خانه / سلامت / عمیق‌تر شدن "کمبود معلم" با سیل بازنشستگی معلمان و افزایش جمعیت دانش‌آموزان

عمیق‌تر شدن "کمبود معلم" با سیل بازنشستگی معلمان و افزایش جمعیت دانش‌آموزان

سلامت نیوز: وزیر آموزش وپرورش گفت: سیل بازنشستگی معلمان به‌شدت رو به افزایش و جمعیت دانش‌آموزان نیز در حال رشد است و این وضعیت کمبود معلم را عمیق‌تر می‌کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تسنیم؛ محسن حاجی‌میرزایی در مراسم افتتاح ۲۵۴ فضای آموزشی در استان خوزستان اظهار کرد: دو مشکل نیروی انسانی و اعتبارات از مشکلات جدی آموزش و‌پرورش هستند و با اعتبارات موجود ۶۰ درصد تعهدات را می‌توانیم پاسخ دهیم و ۴۰ درصد باقی‌مانده را از کیفیت می‌کاهیم همچنین وضعیت ساماندهی نیروی انسانی و کمبود معلم جدی است.

وی افزود: رویکرد ما به مسائل مهم است و مسئله‌ای قابل حل است که به درستی آن را بشناسیم و ریشه‌ها را بدانیم، به خوبی می‌دانیم کلاس‌های درس با کمبود تجهیزات و گاه معلم مواجه هستند و به نماینده‌های مجلس حق می‌دهم که ناراحت شوند و مطالبه‌گر باشند اما این مسائل دلایلی دارد و سهم هر کدام از ما در شکل‌گیری دلایل چیست؟

وزیر آموزش وپرورش گفت: آیا وقتی به سراغ دلایل می‌رویم، بخشی از ما مطالبه‌گر و بخشی پاسخگو می‌شویم یا همه باید پاسخگو باشیم؟ برخی نمایندگان مجلس می‌گویند به حل مشکلات اعتمادی نداریم اما می‌خواهم رمزگشایی کنید که چرا مسائل حل نمی‌شود و چرا به ریشه‌های شکل‌گیری مسائل توجه نمی‌کنیم، ما بسیار صحبت می‌کنیم اما کم راهکار می‌دهیم.

وی بیان‌کرد: بسیاری از مسائل امروز ما مزمن و ۴۰ ساله است و حداقل ۲۵ سال است در آموزش‌وپرورش درباره نیروی انسانی صحبت می‌شود و بنده که دو هفته است به آموزش‌وپرورش آمدم با شروع مهر، ۱۰۸ هزار معلم کم داشتیم.

حاجی‌میرزایی گفت:خوشحالم آموزش‌وپرورش در مجلس چنین پتانسیلی دارد که نمایندگان دلشان می‌سوزد اما باید بگویند برای حل مشکلات چه باید کرد، تازه این مشکلات حس می‌شود و مشکلات کلانتر آموزش‌وپرورش حس نمی‌شوند.

وزیر آموزش وپرورش ادامه‌داد: دولت کاری خواهد کرد که آموزش‌وپرورش بخواهد و این وزارتخانه باید فهم و تبین خود را دقیق و حضورش را جدی‌تر اثبات کند تا دولت حس کند این وزارتخانه قابلیت ممتازی است که در سختی‌ها کنارش قرار داشته و به کمکش می‌آید، ما نتوانستیم این روابط را ایجاد کنیم، چقدر امروز صنعت، کشاورزی و خدمات کشور چشم امید به خروجی‌های آموزش‌وپرورش دارد.

وی افزود: نمی‌خواهم آموزش‌وپرورش و خدماتش را کوچک نشان دهم این انقلاب و کشور به خاطر خدمات آموزش‌وپرورش سرپا ایستاده است، شرایط مطلوب ما این است که معلم با آرامش سرکلاس برود و درس بدهد نه اینکه مدیر تمام تلاشش در تابستان این باشد که برای کلاس درس معلم پیدا کند و دیگر فرصتی برای اندیشیدن به کیفیت نداشته باشد.

