خانه / سلامت / ضرورت حل مشکلات مدیریتی مقابله با ریزگردها / استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در کاهش ریزگردها موثراست

ضرورت حل مشکلات مدیریتی مقابله با ریزگردها / استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم نهاد در کاهش ریزگردها موثراست

سلامت نیوز:عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید بر حل مشکلات مدیریتی در مقابله با ریزگردها،گفت: می توان از ظرفیت سازمان های مردم نهاد درکاهش ریزگردها و حل مشکلات محیط زیستی استفاده کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از خانه ملت،علی اکبری درخصوص ضرورت توجه به حل مشکل ریزگردها و اختصاص بودجه مناسب به این موضوع در سال ۹۶، گفت: پیش از ورود به بحث بودجه مورد نیاز برای مقابله با ریزگردها، باید گفت که در لایحه برنامه ششم موارد قابل قبولی برای مقابله با ریزگردها، تثبیت شن های روان، تقویت فعالیت های آبخیزداری و تنفس جنگل ها به تصویب رسید، البته طبق ساز وکارهای متفاوتی باید به اختصاص بودجه مناسب برای مقابله با ریزگردها هم توجه کرد.

نماینده مردم شیراز درمجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه بخش وسیعی از ریزگردها با منشاء خارجی و خارج از اراده انسانی به وجود می آیند، افزود: طبق گفته های رییس سازمان حفاظت محیط زیست خواستگاه و مرکز اصلی بروز ریزگردها در بخشی از کشور عراق است که این قسمت متاسفانه در سیطره گروهک تروریستی داعش است، یعنی حتی دولت عراق امکان دسترسی به این بخش ها برای مقابله با ریزگردها را ندارد؛ البته عوامل داخلی نیز مانند خشکی تالاب ها و تغییرات شرایط آب و هوایی در بروز ریزگردها تاثیرگذار است.

وی با تاکید براینکه عوامل انسانی دربروز ریزگردها بی تاثیر نیست، تصریح کرد: متاسفانه برداشت های غیرمجاز و بی جهت از منابع آبی موجب تغییر اقلیم و افزایش ریزگردها شده است، ضمن اینکه خشکی تالاب ها یکی از دلایل مهم در بروز ریزگردها است که تا کنون اقدام خاصی درجهت رفع این معضلات بزرگ زیست محیطی صورت نگرفته است؛ البته در برنامه ششم توسعه نمایندگان صیانت از مخازن و ذخیره آب به میزان ۱۱ میلیارد متر مکعب در طول برنامه ششم توسعه را پیش بینی کردند.

اکبری با یادآوری مصوباتی در برنامه ششم توسعه مبنی بر پیش بینی روش هایی مانند کشت آبخیزداری، مرمت قنات ها، کشت های گلخانه ای، هوشمند کردن چاه های مجاز و آبیاری تحت فشار،گفت : با توجه به بروز و افزایش ریزگردها در فصول مختلف سال اگر به موارد موردنظر در لایحه برنامه ششم توجه شود، می توان از میزان ریزگردها با منشاء داخلی تا حدود زیادی جلوگیری کرد؛ ضمن اینکه امیدواریم نظارت ها توسط مجلس دراجرای قوانین و استفاده از سازمان های مردم نهاد برای مدیریت کردن مشکلات محیط زیستی و مقابله با ریزگردها هم افزایش پیدا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با تاکید براینکه در حال حاضر نمی توان میزان مشخصی بودجه برای مقابله با ریزگردها اعلام کرد، گفت: مهم تر از افزایش و تزریق بودجه به سازمان حفاظت محیط زیست برای مقابله با ریزگردها، اعمال روش های مدیریتی درست در کاهش معضلات محیط زیستی به ویژه ریزگردها است، البته عدم اختصاص بودجه کافی در سال های گذشته در افزایش ریزگردها موثر بوده که تنها مربوط به این بخش هم نیست؛ از این رو باید مشکلات مدیریتی را قبل از بحث بودجه حل کرد.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

امروز و فردا بارش‌ها در سواحل شمال کشور تقویت می‌شود/ کاهش دما طی دو روز آینده برای تهران

سلامت نیوز: امیر حسین نقشینه گفت: امروز پنج شنبه و فردا جمعه بارش ها در سواحل شمال تقویب می شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از میزان،امیر حسین نقشینه، کارشناس سازمان هواشناسی درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده گفت: امروز پنج شنبه و فردا جمعه بارش ها در سواحل شمال تقویب می شود. وی در ادامه بیان کرد: دریای خزر هم طی امروز و فردا مواج و متلاطم می شود و تا روز شنبه با کاهش محسوس دما در نوار شمالی کشور مواجهه خواهیم بود. این کاهش دما بیشتر برای سواحل و شهرهای نزدیک به خط ساحلی محسوس تر است. وی در ادامه تاکید کرد: این کاهش دما بین ۲ تا ۵ درجه خواهد بود. نقشینه در ادامه گفت: روند افزایش نسبی دما از روز شنبه به بعد را نیز خواهیم داشت. همچنین طی امروز و فردا پنج شنبه و جمعه برای مناطق شمالی آذربایجان غربی و شرقی بارش پراکنده باران را خواهیم داشت. بر روی ارتقاعات البرز شرقی و خراسان شمالی نیز بارش پراکنده پیش بینی شده است. این کارشناس سازمان هواشناسی در ادامه بیان کرد: شنبه در سواحل خزر و ارتفاعات البرز مرکزی و خراسان شمالی بارش پراکنده خواهیم داشت. از شنبه شب از میزان ابرناکی در این مناطق کاسته می شود و افزایش نسبی دما در شمال غرب و سواحل شمال را خواهیم داشت. نقشینه در ادامه بیان کرد: تا ابتدای هفته آینده در مناطق شرق ایران افزایش سرعت باد و در برخی ساعات خیزش گرد و خاک به ویژه برای زابل وسیستان و بلوچستان را شاهد خواهیم بود. وی در ادامه درباره وضعیت جوی تهران گفت: آسمان تهران هم امروز صاف تا کمی ابری خواهد بود و طی امروز پنج شنبه و جمعه دمای هوای تهران اندکی کاهش پیدا خواهد کرد.