیزداری و تنفس جنگل ها به تصویب رسید، البته طبق ساز وکارهای متفاوتی باید به اختصاص بودجه مناسب برای مقابله با ریزگردها هم توجه کرد.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بخش وسیعی از ریزگردها با منشاء خارجی و خارج از اراده انسانی به وجود می آیند، افزود: طبق گفته های رییس سازمان حفاظت محیط زیست خواستگاه و مرکز اصلی بروز ریزگردها در بخشی از کشور عراق است که این قسمت متاسفانه در سیطره گروهک تروریستی داعش است، یعنی حتی دولت عراق امکان دسترسی به این بخش ها برای مقابله با ریزگردها را ندارد؛ البته عوامل داخلی نیز مانند خشکی تالاب ها و تغییرات شرایط آب و هوایی در بروز ریزگردها تاثیرگذار است.

وی با تاکید براینکه عوامل انسانی دربروز ریزگردها بی تاثیر نیست، تصریح کرد: متاسفانه برداشت های غیرمجاز و بی جهت از منابع آبی موجب تغییر اقلیم و افزایش ریزگردها شده است، ضمن اینکه خشکی تالاب ها یکی از دلایل مهم در بروز ریزگردها است که تا کنون اقدام خاصی درجهت رفع این معضلات بزرگ زیست محیطی صورت نگرفته است؛ البته در برنامه ششم توسعه نمایندگان صیانت از مخازن و ذخیره آب به میزان ۱۱ میلیارد متر مکعب در طول برنامه ششم توسعه را پیش بینی کردند.

اکبری با یادآوری مصوباتی در برنامه ششم توسعه مبنی بر پیش بینی روش هایی مانند کشت آبخیزداری، مرمت قنات ها، کشت های گلخانه ای، هوشمند کردن چاه های مجاز و آبیاری تحت فشار،گفت : با توجه به بروز و افزایش ریزگردها در فصول مختلف سال اگر به موارد موردنظر در لایحه برنامه ششم توجه شود، می توان از میزان ریزگردها با منشاء داخلی تا حدود زیادی جلوگیری کرد؛ ضمن اینکه امیدواریم نظارت ها توسط مجلس دراجرای قوانین و استفاده از سازمان های مردم نهاد برای مدیریت کردن مشکلات محیط زیستی و مقابله با ریزگردها هم افزایش پیدا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید براینکه در حال حاضر نمی توان میزان مشخصی بودجه برای مقابله با ریزگردها اعلام کرد، گفت: مهم تر از افزایش و تزریق بودجه به سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با ریزگردها، اعمال روش های مدیریتی درست در کاهش معضلات محیط زیستی به ویژه ریزگردها است، البته عدم اختصاص بودجه کافی در سال های گذشته در افزایش ریزگردها موثر بوده که تنها مربوط به این بخش هم نیست؛ از این رو باید مشکلات مدیریتی را قبل از بحث بودجه حل کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

تهدید مسافران مترو با اسلحه پلاستیکی

سلامت نیوز: فردی که برای نشستن روی صندلی مترو، مسافران را با اسلحه پلاستیکی تهدید کرده بود، در ایستگاه چهارراه ولیعصر دستگیر شد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا،روز گذشته مأموران انتظامی مستقر در ایستگاه مترو چهارراه ولیعصر از وقوع درگیری میان دو مسافر مترو باخبر شده و با حضور در محل به بررسی موضوع پرداختند. در بررسی های اولیه مشخص شد درگیری میان دو مسافر از داخل قطار آغاز شده و پس از پیاده شدن از آن نیز ادامه داشته است. همچنین در تحقیقات بعدی مأموران نیز مشخص شد که یکی از طرفین درگیری با اسلحه پلاستیکی و غصب عناوین، قصد ترساندن شهروندان را داشته و خود را مأمور معرفی کرده بود و درگیری نیز به همین دلیل آغاز شده است که در همین راستا دو طرف درگیری به پلیس مترو منتقل شده و در آنجا مشخص شد که دعوا بر سر نشستن روی صندلی آغاز شده و هنگامی که متهم جایی برای نشستن پیدا نکرده با نشان دادن اسلحه اش به مسافران نشسته بر روی صندلی خود را مأمور معرفی کرده و درخواست نشستن روی صندلی را کرده است که با توجه به پلاستیکی بودن اسلحه شهروندان با این فرد درگیر شده اند. در ادامه بررسی های انجام شده با توجه به رفتار غیرعادی متهم این احتمال مطرح شد که وی دچار اختلالات روانی باشد که در همین راستا مقرر شد بررسی های بیشتر روی این فرد انجام شود. مرکز اطلاع رسانی پلیس پیشگیری تهران بزرگ با تأیید این خبر اعلام کرد: گزارش اولیه در این خصوص تنظیم شده و متهم برای سیر مراحل قانونی و نیز بررسی شرایط روحی و روانی به کلانتری ۱۲۹ جامی تحویل داده شد تا با دستور قضائی دستوران بعدی در موردش انجام شود.