خانه / سلامت / فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

سلامت نیوز: آخرین پژوهش‌های محققان انگلیسی نشان می‌دهد که امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در جامعه این کشور در حال افزایش بوده و آمار مرگ‌ومیر بین افراد فقیر بیشتر بوده و در این میان زنان وضعیت بدتری نسبت به مردان دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، پژوهشگران انگلیسی در پی مطالعات جدید خود اعلام کردند که می‌توان تفاوت‌های بسیاری را در امید به زندگی در طبقات مختلف جامعه به‌ویژه در بین زنان مشاهده کرد. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که در انگلستان شکاف امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در حال افزایش است که در این میان زنان وضعیت بدتری را تجربه می‌کنند.

در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی در انگلستان مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.

این تحقیقات به سرپرستی مجید عزتی (Majid Ezzati) دانشمند ایرانی‌الاصل و از اپیدمیولوژیست های امپریال کالج لندن انگلستان انجام‌شده و نشان می‌دهد که افزایش تدریجی میانگین امید به زندگی در میان زنان انگلیسی متوقف‌شده و از پنج نفر تنها سه نفر به زندگی امیدوار هستند و این رقم در حال تغییر است.

پروفسور عزتی و همکارانش اطلاعات ثبت‌شده دفتر آمار ملی انگلستان را برای بررسی سوابق جمعیت و مرگ در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی مشاهده کرده و سن، علت مرگ و وضعیت اجتماعی – اقتصادی افراد را مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. لازم به ذکر است که این تحقیق شامل هفت میلیون و ششصد و پنجاه هزار گزارش مرگ‌ بوده است.

این تحقیقات نشان می‌دهند که فاصله بین میانگین سن مرگ در انگلستان مابین گروه‌های پردرآمد و کم‌درآمد افزایش پیداکرده اما این رقم در میان زنان بسیار بیشتر شده است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی زنان در فقیرترین سطوح جامعه می‌توانستند امیدوار باشند که ۱/۶ سال پیش از همتایان ثروتمند خود از این دنیا می‌روند اما این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۹/۷ سال رسیده است درحالی‌که در همین دوران، فاصله مرگ بین مردان فقیر و غنی از ۹ به ۷/۹ سال افزایش پیداکرده است.

محققان با توجه به نتایج این پژوهش‌ها اعلام کردند: «از سال ۲۰۱۱ میلادی امید به زندگی در زنان انگلستان متوقف‌شده و حتی کاهش پیداکرده است.» به‌طورکلی در دو سطح فقیر جامعه انگلستان می‌توان کاهش امید به زندگی در زنان را در گروه اول حدود ۱۶/۰ سال و در گروه دوم حدود ۲۴/۰ سال مشاهده کرد. علاوه بر آن، نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که میزان مرگ‌ومیر در هر بیماری و در هر سنی در میان افراد فقیر بالاتر از ثروتمندان است.

پژوهشگران همچنین اعلام کردند: «این تحقیقات مشخص کرده که مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.» قابل‌توجه است که به اعتقاد پژوهشگران می‌توان از بیشتر موارد مرگ زودرس در طبقات فقیر جامعه پیشگیری کرده و آن‌ها را درمان کرد.

شرح کامل این پژوهش و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله بهداشت عمومی لنست (Lancet Public Health) به چاپ رسیده و قابل‌دسترس است.

منبع: cosmosmagazine

درباره ی ali

مطالب مرتبط

ارتباط سرطان کبد با بهداشت دهان

سلامت نیوز:گروهی از متخصصان علوم پزشکی در یک بررسی جامع در بریتانیا دریافتند افرادی که با بیماری های لثه و دندان روبه رو هستند بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد قرار دارند. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، افرادی که از مشکلات و بیماری های دهان و دندان از جمله خونریزی لثه شکایت دارند یا دندان های خود را از دست داده اند، حدود ۷۵ درصد بیشتر در معرض ابتلا به سرطان کبد هستند. همچنین تحقیقاتی که پیش از این انجام گرفته حاکی از آن است که بیماری های دندان و لثه فاکتور خطرزایی در بروز انواع بیماری ها از جمله سکته مغزی، بیماری قلبی، دیابت و برخی انواع سرطان هاست. یکی از محققان این مطالعه از دانشگاه کوئینز بلفاست در ایرلند شمالی گفت: در مورد رابطه بین عدم رعایت بهداشت دهان و انواع خاصی از سرطان های دستگاه گوارش شواهد متضادی وجود داشته که در این بررسی مورد مطالعه قرار گرفته اند. سرطان های دستگاه گوارش از جمله نگرانی های اصلی حوزه سلامت عمومی در سطح جهان به حساب می آید. در این بررسی محققان به نتایج یک مطالعه جهانی مراجعه کرده که در آن برآورد شده بود تقریبا ۲۸ درصد موارد جدید ابتلا به سرطان و ۳۷ درصد از مرگ و میرهای ناشی از سرطان در سال ۲۰۱۸ میلادی به دلیل ابتلا به سرطان دستگاه گوارش بوده است. تعداد مبتلایان به سرطان های دستگاه گوارش رو به افزایش است که بالا رفتن میانگین سنی جمعیت و افزایش برخی از فاکتورهای خطرزای رفتاری و محیطی از جمله دلایل محتمل در گسترش بیماری های سرطان دستگاه گوارش به حساب می آید. محققان در این بررسی اطلاعات مربوط به بیش از ۴۹۰ هزار فرد ۴۰ تا ۶۹ ساله را که در فاصله سال های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۰ جمع آوری شده بود، مورد بازبینی قرار دادند. به گزارش مدیکال نیوز تودی، محققان با بیان اینکه در مدت زمان انجام این مطالعه حدود ۴۰۶۹ نفر به سرطان دستگاه گوارش مبتلا شدند، اظهار داشتند: ۱۳ درصد از این بیماران در زمان شروع مطالعه به بیماری های دهان و دندان مبتلا بوده اند.