خانه / سلامت / فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

فقرا بیش از ثروتمندان می‌میرند

سلامت نیوز: آخرین پژوهش‌های محققان انگلیسی نشان می‌دهد که امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در جامعه این کشور در حال افزایش بوده و آمار مرگ‌ومیر بین افراد فقیر بیشتر بوده و در این میان زنان وضعیت بدتری نسبت به مردان دارند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از سیناپرس، پژوهشگران انگلیسی در پی مطالعات جدید خود اعلام کردند که می‌توان تفاوت‌های بسیاری را در امید به زندگی در طبقات مختلف جامعه به‌ویژه در بین زنان مشاهده کرد. نتایج این تحقیقات نشان می‌دهند که در انگلستان شکاف امید به زندگی میان فقرا و ثروتمندان در حال افزایش است که در این میان زنان وضعیت بدتری را تجربه می‌کنند.

در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی در انگلستان مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.

این تحقیقات به سرپرستی مجید عزتی (Majid Ezzati) دانشمند ایرانی‌الاصل و از اپیدمیولوژیست های امپریال کالج لندن انگلستان انجام‌شده و نشان می‌دهد که افزایش تدریجی میانگین امید به زندگی در میان زنان انگلیسی متوقف‌شده و از پنج نفر تنها سه نفر به زندگی امیدوار هستند و این رقم در حال تغییر است.

پروفسور عزتی و همکارانش اطلاعات ثبت‌شده دفتر آمار ملی انگلستان را برای بررسی سوابق جمعیت و مرگ در سال‌های بین ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۶ میلادی مشاهده کرده و سن، علت مرگ و وضعیت اجتماعی – اقتصادی افراد را مورد تجزیه‌وتحلیل قراردادند. لازم به ذکر است که این تحقیق شامل هفت میلیون و ششصد و پنجاه هزار گزارش مرگ‌ بوده است.

این تحقیقات نشان می‌دهند که فاصله بین میانگین سن مرگ در انگلستان مابین گروه‌های پردرآمد و کم‌درآمد افزایش پیداکرده اما این رقم در میان زنان بسیار بیشتر شده است.

در سال ۲۰۰۱ میلادی زنان در فقیرترین سطوح جامعه می‌توانستند امیدوار باشند که ۱/۶ سال پیش از همتایان ثروتمند خود از این دنیا می‌روند اما این رقم در سال ۲۰۱۶ میلادی به ۹/۷ سال رسیده است درحالی‌که در همین دوران، فاصله مرگ بین مردان فقیر و غنی از ۹ به ۷/۹ سال افزایش پیداکرده است.

محققان با توجه به نتایج این پژوهش‌ها اعلام کردند: «از سال ۲۰۱۱ میلادی امید به زندگی در زنان انگلستان متوقف‌شده و حتی کاهش پیداکرده است.» به‌طورکلی در دو سطح فقیر جامعه انگلستان می‌توان کاهش امید به زندگی در زنان را در گروه اول حدود ۱۶/۰ سال و در گروه دوم حدود ۲۴/۰ سال مشاهده کرد. علاوه بر آن، نتایج این تحقیق نشان می‌دهند که میزان مرگ‌ومیر در هر بیماری و در هر سنی در میان افراد فقیر بالاتر از ثروتمندان است.

پژوهشگران همچنین اعلام کردند: «این تحقیقات مشخص کرده که مرگ‌ومیر در کودکان کمتر از ۵ سال (بیشتر از مرگ نوزادان) و به دلیل بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های قلبی – عروقی، سرطان‌های ریه و گوارشی در سنین کار (معمولاً زیر ۶۵ سال) و جنون در دوران پیری بیشتر از دلایل دیگر بوده است.» قابل‌توجه است که به اعتقاد پژوهشگران می‌توان از بیشتر موارد مرگ زودرس در طبقات فقیر جامعه پیشگیری کرده و آن‌ها را درمان کرد.

شرح کامل این پژوهش و نتایج حاصل از آن در آخرین شماره مجله بهداشت عمومی لنست (Lancet Public Health) به چاپ رسیده و قابل‌دسترس است.

منبع: cosmosmagazine

درباره ی ali

مطالب مرتبط

زیبایی همیشگی با پوست سیب

سلامت نیوز: قبل از اینکه پوست سیب را دور بیندازید، خوب است بدانید که پوست سیب خیلی بیشتر از گوشتش خاصیت دارد. به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایران بانو، یکی از خواص سیب این است که در حفظ طراوت و شادابی پوست مؤثر است. با استفاده از سیب می توان خشکی، ترک خوردگی، رنگ پریدگی و بسیاری از بیماری های پوستی طولانی و مزمن را از بین برد. پوست سیب با خاصیت ضد سرطانی خود می تواند بسیاری از بیماری ها را بهبود بخشد و همچنین میزان ویتامین و املاح و مواد معدنی آن چندین برابر خود سیب است. ماسک قوی جوان کننده این میوه یک ماسک قوی ضد پیری است. علاوه بر اینکه پوست را مرطوب می کند، از چروک و کدر شدن آن جلوگیری می کند و یک ماسک ضد پیری بسیار عالی است. مصرف منظم این میوه چین وچروک های ریز و خطوط نازک صورت را محو می کند و پوست جوان می شود. برای دیدن این تأثیر، هر روز یک سیب را رنده کنید و۲۰ دقیقه پوست را، مخصوصاً قسمت های در خطر چین و چروک مثل دور لب ها و خط اخم و انتهای پلک را با آن ماساژ دهید. ضد آفتاب مؤثر سیب شامل ذرات UVB است که می تواند در برابر اشعه های خورشید از پوست محافظت کند. این میوه قادر است آفتاب سوختگی را درمان کند و جلوی لایه برداری پوست به دلیل سوختگی در برابر آفتاب را می گیرد. برای درمان آفتاب سوختگی یک قاشق چایخوری گلیسیرین را با یک سیب رنده شده مخلوط کنید و به مدت یک ربع روی پوست قرار بدهید و بعد با آب سرد به آرامی بشویید. مزایای سیب برای موها علاوه بر اینکه سیب بهترین دوست برای پوست است، فواید خیلی خوبی هم برای مو دارد. مصرف منظم سیب باعث می شود موهای شاداب و زیبایی داشته باشید. مواد مغذی موجود در این میوه می تواند به رشد و تقویت موها کمک کند. وجود یک ماده مغذی به نام بیوتین در سیب موجب رشد مو است. بیوتین رشد مو را زیاد می کند و باعث ضخامت و مقاوم شدن تارهای مو می شود. همچنین آنتی اکسیدان های موجود در سیب، گردش خون در پوست سر را افزایش داده و ریشه مو ها را قوی تر می کند. درمان پف چشم و تیرگی دور چشم با سیب با قرار دادن یک تکه از پوست سیب در زیر چشم، می توانید تیرگی های دور چشم و پف اطراف چشم را کاهش دهید. مخلوطی از دو قاشق غذاخوری سیب و سیب زمینی رنده شده را در یک دستمال نازک قرار دهید و آن را ۲۰ دقیقه روی چشم بگذارید. انجام مداوم این کار می تواند به کاهش تیرگی دور چشم کمک کند.