خانه / سلامت / علت بی‌رغبتی ۶۵ درصدی پزشکان برای اخذ مجوز طبابت چیست؟

علت بی‌رغبتی ۶۵ درصدی پزشکان برای اخذ مجوز طبابت چیست؟

سلامت نیوز: عضو کمیسیون بهداشت مجلس، بابیان‌اینکه نبود بازار کار باعث مهاجرت و تغییر شغل پزشکان عمومی شده است اجرای سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده را تنها راه نجات این پزشکان دانست.

به گزارش سلامت نیوز، محمد حسین قربانی درگفت وگو با خانه ملت، در مورد انتشار خبری مبنی بر اینکه تنها ۳۵ درصد پزشکان عمومی برای گرفتن پروانه مطب اقدام کرده‌اند و چون احساس می‌کنند هیچ نقش و جایگاهی در نظام سلامت ندارند یا مهاجرت کرده یا تغییر شغل می‌دهند، گفت: برای پزشکان عمومی که استخدام نیستند و فضای ورود به رشته‌های تخصصی هم برای آنها مهیا نیست، تنها راه کسب درآمد این است که مطبی ایجاد کنند که این محیط هم با توجه به تخصص محور بودن حوزه درمان و وجود دفترچه‌های درمانی که همچون چک سفید امضا شده در دست بیماران قرار دارد و باعث شده برای ساده‌ترین بیماری‌ها نیز به متخصص مراجعه کنند، از کارایی لازم برای آنها برخوردار نیست.

نماینده مردم آستانه اشرفیه درمجلس شورای اسلامی، ادامه داد: البته روال باید این گونه باشد که بر اساس سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده در هر منطقه‌ای بیماران برای تشخیص اولیه به پزشک عمومی مراجعه کنند و از این طریق به پزشک متخصص یا بیمارستان معرفی شوند که در این شرایط اجرا نمی‌شود.

ایجاد مطب برای پزشکان عمومی مقرون به صرفه نیست

وی در بیان دلیل مهاجرت و تغییر شغل پزشکان عمومی، خاطرنشان کرد: هزینه‌های اداره مطب و مالیات هم برای پزشکان عمومی مقرون به صرفه نیست، ضمن اینکه هزینه‌های سنگین اجتماعی نیز موجب بروز مشکلات برای این پزشکان حتی در تامین معیشت خود شده و طبیعی است در این شرایط به دنبال راهی برای تامین زندگی خود باشند.

پزشکان عمومی در بیمارستان یا بخش اورژانس حدود دو میلیون تومان درآمد دارند

این نماینده مردم در مجلس دهم، تصریح کرد: هم‌اکنون با وجود فراوانی پزشکان عمومی فضای فعالیت برای آنها اشباع شده است، ضمن اینکه یک پزشک عمومی در بیمارستان یا بخش اورژانس حدود دو میلیون تومان درآمد دارد، از سوی دیگر در پی انتظاراتی که جامعه و خانواده از آنها دارند ناچار می شوند برای تامین معیشت خود در سایر مشاغل فعالیت کنند.

عضو کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: بی‌تردید بهترین راه برای رفع مشکلات پزشکان عمومی این است که بتوانیم سیستم ارجاع و طرح پزشک خانواده را در کل کشور اجرا کنیم و بیماران الزاما از این طریق به پزشکان فوق تخصص یا مراکز درمانی معرفی شوند./

درباره ی ali

مطالب مرتبط

خشکی و ترک پوست را با سیب درمان کنید

سلامت نیوز: سیب ناراحتی های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست و رنگ پریدگی را برطرف می کند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از آنا، سیب یکی از بهترین میوه هایی است که برای شاداب نگه داشتن بدن و بالابردن توان بدن برای مقابله با حملات ویروس ها و میکروب ها موثر بوده لذا مصرف آن برای همه سنین توصیه می شود، همچنین استفاده از سیب ناراحتی های شایعی مانند خشکی پوست، ترک خوردگی پوست و رنگ پریدگی را برطرف می کند. همچنین وجود املاحی مانند آهن، منیزیم، کلسیم و پتاسیم در سیب درد مفاصل را برطرف کرده و استخوان های بدن را محکم می کند؛ از طرفی از دیگر فواید این ماده مهم و اساسی این است که باکتری های موجود بین لثه و دندان را از بین می برد و به گفته پزشکان می تواند نقش مسواک را نیز ایفا کند؛ همچنین جویدن سیب موجب تقویت عضلات فک می شود. بر اساس این گزارش، از دیگر فواید سیب می توان به درمان سرماخوردگی و کشتن میکروب های موجود در بدن اشاره کرد؛ از طرفی به دلیل وجود فیبر بالا در سیب، این ماده در هضم غذا نیز بسیار موثر است و از نفخ شکم جلوگیری می کند؛ همچنین جلوگیری از چاقی، درمان زخم دهان، خارج کردن حرارت اضافی از بدن، رفع گرفتگی صدا و درمان التهاب کلیه از دیگر فواید مصرف سیب است. قابل ذکر است؛ موارد ذکر شده تنها بخشی از فواید این میوه اساسی و موثر در بدن است لذا چه در طب نوین و چه در طب سنتی مصرف آن برای همه افراد توصیه شده چرا که مصرف سیب بدن را از هجوم میکروب ها بیمه می کند.