حاجی‌میرزایی مطرح‌کرد: به دولت درباره کمبود نیروی انسانی گزارش دادم، سیل بازنشستگی به شدت در حال افزایش و جمعیت دانش‌آموزان نیز رو به افزایش است و برای این فاصله عمیق باید فکری کرد، این بحران سال به سال عمیقتر می‌شود برهمین اساس مقرر شد سازمان اداری و استخدامی، برنامه و بودجه و آموزش و پرورش در جلسات مشترک وضعیت نیروی انسانی،کاستی‌ها و روند آینده آموزش‌وپرورش در این حوزه را بسنجند.

وی گفت: امسال وضعیت نیروی انسانی نسبت به پارسال بیشتر و مشکل ما بدتر شده است و تعداد بیشتری نیرو نیاز داریم.

درباره ی ali

مطالب مرتبط

"دیابت" و اختلالاتی که در گوارش ایجاد می‌کند

سلامت نیوز:در اثر عواملی چون افزایش شیوع چاقی ناشی از شکل نادرست زندگی شهر نشینی و افزایش سـن جوامـع بـشری، شـیوع بیمـاری دیابت در جهان بـه سـرعت رو بـه افـزایش اسـت و متاسـفانه ایـن افــزایش در کشورهای در حال توسعه از جمله در کـشور ما چشمگیرتر است. به گزارش سلامت نیوز بخه نقل از ایسنا، مبتلایان به دیابت بیش از دیگران در معـرض خطـر بـروز عوارضـی مانند اختلالات بینایی، حملات قلبی– عروقی، قطع پا و یا نارسـایی کلیوی قرار دارند. مطالعات اخیر نشان داده اند که با رعایـت برنامـه غذایی سالم، اعتدال در مصرف غذا، داشتن فعالیت فیزیکی منظم، کنترل دقیق قند خون و... از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری می شود و بدین طریق بیماران دیـابتی مـی تواننـد از یـک زندگی سالم و طول عمر طبیعی بهره منـد شوند. اختلال گوارشی ناشی از دیابت از ابتدای زمان تشخیص دیابت نوع دو و از پنج سال بعد از شروع دیابت نوع یک، ممکن است کار دستگاه گوارش مختل شود. اگر قند خون به مدت طولانی بالا باشد، تغییرات شیمیایی در رشته های عصبی ایجاد شده و عروق تغذیه کننده این رشته ها دچار آسیب دیدگی می شوند. در نتیجه، کار رشته های عصبی معده و روده مختل و یا به کلی متوقف می شود. پیامدهای این وقایع می توانند تاخیر در تخلیه محتویات معده و یا بروز یبوست و اسهال دیابتی باشد. اسهال دیابتی در بیمار دیابتی، کندی حرکت روده باعث رشد بیش از حـد بـاکتری های روده می شود. تجمع باکتری ها در روده باعث بروز اسهال می شود. در صورت اثبات این حالت ممکن است برای بیمار آنتی بیوتیـک یا داروهای دیگری تجویز شود. علل دیگری هم وجود دارند که می توانند باعث بروز اسهال در بیمـار دیـابتی شـوند. در صـورت بـروز اسهال در بیمار دیابتی و ادامه آن به مدت بیش از دو هفته، ضمن نیـاز به کنترل دقیق قند خون، مراجعه به پزشک متخصص گـوارش لازم است. یبوست دیابتی ممکن است فرد دیابتی دچار یبوست شود کـه با مصرف غـذاهای حـاوی فیبـر مثـل میـوه، سبزی، خوردن مایعات کافی و انجام فعالیت های ورزشی تا حدی بهبود می یابد. در مواردی که یبوست طـول کـشیده، ممکن است پزشک داروهایی را برای بیمار تجویز کنـد. بررسی علـت بـروز یبوسـت در بیمـار دیــابتی توســط پزشــک متخـصص گـوارش لازم است. بنابر اعلام پژوهشکده علوم غدد و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی تهران، علائم تاخیر در تخلیه معده شامل سوزش سردل، تهوع، استفراغ غذاهای هضم نشده، احساس پری شکم و سیری زودرس، کاهش وزن، نفخ شکم، نوسان در میزان قند خون، کاهش اشتها، برگشت غذا از معده به مری و... است که البته شدت این نشانه ها می تواند کم، متوسط یا زیاد باشد.