خانه / سلامت / فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

سلامت نیوز: آخرین پژوهش‌های محققان انگلیسی نشان می‌دهد که امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در جامعه این کشور در حال افزایش بوده و آمار مرگ‌ومیر بین افراد فقیر بیشتر بوده و در این میان زنان وضعیت بدتری نسبت به مردان دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، پژوهشگران انگلیسی در پی مطالعات جدید خود اعلام کردند که می‌توان تفاوت‌های بسیاری را در امید به زندگی در طبقات مختلف جامعه به‌ویژه در بین زنان مشاهده کرد. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که در انگلستان شکاف امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در حال افزایش است که در این میان زنان وضعیت بدتری را تجربه می‌کنند.

در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی در انگلستان مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.

این تحقیقات به سرپرستی مجید عزتی (Majid Ezzati) دانشمند ایرانی‌الاصل و از اپیدمیولوژیست های امپریال کالج لندن انگلستان انجام‌شده و نشان می‌دهد که افزایش تدریجی میانگین امید به زندگی در میان زنان انگلیسی متوقف‌شده و از پنج نفر تنها سه نفر به زندگی امیدوار هستند و این رقم در حال تغییر است.

پروفسور عزتی و همکارانش اطلاعات ثبت‌شده دفتر آمار ملی انگلستان را برای بررسی سوابق جمعیت و مرگ در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی مشاهده کرده و سن، علت مرگ و وضعیت اجتماعی – اقتصادی افراد را مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. لازم به ذکر است که این تحقیق شامل هفت میلیون و ششصد و پنجاه هزار گزارش مرگ‌ بوده است.

این تحقیقات نشان می‌دهند که فاصله بین میانگین سن مرگ در انگلستان مابین گروه‌های پردرآمد و کم‌درآمد افزایش پیداکرده اما این رقم در میان زنان بسیار بیشتر شده است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی زنان در فقیرترین سطوح جامعه می‌توانستند امیدوار باشند که ۱/۶ سال پیش از همتایان ثروتمند خود از این دنیا می‌روند اما این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۹/۷ سال رسیده است درحالی‌که در همین دوران، فاصله مرگ بین مردان فقیر و غنی از ۹ به ۷/۹ سال افزایش پیداکرده است.

محققان با توجه به نتایج این پژوهش‌ها اعلام کردند: «از سال ۲۰۱۱ میلادی امید به زندگی در زنان انگلستان متوقف‌شده و حتی کاهش پیداکرده است.» به‌طورکلی در دو سطح فقیر جامعه انگلستان می‌توان کاهش امید به زندگی در زنان را در گروه اول حدود ۱۶/۰ سال و در گروه دوم حدود ۲۴/۰ سال مشاهده کرد. علاوه بر آن، نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که میزان مرگ‌ومیر در هر بیماری و در هر سنی در میان افراد فقیر بالاتر از ثروتمندان است.

پژوهشگران همچنین اعلام کردند: «این تحقیقات مشخص کرده که مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.» قابل‌توجه است که به اعتقاد پژوهشگران می‌توان از بیشتر موارد مرگ زودرس در طبقات فقیر جامعه پیشگیری کرده و آن‌ها را درمان کرد.

شرح کامل این پژوهش و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله بهداشت عمومی لنست (Lancet Public Health) به چاپ رسیده و قابل‌دسترس است.

منبع: cosmosmagazine

درباره ی ali

مطالب مرتبط

شناسایی داروهای مورد علاقه قاچاقچیان از سوی وزارت بهداشت

سلامت نیوز: مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج گفت: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا غلامحسین مهرعلیان در یک برنامه رادیویی ضمن اشاره به دو پدیده در حوزه بازار سیاه و قاچاق دارویی اظهار کرد: پدیده قاچاق دارو به داخل و قاچاق دارو به خارج دو پدیده مهم در این بازار هستند که سازوکار خاص خود را دارند. سوداگران این حوزه بنا به دلایل و انگیزه ای که بر اساس سیاست های وزارت بهداشت ایجاد شده، اقدام می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در ادامه گفت: سوداگران برخی از فرآورده های دارویی را که در داخل یافت نمی شود از مجرای غیرقانونی تهیه و از خارج وارد کشور می کنند البته عمده این داروها، داروهای برندی هستند که ما معادل آن را در داخل داریم. وی افزود: بر اساس ابلاغ سیاست بالادستی و وزارت بهداشت از واردات داروهایی که در داخل تولید می شوند معذوریم و به همین دلیل عده ای این داروها را تهیه و از مبادی رسمی و غیررسمی وارد کشور می کنند. مهرعلیان درباره دلیل قاچاق دارو به خارج از کشور بیان کرد: اختلاف نرخ قیمت دارو در داخل کشور با خارج، این انگیزه را برای سوداگران ایجاد کرده که بخشی از داروهای تولید داخل را از کشور خارج کنند. با تخصیص یارانه و ارز دولتی به داروهای مورد نیاز مردم قیمت دارو کاهش می یابد و سوداگران نیز با سوء استفاده از این موضوع، اقدام و دارو را با ترفندهای خود از ایران خارج می کنند. مدیر کل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو وزارت بهداشت در پاسخ به این سوال که رصد و پایش بازار سیاه دارو بر عهده کدام سازمان است، گفت: در مورد قاچاق دارو به کشور پلیس مرزی و گمرک باید تلاش کنند و مانع از ورود این کالا به داخل کشور شوند اما درباره قاچاق دارو از کشور قضیه پیچیده تر است معمولاً یک فرد یا موسسه دارو را از داروخانه تهیه و به خارج از کشور صادر می کنند. جلوگیری از این پدیده همکاری چندجانبه ای از پلیس ، سازمان های بیمه گر، سازمان های تعزیراتی و سازمان غذا و دارو را می طلبد. وی در پایان با بیان اینکه سازمان غذا و دارو عمده داروهای مورد علاقه سوداگران برای قاچاق به خارج را شناسایی کرده است، تصریح کرد: کلیه فعالیت های این حوزه تحت سامانه ای در قالب یک پکیج در نظر گرفته شده تا از این پدیده جلوگیری شود البته حجم قاچاق دارو نسبت به حجم کل بازار دارویی بسیار ناچیز است و البته معتقد هستیم که این حجم ناچیز نیز باید کنترل شود. مهر علیان در پایان با اشاره به اینکه ما بازار دارویی را به طور کامل رصد می کنیم، گفت: رصد بازار سیاه دارو در حوزه اختیارات و وظایف سازمانی ما نیست.