خانه / سلامت / علت بی‌رغبتی ۶۵ درصدی پزشکان برای اخذ مجوز طبابت چیست؟

علت بی‌رغبتی ۶۵ درصدی پزشکان برای اخذ مجوز طبابت چیست؟

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت مجلس، بابیان‌اینکه نبود بازار کار باعث مهاجرت و تغییر شغل پزشکان عمومی شده است اجرای سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده را تنها راه نجات این پزشکان دانست.

به گزارش سلامت نیوز، محمد حسین قربانی درگفت وگو با خانه ملت، در مورد انتشار خبری مبنی بر اینکه تنها ۳۵ درصد پزشکان عمومی برای گرفتن پروانه مطب اقدام کرده‌اند و چون احساس می‌کنند هیچ نقش و جایگاهی در نظام سلامت ندارند یا مهاجرت کرده یا تغییر شغل می‌دهند، گفت: برای پزشکان عمومی که استخدام نیستند و فضای ورود به رشته‌های تخصصی هم برای آنها مهیا نیست، تنها راه کسب درآمد این است که مطبی ایجاد کنند که این محیط هم با توجه به تخصص محور بودن حوزه درمان و وجود دفترچه‌های درمانی که همچون چک سفید امضا شده در دست بیماران قرار دارد و باعث شده برای ساده‌ترین بیماری‌ها نیز به متخصص مراجعه کنند، از کارایی لازم برای آنها برخوردار نیست.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته روال باید این گونه باشد که بر اساس سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده در هر منطقه‌ای بیماران برای تشخیص اولیه به پزشک عمومی مراجعه کنند و از این طریق به پزشک متخصص یا بیمارستان معرفی شوند که در این شرایط اجرا نمی‌شود.

ایجاد مطب برای پزشکان عمومی مقرون به صرفه نیست

وی در بیان دلیل مهاجرت و تغییر شغل پزشکان عمومی، خاطرنشان کرد: هزینه‌های اداره مطب و مالیات هم برای پزشکان عمومی مقرون به صرفه نیست، ضمن اینکه هزینه‌های سنگین اجتماعی نیز موجب بروز مشکلات برای این پزشکان حتی در تامین معیشت خود شده و طبیعی است در این شرایط به دنبال راهی برای تامین زندگی خود باشند.

پزشکان عمومی در بیمارستان یا بخش اورژانس حدود دو میلیون تومان درآمد دارند

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون با وجود فراوانی پزشکان عمومی فضای فعالیت برای آنها اشباع شده است، ضمن اینکه یک پزشک عمومی در بیمارستان یا بخش اورژانس حدود دو میلیون تومان درآمد دارد، از سوی دیگر در پی انتظاراتی که جامعه و خانواده از آنها دارند ناچار می شوند برای تامین معیشت خود در سایر مشاغل فعالیت کنند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بی‌تردید بهترین راه برای رفع مشکلات پزشکان عمومی این است که بتوانیم سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرا کنیم و بیماران الزاما از این طریق به پزشکان فوق تخصص یا مراکز درمانی معرفی شوند./

درباره ی ali

مطالب مرتبط

آزمایش خونی که احتمال مرگ را پیش‌بینی می‌کند

سلامت نیوز: محققان با استفاده از گروهی از نشانگرهای زیستی، آزمایش خونی طراحی کردند که احتمال مرگ یک فرد را در ۱۰ سال آینده پیش بینی می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایرنا، دانشمندان آلمانی با بررسی های انجام شده روی ۴۴ هزار نفر، ۱۴ نشانگر زیستی را در خون شناسایی کردند که بر احتمال مرگ یک فرد اثر می گذارند. به گزارش پایگاه اینترنتی دیلی میل ،این نشانگرهای زیستی که به استناد آزمایش های انجام شده با دقتی ۸۳ درصدی احتمال مرگ فرد را در ۱۶ سال آینده پیش بینی می کنند، به همه چیز از ایمنی و کنترل قند خون گرفته تا گردش چربی و التهاب ارتباط دارند. این روش هنوز در قالب یک آزمایش خون معمولی مانند آزمایش هایی که برای تشخیص عفونت در بیمار انجام می شود، تست نشده است. دانشمندان امید دارند که نتایج تحقیقاتشان به ابداع آزمایش خونی بینجامد که بتوان روزی از آن برای هدایت فرآیند درمان بیماران استفاده کرد و به عنوان نمونه با استفاده از آن در مورد شانس زنده ماندن بیماران میانسال، پیش از جراحی، اطمینان خاطر کسب کرد. پزشکان عموما با استفاده از فاکتورهایی چون فشارخون و سطح کلسترول می توانند احتمال مرگ یک فرد را طی یک سال آتی پیش بینی کنند اما پیش بینی این احتمال در بازه طولانی تری چون ۵ تا ۱۰ سال بعد، کار ساده ای نیست. اگرچه کارشناسان از این تحقیق به عنوان گامی هیجان انگیز یاد کرده اند اما متذکر شده اند که پیش از اجرای آن در دنیای واقعی به پژوهش های بیشتر در این باره نیاز است. جزئیات این پژوهش در نشریه Nature Communications منتشر شده است.